| DrugFree a întrebat:

1.Care e diferenta dintre un chinez si un japonez?
2.Cine crede in Buddha : chinezii, japonezii sau indienii?

7 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

Toti asiatici au Buddha
Diferenta e ca sunt popoare diferite.

| Kosuchin a răspuns:

1.Un japonez cunoaste setul de caractere chinezesc Kanji, si inca doua seturi :Hiragana si Katakana(folosit mai mult pentru a traduce nume straine) ambele derivate din Kanji.
Fiecare are un mod diferit de a prounta cuvintele.

| Dunnamite a răspuns:

@LightYagamiDN. nu chiat toti! sunt mai multe confesiuni!

| MytyKoste a răspuns:

1.chinezii si japonezii sunt aceeasi rasa... diferenta dintre ei e exact diferenta dintre noi si Rep.Moldova
Japonezii sunt mult mai dezvoltati find a 2-a tara de pe glob ca industrie, economie.
2. Budismul a luat nastere in India, insa astazi doar 12 milioane de indieni cred in buddha(foarte putin, indieni find 1 miliardlaughing
Cei mai multi budisti sunt in China(tibet).
Dar religiile predominante sunt:
China-Taoism
Japonia-Sintoismul
India-Hinduism

| Fishhh a răspuns:

Budismul e o religie nu un popor. Poti sa fi roman sa crezi in Buddha.Chinez sau Japonez e ca si cum ai zice Roman sau Bulgar, sunt foarte apropiati si ca religie, traditie, obiceiuri.Au aceleasi conceptii, crezuri, principii.

| Minalore a răspuns:

1. Mi se pare ca japonezii au ochii mai mari si chinezii mai mici big grin
2. Chinezii si Indienii

| acestaesteunnume a răspuns:

Pai japonezii au ochii putini mai umflati decat chinejii care ii au foarte mici!big grin
Si toti asiaticii il au pe budha