| sabin89 a întrebat:

Tot pe terenul sportului minţii:
https://ibb.co/drQrZYG
Care credeţi că e soluţia?

70 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Enunţul (cred că deja l-aţi ghicit): Albul la mutare, mat în două mutări.
P.s. Dacă cineva are instalat program de rezolvare, îl rog să nu posteze imediat soluţia.

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

Stii un program de rezolvare de sah?
cum se numeste? tongue
sunt doar curios, promit sa nu postez solutii!

| Drimmero a răspuns:

Prima mutare-> regina stanga maxim in colt, a 2-a mutare o muti pe culoarul regelui pe negru, adica jos, el oricum intre aceste 2 mutari nu poate fi miscat ca va fi in sah din toate partile, decat o patratica in stanga, deci mat garantat.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Soluția e relativ simplă: întâi cobori regele alb cu un rând, apoi iei calul din stanga și-l muți deasupra turei. Voila!

| sabin89 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Păi între timp trebuie să mai mute şi negru

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

După prima mutare a albului trebuie să mute negru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutia este iei pionul cu regele alb si apoi il duci in colt stanga jos
e bine?

| sabin89 explică (pentru Brizbriz):

Nu am momentan programul

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Cum aşa? Regele alb să ia pionul care e tot alb?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Pionul negru de pe al3-lea rand de sus in jos si apoi merge in stanga colt jos si gata

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru sabin89):

Regele nu se poate muta, deoarece oriunde merge e în șah, în afară de locul unde stă. Așadar negrul își poate mișca fie pionii fie nebunul. O salvare pentru negru (pe care abia acum o observ) ar fi să ia nebunil și să-i dea șah regelui alb.
Așa că mai bine se mută întâi calul, regele mută la stânga ca să iasă din șah, apoi regele alb coboară și-i dă șah mat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ii spui regina(cea din dreapta colt sus)

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

În colţul din dreapta sus e regina, nu regele.

| Drimmero a răspuns (pentru sabin89):

Eh, in loc de 2 vor fi 3 ca ii iei nebunul daca il coboara in fata reginei, ma mai sa vad cum poti da din 2 daca e posibil din pozitia aia.

| sabin89 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Coboară regele alb şi îi dă mat? Cu regele nu se poate da mat niciodată. Regele nu se poate apropia de regele advers.

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

Se poate în două.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Da, aia e regină, în colţul din dreapta.

| Drimmero a răspuns:

Cobori nebunul langa tura, negru va fi nevoit sa mute cu cele 3 piese ramase pentru regele nu poate fi miscat de acolo: pionii si nebunul, iar la urmatoarea mutare muti tura langa regele negru, adica o cobori o casuta, nu va avea cum sa ia vreo piesa, asta e solutia.

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

Cobori nebunul lângă tură? Albul nu are nebun.

| Drimmero a răspuns (pentru sabin89):

Wtf ce seamana cu nebunul, mda ma grabesc dar tot o dau eu pana la capat.

| Drimmero a răspuns:

Cobori regele alb o casuta in fata, regele negru nu are unde sa se duca, el va muta din cele 3 piese disponibile, apoi la urmatoarea muti tura in fata lui, acum chiar nu are scapare.

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

Negru îi dă şah cu nebunu

| Drimmero a răspuns (pentru sabin89):

Am vazut, plus ca mai are o posibilitate sa mute regele pe ultima casuta in colt si scapa, ma mai uit... daca nu, ii dau mat cu regina din 3 ca e mai simplu ))))

| Drimmero a răspuns:

Muti al 2-lea cal in fata pionului, el va mai avea posibilitatea sa mute o casuta in stanga sub cal, apoi cobori tura si acum chiat e mat.

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

Dacă muţi al doilea cal în faţa pionului, el ia tura.

| Drimmero a răspuns (pentru sabin89):

Cred ca e imposibil sa dai din 2, mereu a avut o sansa de salvare, ma multumesc sa ii dau cu regina din 3

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

"acum 54 minute | sabin89 explică (pentru Brizbriz):
Nu am momentan programul"
cum se numeste, ca il caut euwinking

| Brizbriz a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

"acum o oră | Niciunnumedeutilizator a răspuns:
Soluția e relativ simplă: întâi cobori regele alb cu un rând, apoi iei calul din stanga și-l muți deasupra turei. Voila!"
da, asta e solutia, orice ar muta negru, chiar daca ameninta calul ramas in spate, totusi, odata ce e sah cu celalt cal, nu mai poate lua calul din spate, deci e mat

| sabin89 explică (pentru Brizbriz):

Ştiu că un amic de al meu îl are; am să-l sun şi îţi spun. Eu nu ştiu nici cum se numeşte. Ştiu că i-am dat odată o problemă şi el mi-a zis că a rezolvat-o cu un program. Între timp vino cu o sugestie la problema asta happy

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

"acum o oră | sabin89 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):
Păi între timp trebuie să mai mute şi negru"
da, nu isi poate muta regele, dar are alte piese, care pot fi mutate
remiza pe "nu am unde sa mut regele" e *numai* daca a ramas numai cu regele