| sabin89 a întrebat:

Pentru iubitorii sportului minţii:
https://ibb.co/YQ7HYbR
Cum rezolvaţi?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

1. Dc2, c5 2. c4, cxb4 3.Db3, bxa3 4.Dc2, a2 5.Dc1++

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu cred ca e o situatie ipotetica, nu e vorba de un joc cit de o schema, cum a ajuns regele negru tocmai in pozitia aceea? In realitate, daca e sa joci, foarte greu se ajunge intr-o astfel de postura.
Nu mai dau raspunsul, deja l-au dat altii... Oricum, negrul e in dezavantaj net, matul e doar chestie de timp, si trebuie sa fii prost sa ai albul si negrul sa iti scoata o remiza (pat) happy

| Drimmero a răspuns:

E intrebare capcana? Nu de alta, dar unde e regele negru? Fara ala nu se poate vorbi de mat si nici nu poate fi "eliminat" de pe tabla.

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

E în colţul din stânga jos.

| Brizbriz a răspuns (pentru Drimmero):

In stanga jos dude
nu mai uita ochelarii data viitoarehee hee... bunicule rolling on the floor

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Cum găseşti problema? Interesantă?

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

Nu prea, sunt bata la sah, dar tot vedeam o solutie, doar ca nu am un program pregatit sau o tabla de sah fizica, ca sa fac exercitii, oricum, mutarea "corecta" suna asa: negru abandoneaza, nu conteaza in cate mutari, EVIENT, nu are nici o sansa oarecare, nici macar vagawinking

| Drimmero a răspuns (pentru sabin89):

Asa e, greseala mea, am avut impresia ca aia e regina si il tot cautam pe tabla

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Asta nu mi s-a parut chiar wow, intai am eliminat variantele "standard", adica fie apropierea cu regele, fie transformarea unui pion (ambele implicau mai multe mutari), si a ramas matul doar cu regina, iar pentru asta trebuia blocat un camp, si numai pionul negru o putea face.
In rest, a fost usor de adus pionul acolo.

| sabin89 explică (pentru Brizbriz):

Cu albul joacă ruşii şi cu negru - ucrainienii happy

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

Da sad

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

1. Dc2, c5 2. c4, cxb4 3.Db3, bxa3 4.Dc2, a2 5.Dc1++

| sabin89 explică:

Enunţ:
Albul la mutare, mat în cinci mutări.

| Holiday a răspuns:

Exista un puzzle unde albul sacrifica vreo 5 piese si da mat cu regele si ultimul pion ramas. Am vazut-o acum vreo 20-25 de ani. Dar nu o mai gasesc. Aia mi s-a parut cea mai wow din cate am vazut ever. Daca o stii, trimite-mi-o si mie, te rog.

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Nu, nu o ştiu.

| slayer09 a răspuns:

Daca e albul la mutare, mat din 2 mutari, daca e negru la mutare, va lua mat in 3 mutari pe tabla.

| sabin89 explică (pentru slayer09):

Glumeşti.

| slayer09 a răspuns (pentru sabin89):

Da, dai regina alba la C2, el o sa mute pionul negru, apoi bagi regina la B2 si e mat. Dar, acum vad mai bine ca baza albului este jos si a negrului e sus big grin

| waldeinsamkeit a răspuns:

Ori îs eu fraier și nu înțeleg nimic la șah, ori chiar e prea ușor
https://prnt.sc/61d0tqihb1rc

| slayer09 a răspuns (pentru waldeinsamkeit):

Cred ca amandoi suntem big grin Partea proasta la noi e ca am crezut ca baza albului e sus, dar nu, pionii albi se duc in sus nu in jos. big grin

| waldeinsamkeit a răspuns (pentru slayer09):

Upss, cu greu îmi explic ce caută regele acolo laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru waldeinsamkeit):

Nu, esti tare, foarte tare