| sabin89 a întrebat:

Tot pe terenul sportului minţii:
https://ibb.co/drQrZYG
Care credeţi că e soluţia?

70 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Muti pionul in fata o casuta, va fi in sah, va mai putea muta doar in fata pionului, adica o casuta in stanga, apoi cobori tura si aia e.

| sabin89 explică (pentru Brizbriz):

Dacă ai mutat regele cu o căsuţă mai jos, el îţi dă şah cu nebunul.

| Brizbriz a răspuns:

Https://prnt.sc/fAROFZb-1SSd
regele alb poate fi mutat, apoi regele negru e blocat
apoi, indiferent ce muta negrul, calul din stanga da sah-mat, iar negru nu poate lua tura, din cauza ca e aparata de celalt cal

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

"acum 3 minute | sabin89 explică (pentru Brizbriz):
Dacă ai mutat regele cu o căsuţă mai jos, el îţi dă şah cu nebunul."
mda, ai dreptate, tot isi ia mat, dar in mai multe mutari

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

Pionul alb merge în celălalt sens.

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

Https://prnt.sc/xlakx94Y3QZB
dama la stanga, maxim, apoi jos de tot, nu conteaza ce muta negru

| Drimmero a răspuns (pentru Brizbriz):

Va fi din trei, ca vine nebunul pe diagonala cand muti regina jos

| Brizbriz a răspuns (pentru Drimmero):

Https://prnt.sc/135KLHgPR1VE
doua patratele mai incoace de capat, moment in care nebunul nu se mai poate pune in fata

| sabin89 explică (pentru Brizbriz):

Nebunul se va duce lângă regele alb, ca la următoarea mutare să blocheze.

| Drimmero a răspuns (pentru Brizbriz):

Tot din 3 e, ca muta nebunul fix in fata reginei si o sa fii nevoit sa il elimini, e interpretabil din 2 pentru ca el ia in calcul varianta ca oponentul se apara perfect dar nu e mereu asa, astept varianta lui.

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

"dar nu e mereu asa" - În jocurile obişnuite, într-adevăr nu e mereu aşa. Dar în probleme se cere ca oponentul să se apere perfect.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Dacă ai înţeles că acolo în colţul din dreapta sus e regina (deci nu regele), poate reformulezi. Care e propunerea ta?

| sabin89 explică:

Mă gândesc că va veni şi Holiday cu o propunere. Dacă nu, am să dau răspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Regina ia pionul, si a2-a mutare regina in colt stanga jos

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Dacă regina ia pionul, negru mută nebunul jos pe prima linie. Albul ia nebunul şi dă mat, dar e în trei, nu ân două.
Acum te întreb eu: Dacă la prima mutare regina nu ia pionul, ci nebunul, care crezi că e răspunsul negrului?

| sabin89 explică:

Soluţia: Albul ia pionul negru cu tura. happy

| Holiday a răspuns:

Nu stiu daca s-a dat raspunsul, dar, 1. Txh6 si 2 Da1, daca muta pionul, sau Th1, daca muta nebunul, sau regele.

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Am venit si eu cu solutia asta... Da1 si pune nebunul in fata damei si tot sunt 3 mutari

daca negrul joaca NUMAI in a bloca mat in 2 mutari si nimic altceva, atunci eu personal nu prea cred ca exista o solutie

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

N-ai inteles nimic, asa-i?happy

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

Vrei sa-ti explic detaliat, sau pui pe o tabla de sah si vezi ce si cum?

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Uite cine vorbeste, ai citit mesajul meu?
alb Da1, SAH NU MAT, negru - nebun la b1, nu mai e sah
da, apoi dama ia nebunul si e mat, dar sunt 3 mutari

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

2.Da1++, DACA negrul muta pionul ramas. DACA muta nebunul, sau regele, atunci Th1++. Ce e atat de greu de inteles?!

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Wow, nebun la b1, poti sa iti imaginezi asta?!?
hai sa incercam visual https://prnt.sc/16H9kJOMbAH_

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Nu de alta, dar am scris de doua ori nebun la b1 si ai ignorat cu desavarsire

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

Eu sunt cu albele, tu cu negrele. Eu iti capturez cu tura pionul de la h6. Muta acum tu cu negrele.

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

Muta ce vrei tu

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Negru pion F4 (in poza am pus f2, nu sunt perfect)
alb dama a1
NEGRU NEBUN B1
e a patra oara cand scriu nebun b1, nu o sa mai repet

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Mda, gresesc, nebunul nu mai poate fi mutat, e blocat de pion, deci solutia ta e corecta
daca muta pionul mat cu regina
daca muta nebunul, mat cu tura pentru ca e protejata
daca muta regele, nu poate muta decat spre stanga, deci tura nu mai trebuie protejata si da mat

gg, esti tare tongue
nu imi e rusine sa imi cer scuze cand gresesc

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

1.Vezi ca ai pus pionul prost, nu e ca in problema (la f6). 2. Daca muta pionul la f5(nu la f4, cum spui tu, ca nu are cum), adunci blocheaza diagonala nebunului, deci Dh1++

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

Da1++, scuze