| albert29 a întrebat:

Vreau sa imi dezvolt umeri pieptu tricepsu si bicepsu ce trebuie sa fac? dar fara aparate! cu ezerciti acasa de exemplu flotarile sun bune pentru crupa asta de muschi?

4 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Vorbesti despre muschii bratului superior. Acestia se lucreza prin doua miscari opuse si deci diferite. Impins si flexie. Impinsul lucreaza tricepsul (de ex. flotarile sunt exercitiu in care tu te impingi cu ajutorul bratelor iar tricepsul este muschiul care executa miscarea), iar flexia (trasul sa-i zicem) lucreaza bicepsul (de ex. tractiunile cu palmele orientate catre tine). Parerea mea e ca trebuia sa-ti iei macar o gantera (daca nu doua) si din acelea reglabile, daca nu poti incerca cu asta. ( http://www.comenzi.ro/product_info.php?products_id=2156 )
In continuare ai nevoie de o alimentatie bogata in proteine (bea lapte, mananca carne, oua, linte si carbohidrati banane, cereale etc.)

Mai sunt multe de zis insa hai sa trec si la exercitii.
Conteaza forma de executie, nu repetarile. Poti sa faci 500 de flotari zilnic, daca doar primele 30 sunt corecte. Sunt foarte multe tipuri de flotari ( http://www.google.ro/......tp?/imgres ). Fi foarte atent la orientarea palmelor in poza. Mai departe, NU trebuie sa faci mai mult de 4 exercitii diferite prin flotari, mai mult de 4 seturi si mai mult de 10-30 repetari pe set. De ce? Pentru ca nu ajuti muschii sa creasca prin sute de repetari si munca disperata. Sunt de-ajuns sa faci 3 exercitii de flotari si 2 de tractiuni ca sa iti dezvolti suficient bratele (asta insemnand si umerii). In fine cred ca ti-am spus cam in mare ce trebuie sa faci. Alte intrebari lasa-mi un mesaj.

Multa bafta!

| b0gd4nn a răspuns:

Da flotarile sunt bune! da incearca sa nu le faci in viteza, fale incet 1-2 secunde pana jos si inapoi l fel!

| sorinbrocker a răspuns:

Uite ceva care da rezultate daca te tii zi de zi :
http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474

| sme95 a răspuns:

Sa faci 12-15 flotari de 4 ori, dar lente, una la 1-2 secunde si o sa fii multumit