| anonim_4396 a întrebat:

1. Daca olandezii erau odinioara(acum 150 ani) printre cei mai scunzi din lume, cum de au crescut asa de mult in acest interval de timp(20cm in 150ani) si au ajuns cei mai inalti de pe pamant?
2. Exista vreo,, reteta" de crescut in inaltime?
3. In Romania cu cat s-a crescut in acesti 150 de ani? Dar la nivel european? Dar la nivel global?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Deci, la 1800 olandezul mediu era mai scund decat americanul mediu. Dar americanii erau foarte inalti, pentru ca erau singurii oameni de rand bine hraniti. Iar olandezii erau si ei cei mai bine hraniti din Europa, primii care si-au permis legume pe scara larga. Mai jos spune ca olandezii ar fi ajuns foarte inalti dupa ce fusesera aproape cei mai scunzi din Europa (nu din lume), asta este gresit. Nu uita ca este un articol despre branza. Ai citit Regii Blestemati? Acolo sunt cavalerii din Hainaut si in general, din Tarile de Jos sunt descrisi ca niste uriasi.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Selectia sexuala,femeile au ales barbati mai inalti, alimentatia mai bogata in proteine, fructe, legume, dar inclin spre prima varianta, selectia sexuala isi face foarte bine treaba

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pai si barbatii scunzi au ramas fara sotii? Adica exista mai multe fete decat baieti, nu?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie facute niste cercetari in acest sens, dar consider ca selectia sexuala a determinat asta in proportie de 70%/80%,mersul cu bicicleta nu determina cresterea in inaltime, dar hrana bogata in proteine poate determina, stim asta pentru ca in africa copii care nu manca carne, fructe, legume desi sunt infometati cresc mai mici ca alti care au hrana pana in varsta de 3 ani, ba chiar si in Romania s-a observat ca hrana face ca copii sa fie mai inalti, romanii fiind mai mici de inaltime acum 100 de ani, femeile aleg barbati inalti mai mereu, in fapt asta e si prima conditie inaltimea creaza siguranta, asigurare, agresivitate

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru a ajunge la această concluzie cercetătorii au analizat date privind înălţimea şi fertilitatea provenite de la 42.612 persoane cu vârste de peste 45 de ani. Iniţial, ei au descoperit că între anii 1935 şi 1967 bărbaţii cu înălţimi peste medie şi femeile cu înălţimi medii au avut mai mulţi copii decât bărbaţii scunzi şi femeile înalte şi scunde.

De asemenea, persoanele înalte aveau primul copil la o vârstă mai înaintată, iar bărbaţii înalţi şi femeile înalte aveau copii cu o rată mai mare de supravieţuire, ceea ce i-a ajutat să îşi crească succesul în reproducere.

O fertilitate mai bună, spun cercetătorii, se datorează în parte faptului că bărbaţii înalţi şi femeile de înălţime medie se implică mai degrabă în relaţii şi au mai mulţi copii pe parcursul acestora.

Se poate specula, totodată, că înălţimea ar putea fi corelată de parteneri cu atractivitatea, educaţia şi venitul, dar femeile şi bărbaţii au gusturi foarte diferite.

În final, cercetătorii au ajuns la concluzia că atât selecţia naturală, cât şi condiţiile de mediu pot explica motivul pentru care olandezii au ajuns să fie atât de înalţi.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray, dar aceasta crestere chiar nu poate fi deloc influentata si de exercitiile fizice? Daca da, oare care sunt acestea? Problemele cu somnul(problema ce multi adolescenti, inclusiv eu(am 14 ani) o au) poate influenta negativ cresterea?
Si apropo. Tu ce inaltime ai?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate in proportie de 20% poate fi, nu stiu sigur, daca asa ar fi dupa efort africani ar fi cei mai inalti

| minrest a răspuns:

Da-mi si mie referinta' unde gasesc enormitatea asta ca olandezii ar fi fost scunzi. Au fost mereu mai inalti ca francezii, valonii, chiar germanii vorbitori de plattdeutsche, adica au fost mai inalti decat toti vecinii lor, care erau oameni inalti.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, la 1800 olandezul mediu era mai scund decat americanul mediu. Dar americanii erau foarte inalti, pentru ca erau singurii oameni de rand bine hraniti. Iar olandezii erau si ei cei mai bine hraniti din Europa, primii care si-au permis legume pe scara larga. Mai jos spune ca olandezii ar fi ajuns foarte inalti dupa ce fusesera aproape cei mai scunzi din Europa (nu din lume), asta este gresit. Nu uita ca este un articol despre branza. Ai citit Regii Blestemati? Acolo sunt cavalerii din Hainaut si in general, din Tarile de Jos sunt descrisi ca niste uriasi.

| BuLaNNNeL a răspuns:

E vorba si de nivelul de trai pe lângă "liberul albitru" dpdv al partenerului de viață. Bunica-tu muncea cu plugul pământul când ăștia luau lecții de dans happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bunicul meu a avut 182, iar tatal meu 176. Un alt unchi de-al meu 175, iar cel de-al treilea unchi 184(singurul care l-a intrecut).

| AlexDarius3 a răspuns:

1. Trei motive : Alimentatia, femeile si mersul cu bicicleta (Olandezii au cele mai multe biciclete si mersul cu bicicleta mai ales pe o sa mai lunga in inaltime ii ajuta sa creasca si pe ei in inaltime, cum? Isi regleaza seile incat sa atinga pedalele cu varfurile si isi intind muschii picioarelor incat sa si le lungeasca)
2. Banuiesc ca cele de mai sus.
3. Habar nu am

| RAY a răspuns (pentru AlexDarius3):

Ce legatura stiintifica are intinderea muschilior cu cresterea in inaltime?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru RAY):

Pai, isi intind muschii, ii mai latesc si sa ne gandim, care are fii mai inalt? un grasan care a stat toata viata lui in pat sau pe scaun cu muschii stransi, neintinsi sau un sportiv care face cele enumerate de mai sus?

| RAY a răspuns (pentru AlexDarius3):

Ce legatura are masa musculara cu oasele? grasani inalti nu exista?

| minrest a răspuns (pentru AlexDarius3):

1. Cum pot modifica muschii oasele lungi ale piciorului? 2. Cum au crescut olandezii in ultimii 150 de ani, cand trasaturile dobantite in timpul vietii nu se transmit la urmasi?