| kassikdoriftar a întrebat:

Salutare,as dori niste sfaturi.
Vreau sa ma apuc de sala, sa tin un regim si sa imi iau niste proteine. Ideea este ca nu vreau muschi definiti.
Vreau muschi mari, gen cum au bodyguarzi ..adica nu ca la culturisti fiecare parte de muschi lucrat, definit fiecare vena sa se vada.
Muschi mari, spate mare, piept mare.o idee https://www.facebook.com/....../photo.php

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Definirea tine de alimentatie si de grasime. cu cat ai mai multa grasime, cu atat ai muschii mai putin definiti.

fa doar exercitii de baza ( indreptari, genuflexiuni, tractiuni, impins la piept, presa militara, flotari la paralele, etc. ) si mananca 5-6 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati ( si ceva grasimi ).

| kassikdoriftar explică (pentru Cosmin86):

Am 2 set-uri dimineata si seara, Luni-miercuri-Vineri
50 flotari spate ( triceps ) x2
50 flotari piept x2
100 Genoflexiuni x2
150 gantere biceps ( 3 kg gantera ) x2
100 gantere triceps x2
Abdomene,box umbra. exercitii cum se faceau in armata, jos pe burta sus in picioare si tot asa rapid.
Alimentatia am cam 5 mese pe zi. proteine nu am buget si mi-am luat 1 saptamana Total mass 4200..multumesc de raspuns.

| Cosmin86 a răspuns (pentru kassikdoriftar):

Nu e bun antrenamentul pentru ce vrei tu, mult prea multe repetari

ramai la maxim 8 repetari. poti peste, maresti greutatea.

Iar "gantere biceps" si "gantere triceps" sunt exercitii de izolare, de care abia ti-am zis ca sunt ineficiente pentru ce vrei tu happy

Tractiuni nu bagi deloc? fa tractiuni cu palmele spre tine, mainile lipite si asa faci spate-biceps.

Mai adauga impins cu gantere pentru umeri deasupra capului, ca tu acum nu lucrezi umeri.

Spate si umeri sunt cele mai importante grupe pentru ce vrei tu si fix pe alea nu le lucrezi happy

Si schimba si gruparea, tu acum faci un fel de full body workout ( fara 2 grupe importante ), fa intr-o zi ( sa zicem luni seara ) doar spate-umeri. Apoi miercuri doar piept-triceps. Si vineri doar picioare. Mai multe exercitii, 3-4 serii pe exercitiu si MAXIM 8 repetari pe serie.

| kassikdoriftar explică (pentru Cosmin86):

Salut,am sa maresc numarul de exercitii si cu greutati mai grele.
Imi poti recomanda alte exercitii pentru ce vreau eu, si ceva proteine, care sa ma ajute sa pun grasmie. ceea ce imi doresc eu.Multumesc frumos de raspuns. Un an nou fericit si multa santate va doresc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru kassikdoriftar):

Pentru grasime trebuiesc carbohidrati, nu proteine.

Sau ma rog, ceva care are si carbohidrati si proteine ( dar mai mult carbohidrati ), dar nu total mass, care are atat de mult zahar incat poti face diabet ( sa nu mai zic de alte chimicale gen aspartam de la care personal mie imi vine sa BORASC )

Ia si tu GFX-8, Serious mass ( de la optimum nutrition ), mass tech ( de la muscletech ).

| kassikdoriftar explică (pentru Cosmin86):

Ceva videoclipuri cu exercitii imi puteti recomanda, pentru spate si umeri?

| Cosmin86 a răspuns (pentru kassikdoriftar):

E netu plin, sunt la birou acum si nu pot sa caut. daca chiar nu gasesti, o sa-ti arat

ai messenger?

| kassikdoriftar explică (pentru Cosmin86):

Geepas.alex asta e id-ul.