| EdiShadow a întrebat:

Am 1,65 si 60 kg. Vreau neaparat sa scap de grasimea abdominala si de solduri mai ales de solduri sad.Ce trebuie sa fac? Ce sa nu mananc si ce ajuta la alimentatie, ce anume arde grasimea abdominala, ceaiuri, fructe? Trebe sa alerg ( am inteles daca pun ceva acolo ceva sa imi inveles abodumenul transpir mult si e bine ) dar am auzit si pe altcineva ca pielea nu mai poate respira si nu e bine sad. Dati-mi sfaturi orice pentru a scapa de burta si solduri. Sunt baiat APROPO. Multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| paradoXu a răspuns:

Aici sunt cateva exercitii ok pentru V shape la abdomen(m-am prins ca tu te refereai la corp ca V, dar si aceste exercitii sunt ok pentru ceea ce vrei tu):
http://www.youtube.com/watch?v=QkHqy2NeEKE
http://www.mensfitness.com/training/pro-tips/get-that-the-abdominal-v
Mai bine pui masa pe tine, gen sa ai abdomenul vizibil mai mare ca soldurile(pentru asta o dieta bogata in proteine e necesara, plus exercitiile de rigoare)
Acum cu acel "V shaped body" (deci trebuie antrenata partea de sus a corpului, asta incluzand: piept, brate, spate)
Pentru piept si brate(se intreneaza in aceeasi zi): Flotari diamant(http://www.youtube.com/watch?v=J0DnG1_S92I)
Flotari simpe
Flotari cu deschidere mare(astea sunt mai mult pentru partea laterala a pieptului si pentru triceps)(http://www.youtube.com/watch?v=rr6eFNNDQdU)
Impins cu haltera din inclinat
Flexii cu gantera din picioare
Flexii cu bara Z (https://www.youtube.com/watch?v=9Urne53zYEg)
Pentru spate:
Tractiuni (https://www.youtube.com/watch?v=mtoeAYZo1Pg)
Stii si tu ca e mult de zis acum ti-am zis doar ce era relativ evident(adica faptul ca trebuie sa antrenezi partea de sus a corpului pentru acel "v shape")...Parte de sus a corpului creste repede in volum ii trebuie doar o dieta bogata in proteine(pentru a nu manca ca un nebun poti lua suplimente, gen batoane proteice)
Pentru cresterea rapida a masei musculare a partii de sus a corpului recomand(la exercitiile ce necesita ridicarea de greutati ) sa alegi o greutate la care sa nu poti face mai mult de 5-10 repetari(pe serie, a cate 3 serii) sau o greutate la care sa nu poti face mai mult de 10-15 repetari (pe serie, a cate 4 serii). Sper ca te-am ajutat... Uite un site de pe care sa te mai inspiri cu cate ceva, gen diete, antrenamente : http://www.bodybuilding.com/......rowth.html (in partea de jos a paginii ai mancarurile pe care le mananca respectiva persoana(am zis sa dau site-ul cu tot cu un exemplu doar pentru a avea de unde alege, deoarece acolo sunt prezentate mai multe tipuri de exercitii si etc ) ). Bafta!

10 răspunsuri:
| iRobby a răspuns:

Salut, am 13 ani, si eu am avut aceeasi problema. Dar, am eu am gasit o modalitate foarte usoara de a slabi. Intr-o Luna am slabit 10 kg. Si asta fara mers la sala sau luand pastile de slabit!
Secretul sta in exercitiu. Deci, degeaba faci 50-100 abdomene in fiecare zi, caci daca nu lucrezi la solduri nu ai rezolvat nimic si n-o sa ai burta, dar solduri din plin! Sa incepem prin meniu.
Dimineata: Un castron cu cereale integrale cu lapte cu 0, 1% grasimi.
Pranz: O supa cu piept de pui fiert si legume.
Cina: Poate o salata de legume, si o-data in saptamana piept de pui (de preferat fiert, nu prajit)
Acuma cu lichidele: Sa nu bei sucuri, in afara de cel de lamaie, dar FARA zahar! Tai o jumatate de lamaie si o storci bine, apoi amesteci cu 750 ml de apa. In rest numai apa plata sau de la robinet, nu minerala caci baloneaza.

Acuma exercitile. Sa nu incepi din prima zi cu exercitii grele, caci o sa faci febra musculara foarte repede, deci s-o luam mai incet.
In prima saptamana: 5 seturi de cate 10Abdomene cu pauze de 2-3 Minute.
Dupa ce ai terminat, in caz ca ai niste gantere de 2-3 kg am un exercitiu pentru solduri. Iei ganterele in fiecare mana, una in stanga una in dreapta, apoi ridici pumnul la piept, si incepi sa alergi vreo 15-20 Minute. Aceste doua exerciti ar trebui sa le faci in fiecare zii, in afara de Weekend (sambata si duminica) caci corpul are nevoie de o pauza.
A 2a saptamana: Dupa ce am inceput sa ne incalzim cu prima saptamana, incepet la treburi serioase.

5-10 seturi de cate 20 abdomene cu pauza 5 Minute.
5 seturi de cate 10 CROUNCHES (ceva mai greu ca abdomenele).
Exercitile pentru sold le putem lasa de o parte, si le inlocuim cu ceva pentru burta. Te prinzi de o bara in pozitia de tractiuni si incerci sa iti ridici picioarele la 90de Grade. Asta ar trebui sa te ajute.
Daca nu te-am ajutat, addaugama pe Skype: zGammer
sau Facebook Robby Robby
happy Spor la sport

| Cosmin86 a răspuns (pentru iRobby):

Cu alimentatia aia devii un anorexic

| iRobby a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce e ala un ''aneroxic''?
Nu sunt din Romania, doar de vorbesc, dar nu stiu toate cuvintele. :'(

| Cosmin86 a răspuns (pentru iRobby):

Exista google

anorexic = un slabanog

| paradoXu a răspuns:

Bun...Ce iti recomand e ceea ce fac si eu:
-Exercitii cardio(exemplu poate sa fie alergarea:5-10 km de fiecare data ar trebui sa ajunga) de 2-3 ori pe saptamana, pentru a arde caloriile in exces
-Exercitii pentru abdomen(4 serii a cate 10-15 repetari/exercitiu ajunge)
Atentie!: -NU uita si de restul corpului!
Dieta si altele(dieta pot sa zic ca este cea mai importanta la abdomen):
-1.5-2 L/zi de lichide (de preferabil apa plata)
-FARA bauturi carbogazoase si bauturi cu coloranti si alte porcarii
-Carne slaba (ex:pui) facuta la gratar(iti ofera proteinele de care ai nevoie)
-Multe legume si fructe(gen poti sa faci salata la micul dejun de fructe(pentru energie) si la cina salata de legume)
Ps: fara mancaruri dupa ora 6-7 cel tarziu
Atentie!: inainte si dupa antrenament trebuie sa mananci o mancare care sa iti ofere proteine si calorii pentru antrenament(asta fiind gratarul gen)
-Mananci cu o ora inante de a te apuca de antrenament si cu o ora dupa ce ai terminat antrenamentul pentru a te putea reface repede
Cred ca mai trebuie sa spun unele chestii dar e mult si trebuie sa detaliez in cazul in care mai ai nevoie sa sfaturi da-mi un reply si vedem ce facem.Bafta!

| EdiShadow explică (pentru paradoXu):

Sti care e faza. Ca eu fac si sala si acrobatii, elemente de gimnastica(parkour daca ai auzit) Si acum vreau sa ma apuc de inot.Am sa folosesc chestiaa cu aceea folie pe abdomen nu de aia dar nu am probat niciodata. Problema mea este ca fac sala si antrenamentul necesita foarte multa energie mananc mult de vreo 5-6 ori pe zi, dupa sala eventual la un parkour, apoi o piscina in timpu verii iar seara baschet. Nu am probleme n`am burta nu`s gras, arat numai bine dar mai trebuie cel putin 3-4 kg date jos dar asta nu ma va ajuta sa dau acele solduri jos pentru ca sunt mai mari decat ar trebui, vreau sa fie mai mici ca, corpul meu sa prinda acel V daca ma intelegi. Abdomene n`am probleme la sala bag in jur de 200-300 de abdomene depinde cum sund dispus, oricum 3 serii a cate 50 sunt obligatorii de fiecare data.Mersi frumos, mai completeaza daca mai ai de adaugat ceva.

| paradoXu a răspuns (pentru EdiShadow):

Aici sunt cateva exercitii ok pentru V shape la abdomen(m-am prins ca tu te refereai la corp ca V, dar si aceste exercitii sunt ok pentru ceea ce vrei tu):
http://www.youtube.com/watch?v=QkHqy2NeEKE
http://www.mensfitness.com/training/pro-tips/get-that-the-abdominal-v
Mai bine pui masa pe tine, gen sa ai abdomenul vizibil mai mare ca soldurile(pentru asta o dieta bogata in proteine e necesara, plus exercitiile de rigoare)
Acum cu acel "V shaped body" (deci trebuie antrenata partea de sus a corpului, asta incluzand: piept, brate, spate)
Pentru piept si brate(se intreneaza in aceeasi zi): Flotari diamant(http://www.youtube.com/watch?v=J0DnG1_S92I)
Flotari simpe
Flotari cu deschidere mare(astea sunt mai mult pentru partea laterala a pieptului si pentru triceps)(http://www.youtube.com/watch?v=rr6eFNNDQdU)
Impins cu haltera din inclinat
Flexii cu gantera din picioare
Flexii cu bara Z (https://www.youtube.com/watch?v=9Urne53zYEg)
Pentru spate:
Tractiuni (https://www.youtube.com/watch?v=mtoeAYZo1Pg)
Stii si tu ca e mult de zis acum ti-am zis doar ce era relativ evident(adica faptul ca trebuie sa antrenezi partea de sus a corpului pentru acel "v shape")...Parte de sus a corpului creste repede in volum ii trebuie doar o dieta bogata in proteine(pentru a nu manca ca un nebun poti lua suplimente, gen batoane proteice)
Pentru cresterea rapida a masei musculare a partii de sus a corpului recomand(la exercitiile ce necesita ridicarea de greutati ) sa alegi o greutate la care sa nu poti face mai mult de 5-10 repetari(pe serie, a cate 3 serii) sau o greutate la care sa nu poti face mai mult de 10-15 repetari (pe serie, a cate 4 serii). Sper ca te-am ajutat... Uite un site de pe care sa te mai inspiri cu cate ceva, gen diete, antrenamente : http://www.bodybuilding.com/......rowth.html (in partea de jos a paginii ai mancarurile pe care le mananca respectiva persoana(am zis sa dau site-ul cu tot cu un exemplu doar pentru a avea de unde alege, deoarece acolo sunt prezentate mai multe tipuri de exercitii si etc ) ). Bafta!

| Pintea_Rares_1983 a răspuns:

Salut!
Ai dreptate...Trebuie sa alergi si sa te infasori in zona abdominala cu folie de aluminiu si o lipesti la extremitati cu scoci/banda adeziva.
In privinta mancari...Nu trebuie sa mananci prajeli, carne de porc, nici un fel de dulciuri si din categoria fructelor renunta la banane, pere, struguru si pepene verde in cantitati reduse, iar in privinta sucurilor nu este permis nici unul, nici cele naturale doar apa ( plata deoarece cea minerala umfla stomacul).
Iar ultima masa ar trebui in jurul orei 7-8.
Deci: Dimineata sa mananci ca un rege, la pranz ca un imparat, iar seara ca o sluga.

Cam atat...In 2 luni vei arata mult mai bine.
Si eventual daca doresti practica sporturi sau mergi la sala regulat.

| Pintea_Rares_1983 a răspuns (pentru Pintea_Rares_1983):

A si apropo paine ti-as recomanda cea graham/neagra si maxim 3 felii pe zi.

| xSil a răspuns:

Si eu am avut probleme cu greutatea si am inceput sa nu mai mananc seara (de la 6 nu mai mancam nimic) si crede-ma chiar a functionat. daca cumva ti se face foame, bea putina apa sau rontaie ceva dar nu mult si sa nu fie dulce sau gras happy. Si da..atunci cand faci sport poti sa-ti pui folie de aluminiu( cand ti'o pui, pune'o sub haine laughing ) ca sa transpiri si mai mult dar cand ai terminat o dai jos. Fa abdomene, te va ajuta foarte mult..in fiecare seara dar nu te forta si nu fa dintr'o data prea mult pentru ca vei avea febra musculara si a2a zi nu vei mai fi bun de nimic.De mancat..nu manca paine multa. daca poti, nu mai manca deloc. Exista niste "felii crocante" din porumb sau cu cereale care sunt foarte bune(eu le'am luat de la Kaufland si se cheama BURGER si chiar m'au ajutat).A DA! Si cel mai important! Bea multa apa! Daca poti in fiecare minut al zilei sa ai o sticla cu apa langa tine(dimineata prima oara dupa ce te scoli bea 2 pahare cu apa). Sper ca te'am ajutat.Bafta! happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru xSil):

Chestia sa nu mai mananci seara e o prostie, slabesti dar iti distrugi sanatatea in timp, mai documenteaza-te si tu inainte sa iei decizii tampite