| Den1470 a întrebat:

Salut TPU,merg la sala de o luna si am urmatorul program:
Luni:piept si triceps
Miercuri:spate si biceps
Vineri:Umeri si picioare.
Vreau sa va intreb daca in loc de picioare pot sa lucrez bicepsu sau tricepsu, si se intampla ceva daca ma fortez, nu foarte tare doar un pic?

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Deci tu esti incepator si vrei sa lucrezi o grupa mica precum bratele de 2 ori pe saptamana. DE CE?
de ce nu vrei sa faci picioare? iti place ideea de johnny bravo?

| Cosmin86 a răspuns:

Antrenamentul picioarelor mareste semnificativ productia de testosteron... eu spre exemplu biceps-triceps nu lucrez DELOC, se lucreaza destul la grupele mari.

Nu are rost sa faci exercitii pentru grupe MICI, pur si simplu o sa ramai un firav daca faci asta, din cauza testosteronului.

| AntrenorFitness a răspuns:

Pentru un antrenament pe trei zile iti recomand sa lucrezi picioarele miercurea.
Da, are ceva daca nu lucrezi picioare! Este foarte gresit. Trebuie sa le acorzi importanta deosebita deoarece coapsele sunt cele mai mari grupe musculare.
E ok piept-triceps. picioare-umeri-abdomen si spate-biceps.
Iti recomand 3 aparate/grupa musculara. 4 serii/aparat si 6-8 repetari pe serie. Trebuie sa lucrezi cu greutati intre 60-80% din 1RM.
Ca sa te orientezi pentru aparate iti recomand http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| Omgunstoppable a răspuns:

In orice caz. Nu schimba sa zicem. Intr-o luni face piect si triceps si in urmatoarea luni piept si biceps. Corpul trebuie sa se obisnuiasca cu un "orar". Cel mai bine ar fi sa faci tot.