| RobykaBskf a întrebat:

TPU am inceput sa alerg 30km intr-o zis,poate ma faceti nebun dar asa e dar daca alerg asa mult pot pati ceva? Vreau sa topesc grasimea de pe tot corpu,am o alimentatie foarte buna, daca as alerga de 3 ori pe saptamana 30km as slabi, si sa scap de grasimea in exces? astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| mOBSCENE a răspuns:

Calitate>cantitate.
Nu te pregatesti de maraton, asa ca ai putea face antrenamente de tip HIIT (High Intensity Interval Training).
Antrenamentul poate fi in jur de 20-30 min, gen 45 sec sprint, 1 min alergare usoara si repeti.
E mai eficient.

12 răspunsuri:
| paul9923 a răspuns:

Pai, daca rezisti, continua.

| RobykaBskf explică (pentru paul9923):

Paul sti cum mam simptit dupa 30km? grasimea de pe burta s-a dus cand am alergat atat mi-am, simtit picioarele ca la plumb.

| thezbx a răspuns:

Nu prea e normal, iti spun asta pentru ca am facut sport de performanta 10 ani. nu trebuie sa alergi 30 de km din prima, trebuie sa o iei incet, sa zicem 5 km (de doua 3 ori) si dupa aia tot cresti cu 1-2 km. si nu e de ajuns alergarea, trebuie sa faci si alte exercitii, pentru brate, pentru abdomen, pentru picioare, ca daca slabesti trebuie sa iti tonifiezi corpul, pentru ca ramane pliele la mani (la sub brat) si intre picioare si e inestetica toata treaba aia.

| thezbx a răspuns (pentru RobykaBskf):

Si degeaba alergi 30 de km azi si dupa aia ai febra musculara 10 de nu te poti misca ca aia nu e treaba. daca te apuci de sport trebuie sa il faci constant, nu azi da, dupa aceea pauza 2 sapt dupa aia iar faci, ca asa mai bine stai acasa si dormi.

| cristimihailov a răspuns:

Ai auzit de povestea maratonului? Un soldatel a fugit 42 de km si l-a destinatie a spus trei cuvinte. VENI VEDI VICI. Sau ceva foarte asemanator. Si a murit. Nu cred ca a facut-o de fericire.

Tu de ce vrei sa ii bagi in doliu pe ai tai? Ti-a luat ani sa pui grasimea pe tine. Crezi ca o sa slabesti alergand ca nebunul toata ziua?

Vasele tale s-ar putea sa fie ingrosate, s-ar putea sa ai ai alte probeleme. Chiar tii sa iti bati joc de viata? Te-a apucat acum dorul de miscare? Ca dupa ce sa zicem ca slabesti, sa iei din nou in greutate?

Mai bine pune mana si schimba-ti stilul de viata si totul va veni de la sine. Nu fi nebun sa alergi zeci de km din prima. Cu sau fara pauze.

Corpul are nevoie de putin timp sa se obisnuiasca cu efortul si in plus dupa o saptamana de efort o sa incepi sa te opresti din scadere. Vei observa cu ciuda ca al tau corp o sa inceapa sa optimizeze consumurile.

In creier ai setata o valoare. Acea valoare are nevoie de cateva luni pentru a se readapta.

| RobykaBskf explică (pentru cristimihailov):

Am mancat 5kg de piept pui cam 1000g de proteina si 10litri de apa sti cum storc tricoul? iasa baraj din el

| mindmaze a răspuns:

Da, ti se pot intampla tot felul de lucruri naspa. Daca esti norocos, o sa ai doar febra musculara severa, acompaniata de niste microrupturi musculare (foarte dureroase si se refac greu in timp). daca esti mai ghinionist poate sa iti cedeze inima. Trebuie sa incepi foarte treptat si sa cresti distanta doar de la saptamana la saptamana. In plus trebuie sa alternezi si cu alte tipuri de exercitii. plus ce ai zis tu acolo cu 5 kg de piept de pui nu e deloc o dieta echilibrata. Echilibrata e sa mananci din toate categoriile (inclusiv fructe, legume, nuci si seminte) pentru ca nu este aliment pe lumea asta sa aiba tot ce trebuie organismului, deci trebuie din toate cate ceva.

| mOBSCENE a răspuns (pentru RobykaBskf):

Esti pe langa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca nu esti in stare nici 3 km sa alergi dapai 30

| cristimihailov a răspuns (pentru RobykaBskf):

E corpul tau. Lasand la o parte ca transpiri fortat, te-ai gandit daca nu cumva sarurile si substantele pe care le scoti prin apa, ai de unde sa le bagi inapoi in timp util?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RobykaBskf):

Crezi ca poti asimila 5 kg de piept de pui? 4 kg s-au dus direct la WC, cu proteine cu tot.

Copil mic... complet pe langa!

| JohnnyBi a răspuns:

Pustiul 10 posturi ai zis cum transpiri. cal arse nu sunt proportionale cu transpiratul. poti stoarce ce vrei tu, nu inseamna ca arzi mai multe calorii, doar ca scoti mai multa apa din corp si vei avea nevoie de mai multa apa sa te rehidratezi. unul zicea ceva de HIIT si are dreptate. e mai bun decat ce faci tu momentan. spike-urile in ritmul cardiac ajuta mai mult. fa incalzire 5 minute o alergare usoara si pe urma sprint viteza maxima 30 secunde, 30 secunde alergat usor de revenire. fa acest set de 1 minut de minim 20 de ori. si 5 minute mers de revenire dupa. iesi mult mai castigat. si nu te mai uita cat transpiri, nu are relevanta.