| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Vreau sa fac cardio vreo 20 de minute pe saptamana,Daca fac slabesc? sau ma,, desumflu,,? Decat sa pierd un kilogram, mai bine pierd o ureche! Pentru ce se face cardio? Pot lua in greutate facand asta?

2 răspunsuri:
| KatPetrova a răspuns:

Pentru masa musculara a intregului corp, daca faci cardio mai mult timp nu vei pierde din greutate, vei inlocui grasimea incet cu muschi

| delightful a răspuns:

Daca vrei sa te ingrasi trebuie sa maresti aportul de calorii consumate si poti sa faci si sport. Nu e musai sa slabesti daca faci sport, iti poti in schimb tonifia musculatura si intari imunitatea.
Exercitiile cardio iti maresc rezistenta, amelioreaza respiratia si ajuta sistemul cardio-vascular. Grasimea nu se va transforma in muschi si nici muschii in grasime, niciodata in viata asta.
Si ca o ultima mentiune. Daca vrei sa faci cardio 20 de minute, poti face maxim o ora, nu ai voie de odihna in timpul acela. Te incalzesti bine si incepi dupa care 20 de minute nu te opresti! De exemplu : alergi constant 20 de minute, mergi pe bicicleta, faci inot.