| Andreeas_Andreeas_1997 a întrebat:

Salutare,TPU! Am un heleșteu in care am 3 teni imensi.au in jur de 25-30 kg.am și mulți teni mici, dar pe aceștia i-am băgat acum doi ani.pe cei mari ii vad deseori in jurul unei salcii, pe deasupra.as vrea sa prind și eu unul, dar când arunc momeala (pătratică de mămăliga) in fata lor nu arată nici pic de interes.vreau și eu un sfat in legătura cu momeala. teni mici (1-2-3kg) prind in prostie,dar cu cei mari este mai greu.ce momeala sa folosesc? As fi tare fericit dacă mi-ar da un pescar adevărat un sfat util happy mi-a spus un amator sa dau cu pufuleți,dar la pufuleți prind pui de hipa. Vreau să-l prind la pluta,ei stau deasupra,ar fi pierdere de timp sa încerc marea cu sarea pe fund, la apa adânca

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Hai sa iti spun eu, desi imi pare rau de tenii aia mari. Iei niste sunca de Praga mai buna, nu din aia turnata. Trebuie sa fie cam 30 de lei kg. Tai patratele din ea si, cum ai tu balta langa casa, le prajesti un pic, ca sa lase miros. Dar daca ai si ciortan, o sa vina inaintea tenului, si atunci tai patratelele mai mari. Sa imi scrii ce ai facut.

| Andreeas_Andreeas_1997 explică (pentru minrest):

Buna gluma, dar înainte de a o face trebuia sa te informezi ca tenii sunt Ierbivoriwinking

| minrest a răspuns (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Stiam. I se spune si cosas. Nu te-as fi lasat oricum sa cumperi sunca inainte sa iti zic.

| DaNMuzic a răspuns:

Incearca sa nu le mai dai de mancare si ai sa vezi ca o sa iasa cevawinking FUNDA?

| Andreeas_Andreeas_1997 explică (pentru DaNMuzic):

Pai nu le-am mai dat de mâncare fix din pricina asta.crapi și teni mici prind din belsug, dar eu sunt interesat fix de unul dintre cei mari