| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenţa dintre un chinez şi un japonez? Adică cum îmi pot da seama când văd un asiatic dacă e chinez sau japonez?

8 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Forma ochilor si trasaturile faciale, http://randomwire.com/facial-structure-recognition
http://www.differencebetween.info/......inese-eyes

e destul de dificil mai ales ca nu esti obisnuita sa vezi astfel de trasaturi si in plus migrarea are un efec de omogenizare a trasaturilor facand mai dificil distingerea si catalogarea intr-o anumita ramura; in opinia mea o parte din japonezi par mai europenizati dar cum am zis de multe ori vad grupuri pe strada si daca nu vorbesc e cam imposbil sa-mi spun cu certitudine daca sunt chinezi, coreeni sau japonezi

| Instinkt a răspuns:

Japonezii au tenul o idee mai deschis..si difera ca si conformitate fizica..chinezii sunt asiaticii puri ..parerea mea..aia cu ochii mici

| VladGH a răspuns:

Si eu uneori ma intrebam dar cind ii vezi mai des le gasesti si diferenta. Japoneji au o culoare a pielii putin mai smolita si ochii nu vin asa ingusti ca la chinezi, formele capurilor vin mai lunguete in schimb la chineji parca au capuri patrate. Oricum au putine deosebiri, mai poti sa-i cunosti dupa stilul de imbracaminte, sau cum se inbraca.

| 7QA3 a răspuns:

Chinezii au ochii mai mici :)). Nu, serios..http://www.google.ro/......tp?/imgres -asta-i chinez si asta-i japonez : http://www.google.ro/......tp?/imgres Deci, la japonezi, ochii sunt ceva mai mari, nu sunt atat de trasi in lateral. De altfel japonezii se apleaca atunci cand se intalnesc cu cineva, chinezii dau mana.

| andreinike a răspuns:

E destul de greu chinezii sunt mai ageri si mai urati

| frenchxfries a răspuns:

Practic ei fac parte din aceeasi rasa ( mongoloida / galbena )
Numai ca japonezii au culoarea pielii mai deschisa, la fel si parul, iar ochii japonezilor sunt putin inclinati in sus, iar ai chinezilor inclinati mai in jos big grin Sper ca te-am ajutat.

| OoAmii a răspuns:

Cel mai bine iti dai seama dupa forma ochilor :3

| AlexandraLLL a răspuns:

Japonezii au culoarea pielii mai deschisă, precum și părul e puțin mai deschis decât al chinezilor, al căror păr este foarte negru. De asemenea, la japonezi ochii sunt înclinați puțin în sus, în timp ce la chinezi sunt înclinați foarte puțin în jos. Oricum, această ultimă deosebire privind forma ochilor nu e o regulă. big grin