| TeoTudor a întrebat:

In urma cu un an si ceva aproape doi m-am apucat de sala. Totul a mers si merge bine, am dezvoltat multe parti ale corpului meu in special bratele ( 39 in biceps ) insa de ceva timp am constatat ca incheieturile mele nu s-au dezvoltat deloc, si culmea ca mereu am facut exercitii pentru ele insa nu m-au prea ajutat. la skanderberg de exemplu sunt slab. Si ma simt jenat deoarece nu am nici forta si nici masa in acea regiune, uitati aici doua poze :
https://imageshack.com/i/pnxrrVN3j
https://imageshack.com/i/pnW3N7qvj
Chiar si cand ies pe undeva nu imi vine sa o fac fara un ceas sau o bratara deoarece sunt foarte subtiri. nu stiu ce sa mai fac. Si mama le are la fel de subtiri ca mine si m-am gandit ca poate este genetic. Dar daca ar mai fi vreo sansa sa le pot mari macar un pic... voi ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| funnnyman32 a răspuns:

Salut! Incheieturile asa sunt de la natura, nu ai ce sa faci happy nu fiecare le are la fel. lasa-le asa daca ti-a fost dat nu ai ce sa le faci sau sa le maresti, nu exista sa-ti maresti incheieturile altfel, toti aveau ditamai incheieturile si ditamai pumnul de dabia il apuci la skandenberg. Fa tractiuni multe si exercitii de izometrie, poti incerca izometrie la 90grade, ramai sus la tractiune cat poti ori cu incheieturile indoite ori drepte, e greu exercitiul pe mine cel putin m-a intarit acest exercitiu. Si sunt bun la skandenberg chiar daca nu practic decat cu prietenii mei si nu am ce face cu ei decat sa i las cu 2 maini ca sa ma fortez eu laughing. In fine nu te stresa si intareste-le incheieturile cauta exercitii izometrice pentru skandenberg daca tot iti place si mie imi place sa fac toata ziua skandenberg, dar multi nu vor sa faca ca zic mereu ca am forta prea mare si nu pot sa traga pe mine si ii tin doar din brat pe multi, tin minte ca i-am pus pe 2 -3 de pe santierhappy si multi care au ani de munca tot nu ma pun. Chiar si la sala nu am cu cine face decat cu cativa care mai au forta asa. fa cat mai des skandenberg, asa te mai intaresti, sa rezisti si pe anumite pozitii eu de exemplu am invatat sa fac o miscare din umar cand trag mi-l aduc mai in fata cand trag nu stiu exact cum se numeste cred ca shoulder press numai stiu ) Si ai forta mare pe miscarea asta dar trebuie sa ai grija, daca zici ca nu ai forta etc e timpul sa faci o schimbare cand mai faci skandenberg antreneaza-te cu cineva poate chiar un prieten, sau mai multi si exerseaza miscarea de hook, adica carlig cand stai cu incheietura indoita, cum mai zic astia acum podul, te ajuta mult sa le faci fata daca te antrenezi bine, si rezisti mai mult decat daca tragi pe toproll. daca are forta nu poti sa intrii pe toproll de exemplu si il tii pe hook nu e chiar asa usor sa tii nici pe hook trebuie sa ai ceva forta happy bafta!

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru skandenberg exista antrenament special ( bazat pe izometrie ), complet diferit de ce antrenamente faci tu acum.