| Rotaru_Vlad_1999 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala si vreau sa va intreb in cat timp se vor vedea rezultate si ce trebuie sa iau pe langa, am 1, 76 si 57kg

Răspuns Câştigător
| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Vladut iti recomand sa mananci cam 2000-2500 de calorii zilnic(impartite la 5-6 mese). Dar alimentatie sanatoasa. NU fast-food, NU dulciuri, NU bauturi carbogazoase, NU prajeli. Pui, peste, cotlet, orez, cartofi copti, salate, fructe, produse lactate, oua, ovaz. Masa de dimineata e foarte importanta si apoi sa mananci la 3-4 ore. Nu astepta sa ti se faca foame. Daca iti e foame inseamna ca organismul e ''disperat'' si cerseste. Inainte de culcare poti manca putina branza sau sa bei o cana de lapte. Ca antrenament structureaza-ti bine zilele de antrenament( recomand 4-5 zile pe saptamana). Si ai rabdare: Imperiul Roman nu a fost construit intr-o zi.
Un alt factor foarte important dar neglijat de multi: ODIHNA! Nu pierde noptile si odihneste-te cat trebuie. Si dupa ce pui la punct ce am scris pana acum te poti gandi la suplimente: multi-vitamine si minerale, ulei de peste, creatina, arginina, proteine sau dextroza.
Era o vorba pe un site:
Antreneaza-te ca un atlet.
Mananca ca un nutritionist.
Odihneste-te ca un bebelus.

7 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Rezultate se vad in ani de zile, cel putin cateva kg de masa musculara in cel putin un an.Si de ce esti asa de slab nu mananci? Tu vrei suplimente dar ai alimentatia la pamant...

| Rotaru_Vlad_1999 explică (pentru SiLaS):

Mananc chiar foarte bine, dar am arderile extrem de bune.

| SiLaS a răspuns (pentru Rotaru_Vlad_1999):

Nu exista asa ceva"am arderile destul de bune"ai doar metabolismul foarte activ.Deci daca zici ca mananci 4 fripturi pe zi +carbs si mai vrei sa iei si suplimentele rezultatele vor veni in cel putin 1 an.O sa vezi cateva schimbari dupa 5-6 luni, ma refer la forta si inceput de masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rotaru_Vlad_1999):

Mananci "foarte bine"?

Cate fripturi mananci pe zi?

Mananci SINGUR mai mult decat o familie de 3-4 persoane?

| Rotaru_Vlad_1999 explică (pentru Cosmin86):

Ce-i cu rautatea asta? aia te intereseaza pe tine? cate fripturi mananc eu pe zi? a fost pur si simplu o intrebare, inca odata UNII romani dau dovada de prostie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rotaru_Vlad_1999):

Nu, era vorba de "mancat bine" pentru masa musculara.

Nu e nicio rautate, dar cand "mananci bine" pentru muschi inseamna ca mananci FOARTE MULT.

Eu mananc 1 kg de carne pe zi + 30 de oua pe saptamana + vreo 4-5 farfurii de orez, mazare, cartofi, etc. zilnic.

pe scurt : cand pui muschi, mananci de 2-3 ori mai mult decat un om normal.

UNDE vezi tu rautate?

Vezi pe ORICE site de fitness despre nutritia pentru masa musculara.

| Rotaru_Vlad_1999 explică (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Iti multumesc foarte mult Alex!