| okokokokokok a întrebat:

Unde se fac lectii de ninjutsu in mangalia sau un clip cu miscari de ninja sa pot invata sa ma lupt ca un ninja

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cati ani ai? happy

| okokokokokok explică (pentru Cosmin86):

| Cosmin86 a răspuns (pentru okokokokokok):

Tipic. Tu stii cine au fost ninja? Ei NU erau antrenati sa se lupte, din contra, ei EVITAU lupta pe cat posibil.

Ninja erau asasini platiti, ei trebuiau sa patrunda nedectati, sa ucida tinta ( care de obicei era un senior sau un comandat militar ) si apoi sa dispara in noapte sau sa se SINUCIDA daca erau prinsi.

| okokokokokok explică (pentru Cosmin86):

Vreau sa invat tehnicile de lupta nu sa omor pe cineva

| Cosmin86 a răspuns (pentru okokokokokok):

Ninja nu aveau tehnici de lupta, ei nu erau luptatori cum vezi in filme, ci asasini. Ninjutsu e un stil de lupta care ii "imita", dar nu e stilul lor.

Citeste aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ninja

Chiar prima propozitie spune :"Ninja erau asasini in Japonia medievala"

Si uite ce mai scrie despre ei : "Ninpo Budo (Ninjitsu), sau arta marțială transmisă de clanurile ninja, este o formă neconvențională de arte marțiale, adaptată la o luptă inegală sau la situații ce îl pun pe luptător într-o poziție de inferioritate", adica cu arme, sau sa patrunzi nedetectat, etc.

Nu e lupta corp la corp cum vezi in filme sau in ring.

| BlueByte a răspuns:

Eu sunt din Mangalia si iti spun ca nu exista club de ninjutsu in acest oras!

| maryand12 a răspuns:

Super tare ideea! ...Si eu sunt interesat... dac stie cineva?