| Miiiiihhhaaaiii a întrebat:

Am 16 ani si nu sunt nici gras si nici slab, sunt intre iar acum 3-4 luni m-am apucat de flotari (precizez ca le fac corecte, de sus de cand sunt mainile intinse, pana jos cand ating podeaua cu tot corpul), inainte de asta faceam maxim 10 flotari dupa care am exersat in fiecare seara inainte de a dormi, acum in prezent am ajuns sa fac 40 flotari si as avea nevoie de un sfat. Am auzit ca muschii au nevoie si de odihna, de exemplu daca faci cateva serii de flotari pe zi sa faci pauza o zi si dupa iar 3 zile cu seriile si tot asa, dar, eu fac numai seara flotari inainte sa dorm, asta insemnand ca de seara de atunci pana urmatoarea seara cand va veni din nou randul sa fac este ceva odihna.e mai bine asa cum fac eu, sau sa fac pe serii/zi si dupa pauza o zi si tot asa? Si inca cateva sfaturi daca mai stiti, multumesc. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Chround a răspuns:

Parerea mea cel mai bine are fi sa faci dimineata inainte de a te trezi 2-3 seri de cate 10-20 flotari cu pauza de vreo 30-60 secunde intre seri.Seara parerea mea nu este prea indicat, deoarece ziua epui efort, te misti, mergi la scoala, lucru si sunt sigur ca de multe ori n-ai avut chef de flotari seara sau ai avut altceva mai bun de facut. FUNDA daca ti-am fost de folos.

| Miiiiihhhaaaiii explică (pentru Chround):

Pai la scoala nu mai merg (probleme de familie), si efort nu e asa mare, o mai ajut pe mama prin curte si de lucrat nu lucrez inca, dar e buna si ideea ta de a face dimineata flotari deoarece in astea 3-4 luni nu prea am avut chef in fiecare seara sa fac dar am facut din obisnuinta, sa vad ce sfaturi mai primesc si dupa sa vad cui dau funda, oricum o sa iau in considerare parerea ta, multumesc mult. PACE!

| Chround a răspuns (pentru Miiiiihhhaaaiii):

BlackD3mon iti pun cu sinceritate ca si eu obisnuiam seara sa fac abdomene dar, nu am prea avut succes! De ce?
Pentru ca de exemplu ziua mergeam de colo, colo mai ieseam cu prietena, cu prietenii pierdeam timpu cu ei si seara venind in casa mancam bine si in pat cu mine si deseori ma lua o lene incat nu-mi venea sa-mi ridic nici capu de pe perna in concluzie : - Sportul de dimineata este CEL si CEL mai BUN.
La fel cum se zice si cu intinsul de dimineata ca te lungesti daca te intinzi corect dimineata adica sa faci exercitii!

| Miiiiihhhaaaiii explică (pentru Chround):

O sa iau in considerare, ai multa dreptate. Multumesc de ajutor si de sfat, FUNDA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chround):

Parerea ta de copil mic si firav? Antrenamentul pentru muschi se face DUPA ce mananci 1-2 mese din cele 5-6 mese zilnice.

| SiLaS a răspuns (pentru Chround):

Dimineata cea mai proasta idee, nu ai destule mese cu proteine si carbs mancate pentru un antrenament corect plus ca nu are energie, seara este cel mai bun moment pentru antrenament.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. cu flotari lucrezi 2 grupe, restul NESEMNIFICATIV

2. fa flotari la paralele ( unde ai tot corpul in aer ), cele clasice unde ai picioarele sprijinite sunt PREA SIMPLE

3. fa si alte exercitii ( tractiuni la bara, indreptari, ramat cu haltera, etc. )

4. fa-ti o alimentatie pentru muschi.

Si fa 1 grupa / saptamana. Gen flotari faci intr-o zi.

Si inca ceva, MAXIM 8 repetari / serie.

POTI peste 8 flotari sa zicem? Legi greutati de tine, ca sa nu mai poti, asa se fac muschii.

| balu533 a răspuns:

Ogef