| Mihαi a întrebat:

Îmi puteți spune mai multe lucruri despre shake-urile proteice? Pot avea reacții adverse asupra organismului?
Aș dori să pun mai multă masă musculară și m-am gândit să apelez la ajutorul acestor shake-uri!
Acest shake trebuie luat înainte sau după antrenament?

Răspuns Câştigător
| ruddy a răspuns:

Salut.Pentru a creste masa musculara pe partea de alimentatie, trebuie sa consumi 1. 7pana la 2 grame de proteina pe kg.
Daca ai de ex 80 kg x 1.9 = 152 grame proteina. Daca ajungi la acest aport de proteina, nu vei avea nevoie de supliment. Daca nu reusesti, atunci da iti poti lua inca 20 -30 grame din acel shake.
Majoritatea whey-urilor sunt facute din extrat de zar ( zarul de lapte) find procesate, filtrate si adaugate arome. Nu exista efecte adverse, doar daca ai intoleranta la lactoza. Poti opta si pe protiena care sunt extrase din oua, plante etc.
Sunt ok, dar nu te baza pe aceste shak-uri pentru a-ti lua aportul de proteina.