| Bydgoszcz a întrebat:

Stau bine cu mesele pentru masa musculara si forta?

Dimineata - un bol cu lapte cu cereale.
Pranz - Sunca, 2 felii de paine, cascaval, iaurt si legume.
Peste 2 ore un smoothie de fructe.
Inainte cu o ora de sala - Jumate de piept de pui, ( orez/cartofi la cuptor/piure/fasole batuta/tortellini/fuselini ).
5 g creatina monohidrata.
Dupa antrenament - ca la pranz doar ca mai adaug dextroza si 70 g zer proteic.
Procesul se repeta zilnic doar ca se schimba la paranteza, de mentionat ca mancarea e facuta cu ulei de masline.

Răspuns Câştigător
| xs1der a răspuns:

Am analizat un pic mesele tale si as schimba un pic:

Dimineata - in loc de un bol cu lapte cu cereale iti recomand un bol cu fulgi de ovaz si lapte sau cu budinca de ovaz (terci de ovaz) peste care poti pune miere de albine, dulceata sau fructe pentru un gust mai bun

Pranz - De ce cascaval? exista mult mai multe tipuri de branza mai bune cum ar fi branza simpla, branzica de casa sau tofu. Iar sunca as inlocui-o cu un piept de pui sau daca vrei altceva de ce nu o carne de vita sau pastrama de curcan. In legatura cu iaurtul si legumele sunt de acord, iar acele felii de paine ar fi mai bune daca ar fi paine din cereale sau niste rondele din orez.

Acel smoothie nu pare rau.

Sunt de acord si cu mancarea de inainte de sala, as putea mentiona ca ai putea sa incerci si cartofi dulci nu doar cartofi simpli pentru ca si aia sunt foarte buni.

Cantitatea de creatina e ok.

Si dupa antrenament pare ok insa eu nu m-as rezuma doar la acel shake si peste jumatate de ora - 1 ora maxim dupa acel shake as mai introduce o masa bogata in proteine, vad ca din planul tau alimentar lipsesc ouale care sunt foarte bune daca le faci fierte sau omleta si sunt foarte bogate in proteine sau carnea de peste care este de asemenea bogata proteic, iti recomand in special somonul, tonul si sardinele. Si pe langa asta sa nu ignori nici boabele de naut sau linte care mie cel putin mi se par geniale sau migdalele, semintele, caju.Succes! happy

| xs1der a răspuns (pentru xs1der):

Si pe langa toate astea, asigura-te ca iti atingi necesarul caloric pentru crestere in masa musculara! Daca nu stii care e acel necesar caloric, poti cauta pe google calculator calorii sau sa utilizezi aplicatia gratis MyFitnessPal care iti seteaza singura necesarul caloric cand introduci inaltimea, greutatea, nivelul de activitate si goal-ul tau de crestere in masa musculara.

3 răspunsuri:
| Bydgoszcz explică:

De spus faptul ca un smoothie contine : 2 lingurite unt de arahide, 1 banana, 1 mar, 1 morcov

| Bydgoszcz explică (pentru Bydgoszcz):

La masa inainte de sala mai adaug cascaval, iaurt si legume