| Andreiandrei2000 a întrebat:

Salutare de curand m-am mutat in Munchen asa ca am acces la partii de 5 stele in Austria si in Germania. Mi-am cumparat niste ski-uri de pe ebay Head la un pret destul de bun 72 de euro insa cred ca nu sunt potrivite pentru mine.
Nu stiu la ce nivel ma aflu as spune ca incepator avand in vedere ca pot sa ma opresc pot sa fac curbele si ma pot da pe negru insa stau prost la stabilitate, la o tura pana jos de obicei mi se inchesteaza ski-urile intre ele dar pot redresa situatia, intr-o zi intreaga cad de cam de 2-3 ori, am probleme cand sunt damburi dar ma pot redresa.

Nu prea ma pricep la ski-uri asa ca va intreb pe voi aici.
Ski-urile au lungimea de 170, radius 15, 4 si dimensiunea 112 66 98 astea cred ca se refera la latimi.
Am greutatea de 78 kg si inaltimea de 178

Nu imi dau seama daca sunt potrivite pentru mine pentru ca le controlez greu, probabil ar fi potrivite daca as fi profesionist.
Ce am vazut la majoritatea este ca au botul mult mai lat decat al meu.
Ce parere aveti?

1 răspuns:
| tacitacitaci a răspuns:

Fiind incepator, se recomanda (pe buna dreptate), ski-uri mai usoare, mai moi si cam cu vreo 15 cm mai mici decat tine.
Avand si o greutate mica, niste ski-uri dure si lungi iti vor face viata grea. De acea ti se inclesteaza. Ski-urile "taie" zapada si te dezechilibreaza daca esti incepator.

Numerele 112 66 98 se refera asa cum ai spus si tu la latimi, prima la latimea maxima din varf, a 2-a din mijloc, iar a 3-a de la sfarsit. Intr-adevar, ski-urile tale sunt subtirele.

Daca totusi iti doresti sa te dai pe ele asa, o ceara, un ascutit si multa practica iti doresc.

Ski-urile sunt diferite si pentru tipuri de zapada (totusi, asta nu te opreste sa te dai pe oricare tip de zapada)