| Clau95200 a întrebat:

Va salut. Am o intrebare ce ma nelamureste, desi nu prea as intreba parintii pentru ca probabil mi-ar interzice asta.
Merg de cam 12 ani pe role. si aveam momente in care ieseam pe sosea. la modul sosea principala, trafic, semafoare. Nu stiu daca e legal. Ma simt mai bine cand sunt pe un drum principal, sau ceva drept.
Tin sa precizez ca orasul nu de tine pe sosea o pista de biciclete/skate/role.
Vreau sa stiu daca e legal sau nu sa fac asta. Daca respect regulile de circulatie, acordarea de prioritate si nu-i incurc pe cei din trafic. laughing Poate suna banal sau penibil, dar chiar as vrea sa stiu asta.
In esenta. e legal sau nu sa circuli cu rolele pe soselele principale, DN.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Rolele nu intra la categoria biciclete, deci e ca si cum ai merge pe jos. Sa zicem ca ar fi legal sa traversezi, dar nu sa mergi ca si cum ai fi pe motor...winking

| siriusblack98 a răspuns:

Buna! Este acelasi lucru cu traversarea printr-un loc nepermis(adica la fel de ''legal'').In mod normal se sanctioneaza cu o amenda (dar la ce politie avem noi, no stress) si in caz de accident, atata timp cat soferul circula regulamentar, tu esti de vina.

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca mergi cu luminile de intalnire ai voie, dar inca un mic amanunt trebuie sa mergi la rar sa te omologheze si dupa primesti si nr de inmatriculare

| Clau95200 explică (pentru IIIshaneIII):

laughing) destul de amuzant, deci sa inteleg ca nu ai voie, nu? Presupun ca in cazul unui accident sau ceva ar trebui sa fi identificat.