| ArkanHell a întrebat:

Stiti cumva niste gainere cu multe proteine si putini carbohidranti sub 150 lei sau maxim 150 lei?
Am 1, 72 si 54 kg [sunt ecto-mezo dar sunt foarte slab din cauza ca mereu imi ard grasimile si mananc numai salate si cartofi...,nu e ca ca nu iau eu in greutate ca daca eram ectomorf cred ca eram anorexic laughing]

Ce ar fi cel mai bine pentru mine la inaltimea si greutatea asta? concentrate proteice sau gainere?,eu am nevoie de muschi nu de grasime asa ca nu prea imi suna bine "gainer",dau funda, astept raspunsuri

12 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Esti slab mort. mort mort mort. tu nu esti de concentrate proteice cum nu e Justin Beiber pentru cultura muzicala. ia baga tu pe langa cartofi si salata fripturi, gratare, orice contine carne, adauga niste lactate, pui dupa o masa niste grasimi sanatoase si mai adauga mese pe zi.tu pana la 70 de kg nu ai ce sa faci cu izolatele proteice.
ai nevoie de muschi, deci ai nevoie si de grasime. oricat de definiti par mr olympia, au un coeficient de grasime in corp, si offseason au destula si ei, deci pune mana si asigura-ti 0.7g/kg corp de grasimi pe zi, fie din carne, fie din alune, nuci, peste(omega 3, 6, 9). poti, in cel mai bun caz, sa alegi un MRP, care are o concentratie mai aproape de 50-50 proteina-carbohidrati.

| SpaNu88 a răspuns:

Cu 150 lei cumperi cateva kg de piept de pui.

| Cosmin86 a răspuns:

Gainer = putine proteine si multi carbohidrati

Ce vrei tu se numeste concentrat proteic.

Si schimba-ti alimentatia, carne, lapte, branza, oua, pe langa ce mananci acum.

La 54 de kg clar gainer, pana pe la 62-65 de kg, apoi treci pe concentrat proteic.

| RobertMoon a răspuns:

Muscletech, Animal, Anadrol*, Creatine Pro Mas*

| frida0purple a răspuns:

Lasa porcariile alea; du-te la fitness, mai ale ca este vacanta. la fitness pui masa musculara happy.

| Cosmin86 a răspuns (pentru frida0purple):

Esti complet pe langa

| ArkanHell explică (pentru frida0purple):

Toate raspunsurile nu au nici o logica : (, ce legature au lipidele cu muschii? n-am nevoie de greutate in + ca sa-mi creasca forta si masa, sa fim seriosi si momentan nu-mi permit mancare de aia de bogatasi..., o sa am aportul necesar din suplimente si minerale/vitamine, mancare = dao dracu ca n-am bani de mancare, lasa iar la gainere am vazut 50g proteine pe portie pecand concentratele proteice vad ca au mai putin (din ce m-am delectat eu de pe net asa)

| pnker a răspuns:

Nu te complica cu gainere pentru ca nu de asta ai nevoie. Mai bine ti-ai diversifica meniul. Poti sa iei mama gainer-elor ca tot nu vei pune nimic din salate. Treci pe carne, lactate, oua, carbohidrati, etc. Dupa ce pui vreo 5 kg ar fi bine sa te apuci si de sala, dar pana atunci nu are rost, fara putina masa nu prea isi are rost sala.

| ArkanHell explică:

Mda TPU, numai raspunsuri alandala si aceiasi copii care raspund la nimereala la aceleasi intrebari in aceeasi categorie pff

| pnker a răspuns (pentru ArkanHell):

Tie ti se pare mai ieftin si mai sanatos sa cumperi gainere si tot felul de prafuri decat o mancare calumea? Daca stai putin sa te gandesti iti dai seama ca toti de mai sus au vrut sa te ajute si aproape toate raspunsurile au fost adevarate. Poate vrei sa o faci pe vegetarianul dar ai nevoie sa iti diversifici meniul, asta e singura solutie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArkanHell):

Intra pe culturism.ro daca aici nu-ti convine, la forum, si o sa vezi ca toti o sa-ti recomande MANCARE pana ajungi la cel putin 70 de kg, si apoi concentrate proteice

| deathy a răspuns:

Daca tii mortis sa iei suplimente poti incepe cu Totall Mass timp de cateva luni, iar dupa ce nu il mai simti poti lua GFX 8.