| ArkanHell a întrebat:

Cum se face ca eu ca ectomorf am picioarele mari in comparatie cu baietii bine facuti de tip somatic superior mezo si care fac ani buni de sala si asa mai departe?
Oare ma insel pe mine insumi crezand ca sunt ecto? deoarece nu par slab chiar daca sunt usor in greutate, doar 56 kg la 1, 72 si am o talie micuta de 1, 71, exista jumate ecto, jumate mezo?

2 răspunsuri:
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Este posibil sa ai un genetic mostenit de la strabunici, bunici sau parinti, sau poate te inseli tu cu privirea.
Multa lumea care merge la sala nu mai dau importanta picoarelor ca vor numai partea de sus bine structurata, si tu daca ii vezi ca sunt mari in partea superioara zici ca esti ai mare ca ei in partea inferioara.
Nu exista juamte, jumate.Sau niciodata nu se stie ce poate aparea peste noapte, orice este posibil.

| Marius96 a răspuns (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Hai nu zau?
Tu crezi ca persoanele au un tip somatic perfect adica sunt 100% ectomorfi sau mezo, endo? laughing
Nici o persoana nu poate fi incadrata intr-un singur tip somatic, omul este o combinatie a tuturor, dar desigur ca este un tip somatic predominant.
Exemplu Mezomorf cu cateva imprumuturi de la endo si ecto.
Probabil esti endomorf predominant deoarece endomorfii au picioarele bine dezvoltatewinking