| SoleX a întrebat:

Vitabolic sau Myprotein? Ma refer la proteina si BCAA.Mi a spus cineva ca Vitabolic e peste in momentul de fața pentru ca Myprotein si a schimbat rețetele si ca nu mai e ce a fost acum multi ani.Voi ce parere aveți?

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Ce retete puteai schimba la pudra proteica? laughing
BCAA-urile sunt inutile. Incearca-le pe amandoua, oricum nu ai cum sa iti dai seama daca functioneaza mai bine una sau alta laughing

| cristiww a răspuns:

Mie Myprotein imi cam da de gandit cu ofertele lor "spectaculoase". Din cate stiu eu, cam toata lumea comanda cand e reducere, deci nu stiu ce sa zic despre o proteina care costa 45RON/kg cand majoritatea firmelor (romanesti) vand cu minim 70RON/kg cu mici exceptii. Nu mai zic de firmele mari la care mai cumperi si sigla (automat mai adaugi cel putin 20RON).
Adevarul e ca fara o analiza de laborator (pe esantioane aleatorii nu o data la 3 ani) nu ai de unde sti ce cumperi (ei la teste pe Labdoor ies foarte bine dar poate fix atunci duc cele mai beton probe).
Si "reteta" e simpla: aproape toate firmele (mici sau mari) cumpara pudra proteica (si alte ingrediente) de la o fabrica de lactate (sau altii inclusiv via China), adauga arome, ambaleaza si vand produsul.
Eu personal as alege Vitabolic doar pentru ca nu prea am incredere in Myprotein, dar cum am spus nu ai de unde sti ce cumperi cu adevarat.
Cum spunea colegul de mai sus, BCAA e inutil sau hai sa zic semi-inutil, mai ales daca ai si o pudra din whey (bogat in glutamina si BCAA)