| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Vara asta o sa fac sala(fara ridicari peste cap sau genuflexiuni)si inot(pentru dezvoltare si am sa mananc fiarte sanatos si am sa beau mult lapte.O sa am sansa sa pun ceva cm la inaltime? 2. Pot sa merg la sala si sa fac inot in aceasi zi?

2 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Ca sa cresti in inaltime trebuie sa faci sporturi ca inot, volei, basket, handbal si trebuie sa ai un antrenor asa ca cauta o echipa. ai nevoie de cineva sa te motiveze. un antrenor si o echipa sunt adevarate mine de aur in acest sens.
daca bei mult lapte nu cresti doar pentru ca bei lapte. este de preferat sa ai o alimentatie sanatoasa si iarasi ajungem de unde am inceput, intr-o echipa vei avea mult sprijin si in acest scop.

cauta si "compatibilitatea alimentelor" pe net si invata cum sa mananci sanatos.

| Dragoslav a răspuns:

Ceva cm NU. inaltimea tine prea putin de exercitii si prea mult de genetic. te uiti la rudele apropiate si apreciezi, dupa inaltimea lor, ce inaltime ai avea tu genetic. in al doilea rand, alimentatie trebuie sa fie variata si sanatoasa indiferent de ce iti propui sa obtii, mai ales la varsta ta - nu da la o parte ceea ce organismul tau are nevoie. totusi, inotul/baschetul vor permite, datorita exercitiilor specifice si a tipului de efort, sa te dezvolti si in inaltime.