| anonim_4396 a întrebat:

Pentru amatorii sportului minții: Cum rezolvați asta?
https://ibb.co/mX4Xx7v

Răspuns Câştigător
| randomuser009 a răspuns:

G4 to g5, daca el muta unul din pioni tu iei pionul si inaintezi sa promovezi regina, el muta regele, spre pion, tu muti regele spre e5, el muta regele daca el muta in fata ponului, d5, singurele optiuni pentru el fiind:e8, d8 sau c8, faci c6 daca merge pe d8, si ajunge oricum pe c8 sau e8, ceea ce iti permite sa pusezi pawn ul, Daca merge spre b(4 5 6), pawn ul are cale libera, si ajungi la un end game cu o regina si un pawn, versus 3 pawns.

| sabin89 a răspuns (pentru randomuser009):

Așa e. Sper că ți-a plăcut. E una din compozițiile lui Alehin, șahistul meu preferat.

| randomuser009 a răspuns (pentru sabin89):

A fost destul de bun, mai intru pe chess.com,dar joc numai provocari cu mutari la 7 zile, din cauza timpului.

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Întrebarea e: Cine câștigă în poziția asta și cum?
Albul e la mutare.

| randomuser009 a răspuns:

Cine muta urm?