| bestb0y a întrebat:

Se zice ca benfica lisabona a fost blestemata de un vechi antrenor e adevarat si daca e adevarat vreau mai multe informatii DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| VladLungu a răspuns:

A fost blestemata de un fost antrenor care a castigat Cupa Campionilor doi ani la rand si a cerut marire de salariu.Acesta a fost dat afara si a blestemat echipa sa nu mai catige nici-o cupa europeana fara el.De atunci a pierdut 6 finale de cupa.Am auzit ca patronul echipei a fost la mormantul acelui antrenor si a incercat sa rupa blestemul.

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

Bela Guttmann. Acesta este autorul acestui blestem. Acest blestem a fost dat din cauza că: a cerut mărire de salariu şi cei de la S.L. Benfica l-au dat afară. Încă din 1962 ţine blestemul.
Aceasta este lista cu meciurile pierdute de Benfica:

1963: 1-2 cu AC Milan (Cupa Campionilor)

1965: 0-1 cu Inter Milano (Cupa Campionilor)

1968: 1-4 cu Man. United (d.p.) (Cupa Campionilor)

1983: 1-2 cu Anderlecht (la general) (Cupa UEFA)

1988: 0-0 (5-6 după pen.) cu PSV Eindhoven (Cupa Campionilor)

1990: 0-1 cu AC Milan (Cupa Campionilor)

2013: 1-2 cu Chelsea (Europa League)

2014: 0-0 (2-4 d.l.d.) cu Sevilla (Europa League).

Chestia asta mi-a spus-o un coleg (nu mă gândeam că acest blestem o să ţină, deoarece Dumnezeu nu ascultă astfel de blesteme aiurea, dar mă gândesc în continuare cum o ţinut blestemul). LOL

| andrei1234512 a răspuns:

Da este adevarat intra pe www.benficalisabona.ro si vei afla mai multe acum funda

| Cosmin86 a răspuns (pentru andrei1234512):

Esti femeie de vrei funda?

| andrei1234512 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da