| anonim_4396 a întrebat:

1.De ce bărbatul este mai arogant decât femeia?

2.De ce mereu bărbatul este mai sigur pe el decât femeia?

3.De ce bărbatul este mai puternic decât o femeie? (Puternic în toate aspectele, dar cel mai mult în conflicte, în a demonstra că are dreptate)

4.Cum ne protejăm noi femeile, cum facem să supraviețuim știind că nu mereu îi putem evita pe bărbați?

5.Ce să spunem și ce nu, ca să nu se ajungă în acel punct în care noi ne simțim inferioare lor? Dar evident și ce să facem ca să nu le dăm acea satisfacție?

Răspuns Câştigător
| Bariel a răspuns:

Oamenii sunt rautaciosi cand sunt nervosi. Reactia ta a fost normala, de un om cu bun simt, e ok sa fi umil cand sti ca ai gresit. Culmea era tot tu sa faci figuri cand erai de vina happy. Daca era el de vina probabil tu il certai, nu te lasa intimidata de reprosurile altora. Esti nesigura pe tine si faci greseli, invatã sa te controlezi

62 răspunsuri:
| Fantaspirit a răspuns:

Când credeam ca ești mega deșteaptă îmi demonstrezi opusul laughing

| Celcestietot a răspuns:

Este o generalizare happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Ehhh, uite acum afli adevărul. rolling on the floor))) Te impresionasem prea mult. laughing)) Glamour-ul a căzut rolling on the floor)))

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ultima sută de metri o dai de gard, lemne și pietre după tine laughing
Ori ai luat ceva la bord ori ești prea îndrăgostită laughing

| user0010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai vai vai vai vai vaiiiiii. I-ai dat cu flash. Schema ț

| user0010 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Indragostita lulea fata lui tata

| RosaliaOriginala a răspuns:

1. Mie mi se par ca femeile sunt mai arogante, mai ales daca au ele mai multi bani decat tine

2. Din cauza ca e mai masculin posibil? Nu stiu

3. Cred ca din cauza diferentei de forta, totusi am observat ca in multe conflicte barbatul isi asuma vina chiar daca nu a gresit cu nimic

4. Cred ca exista grupuri de feministe independente pentru asta

5. Cred ca ar trebui sa fiti mai confidente?

Sper ca nu au fost enervante raspunsurile mele

| Hammurabi a răspuns:

Poate întrebările tale ar fi corecte, dacă ai înlocui "bărbatul" cu "unii bărbați", pentru că nu suntem toți clone pe planeta asta.
Te întreb și eu.
De ce nu poți trăi pe planeta asta făcând abstracție de existența bărbaților?

| DjSannan a răspuns:

Nu există o generalizare valabilă că bărbații sunt mai aroganți decât femeile, aceasta poate varia în funcție de personalitatea fiecăruia.

La fel, nu există o generalizare că bărbații sunt mai siguri pe ei decât femeile. Încrederea în sine poate varia în funcție de experiența și personalitatea fiecăruia.

Forța fizică poate fi, în general, mai mare la bărbați, datorită diferențelor hormonale și anatomice, dar aceasta nu înseamnă că bărbații sunt mai puternici în toate aspectele, ci doar în unele aspecte specifice, cum ar fi forța fizică.

Femeile pot proteja prin mijloace precum educația și informarea cu privire la abuzul de gen, prin dezvoltarea încrederii în sine și prin învățarea abilităților de autoapărare. Este important de asemenea să căutăm ajutor și susținere din partea prietenilor, familiei sau instituțiilor relevante, dacă ne simțim în pericol.

Este important să ne exprimăm încrederea în sine și să nu acceptăm comportamente inapropriate sau abuzive, dar să o facem cu respect și empatie față de ceilalți. Este important să ne respectăm propriile limite și să ne încurajăm reciproc să ne împlinim potențialul

| carevaescu a răspuns:

1. Nu e adevarat

2. Nu e adevărat.

3. Nu e adevărat.

4. Veti supravietui cum ati facut de cand exista omenire. Ba aveti sansele de supravietuire mai mari, in general.

5. Cum se simte omul depinde in mare de el/ea. Dar recomand sa nu intri in jocuri psihologice gen "sa nu dam satisfactie". Daca e asa un punct important, ia-ti ceva timp sa reflectezi asupra felului in care intelegi viata, principiilor, etc.

| Eireann a răspuns:

Toate astea sunt generalizari care imi demonstreaza ca suferi de un oarecare complex de inferioritate.
1&2. Cred ca sunt provenite din faptul ca societatea le accorda mereu mai multa importanta.
3. Nu este mai puternic intodeauna dar e de mic incurajat sa fie mai agresiv in conflicte, sa se afirme pe cand femeile sunt invatate sa lase de la ele, sa fie mai supuse si sa incerce sa impace pe toata lumea.
4. Nu trebuie sa ii evitam, trebuie sa colaboram (la locul de munca, in relatii romantice, etc) supravietuim folosindu-ne de tact, inteligenta emotionala si muncind cot la cot cu ei.
5. Nu te lasi intimidata, iti sustii punctul de vedere, nu intrii in polemici inutile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DjSannan):

Ca de obicei răspunsurile tale sunt perfecte. happy Dar nu mă refer la protecția fizică, cum nu mă refer la abuzul fizic, ci cel mental/spiritual.

Tocmai de aceea este mai greu de obținut, deoarece este o linie fină între "așa a fi personalitatea bărbatului" și a jigni sau pur și simplu a privi de sus.

Știu că o să spuneți, "Păi și ce dacă te privește de sus? Cu ce te afectează?". Așa și este de ce ne-ar afecta un om care are o atitudine mai arogantă, dar ce facem când simțim că atitudinea asta o observăm la aproape toți bărbații și că noi suntem inferioare lor, dar nu prin ceea ce știm sau nu, poate că dacă am avea aceeași atitudine ca ei, am fi superioare unora bărbați, dar eu aici mă refer doar la feeling și la atitudine.

De ce eu mă simt inferioară lor și ei simt asta și exact acolo atacă? Și cum fac să nu se mai ajungă acolo, deoarece acest tipar are grave urmări asupra vieții mele psihice.

| Freya1 a răspuns:

Nu putem sa generalizam bărbații, dar nici sa subestimam femeia.

Nu mereu e mai arogant.Si în general ca să fie cineva arogant cu tine (aici cred ca te referi la chestia aia "eu pot sa plec si tu ramai vai mama ta","o sa mori fără mine","sa vedem cine te mai ia" ceia ce nu e aroganta ci nesimțire și manipulare pe care o poate folosi oricine) trebuie sa ii și permiti.

Și aici cu siguranță cred ca tot la asta te referi.Ca sunt mai siguri pe ei ca o sa fie bine,ca o sa treacă peste orce, ca găsesc ei alta etc.Dar nu toți sunt asa si ști și tu ca și ei suferă, iar dacă mai sunt printre ei ce își mențin atitudinea asta ori suferă mai târziu, ori chiar nu le-a pasat de tine și atunci nu merita sa îți bați capul.

Nu e nici mai puternic, ba din contra, uni sunt foarte emotivi sau sensibili.Doar ca nu arata asta.Plus ca după cum am spus, trebuie sa găsească și persoana căreia sa ii poată da peste nas și sa ii arate mereu ca el are dreptate.Nu cu toate femeile le merge.

Nu te crede niciodata inferioara in fata nimanui, valorifica fiecare lucru pe care îl faci și demonstrează asta si în fata femeilor și în fata bărbaților.
Dacă ești csnica si menții casa, ordinea, faci cumparaturile, faci mâncarea etc valorifica asta nu te crede mai prejos.Cu ajutorul tău se mențin toate în regula,toți sunteți hrăniți,cu facturile plătite și e destul de important ceia ce faci și obositor.
Dacă ai un loc de munca,ce nu e la fel de bine plătit ca a altcuiva,nu te gândi ca ești mai prejos,gandeste-te ca tu chiar câștigi ceva,muncești,te pricepi la ceva și ești plătită.Cu suma aia e bani se face ceva și e un ajutor foarte bun pentru tine, familia ta, economiile voastre etc.
Dacă cineva e mai tare fizic decât tine, tu fi mai deșteaptă și nu aprinde conflictul mai mult, ci ignora și pelaca.
Și niciodată sa nu crezi sau sa simți ca nu te vei descurca pentru ca asa pierzi din start.

Nu trebuie sa ne ferim de bărbați, dar trebuie sa fim atente la ce luam lângă noi.Si e valabil și invers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Cred că îmi cam place ce spui happy chiar și cu ura mea profundă asupra bărbatului happy Și da, știu că am complexe, chiar le am, dar eu nu mă duc să arunc cu aroganța prin aer, ba chiar mi le admit și accept.

Tind să spun că ai dreptate, dar doar un lucru nu o să-l bifez de acolo. Eu îi voi evita cât pot toată viața. happy Slavă Domnului că la locul de muncă am mai mult femei; iar cu cei câțiva care-i mai am colegi bărbați, chiar sunt buni, ba chiar am fost și mustrată de administratorul școlii de vreo 2 ori și la cât de sensibilă sunt eu, chiar nu am simțit nicio urmă de superioritate in atitudinea lor. happy Deci da, sunt conștientă că mai sunt și oameni buni happy dar tot am să evit bărbații cât pot. Nu vreau să-i întâlnesc pe cei răi, pot face față femeilor rele/arogante, ba chiar unele mi se par atractive laughing așa încrezute ele laughing, dar nu bărbați, de fiecare dată când întâlnesc un bărbat puternic sau arogant îmi amintesc de trecut și acolo nu vreau să mă întorc niciodată.

| raMLesS a răspuns:

1. Bullsh17!
2. Pentru ca este mai puternic fizic, te simti altfel cand stii ca daca te ataca unu cel mai probabil scapi, fata de o femeie care o pateste 99%.
3. Pentru ca asa am evoluat, voi sunteti mai bune in unele chestii, noi in altele, de exemplu n-am rezista sa fim educatori la gradinita sau sa lucram cu copii, temperamentul nu ne permite.
4. Mi-a dat eroare intrebarea asta, a trebuit sa imi dau restart la creier, dar faci pe dj-ul si reusesti rolling on the floor
5. De ce te-ai simtii inferioara? Mna daca stai cu toti homalaii cred si eu, dar intr-o relatie sanatoasa nu cred ca ar exista astfel de chestii tampite.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Iti raspund tie ca raspunsurile tale sunt mai interesante decat intrebarile initiale...
1. E de la caz la caz. Cred ca indiferent de sex, aroganta are de-a face mai mult cu fundamentul acelei persoane. Banii doar amplifica comportamentele de genul.
2. E o generalizare si asta. Foarte multi barbati doar PAR mai siguri, atita tot. La fel cum multe femei care par fragile si ezitante au de fapt obiective si principii foarte clare si se vor zbate uneori si zeci de ani pentru a le atinge/respecta.
3. Din nou, de la caz la caz. Si cred ca si aici e vorba in primul rind de APARENTE.
4. Insule. Comunitati gay. happy
5. WHO GIVES A FUDGE?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar ce au întrebările mele? happy Sunt strict observațiile și câte un gram din experiențele mele. happy

| Bariel a răspuns:

La 1,2 si 3 ti ai raspuns singura
1. E o generalizare dar eu as spune ca deoarece barbatii tin sa fie mai siguri pe ei
2. Pentru ca sunt mai puternici din punct de vedere fizic, deci sunt mai increzatori
3. Evident din motive anatomice cu privinta la conflictele fizice, in a demonstra ca are dreptate, din cauza ca in general femeile sunt mai emotive si in astfel de momente tind sa ignore logica.
4. Precautie, nu te pui in situatii periculoase. Daca nu l poti evita, lupti. Daca esti norocoasa si scapi cu viata lasi autoritatile sa si faca treaba
5. Agreabilitate, astfel putin probabil sa se ajunga la conflicte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Hei, chiar mai făcut să plâng. happy

Mulțumesc de sfaturi îngăduitoare și dulci happy

Dar în cazul meu nu se rezumă la partea conjugală, ci la stradă și la oameni random sau în diverse arii unde te lovești de ei, ca azi când eram să fac accident din nou și se dă jos un bărbat și cu o aroganță de m-a cutremurat și un zâmbet tâmp mi-a spus că să mă las de șoferie deoarece nu e de mine. Amuzant e că îmi asum vina și nici eu nu mai voiam să stau iar prin semnări și asigurări, deci în final am ajuns și să-i mulțumesc tot eu că a fost bărbat și a reușit să evite impactul rapid, ferindu-se, dar atitudinea aia m-a durut și mi-a readus vechi amintiri, de atunci când eram și mai praf. Și e dureros să existe mereu un bărbat care să te facă să te îndoiești de tine și capacitățile tale. Dar și dureros să existe un bărbat fără compasiune. Și observ că tot mai mult se întâmplă așa. Dar clar îmi asum vina, din grabă ca să ies dintr-o parcare care oricum nu era parcare, deoarece eu nu știu să fac parcări nici după un an de condus, din aiurire și grabă ca să nu încurc și parcarea și circulația, am ieșit fără semnal deși cred că aveam avariile pornite, nici nu mai știu exact ce făcusem și ce nu, un nene își vedea de drum și eu eram să-i tai calea. God! Acum că scriu astea și revăd toată experiența de azi îmi dau seama că vina îmi aparține în totalitate. happy Poate omul nu a avut nicio vină cum nu are nicio vină nici de trecutul și sentimentele mele. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Cred că da. happy Eu am spus peste tot că există și bărbați de calitate și bărbați femei (adică nu aroganți și răi ci mielușei și blajini) dar eu mă refer aici la povestea mea, iar în povestea mea mă refer că am întâlnit doar bărbații ăștia generali, adică răi. Deci atunci eu trăiesc acea generalizare. Ideea este că nici nu am întâlnit mulți bărbați deoarece la noi în familie nu prea există și ăia care mai există(unchi) sunt tot ca în generalizare laughing) deci generalizarea se aplică în povestea mea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bariel):

Ok! Mulțumesc mult!
Dar în cazul meu cum era să lupt, deoarece eu eram de vină, adică accidentul rutier eu eram să-l produc. happy Dar atitudinea superioară a fost a lui. Și eu am plecat frustrată de acolo. happy Fiindcă se vedea că era și mai mare/matur, nu am mai îndrăznit să-i zic ceva sau să-i ofer și eu vreo replică, am plecat capul și am plecat, dar frustrată. sad Adică faptul că sunt aiurită, că așa sunt eu, nu mă face și proastă, nu? Adică eu chiar am studiat 2 ani asiduu ca să iau nenorocitul ăla de permis. Nu am dat șpăgi, am tocit cartea aia, ba chiar am dat bani suplimentari ca să fac ore suplimentare ca să învăț. Și să vină un nene, mai ales când până la urmă nici nu s-a întâmplat nimic, să-ți spună că să te lași de șoferie, îți cam dă cu ranga în cap, mai ales când evident atitudinea nu era una de "vai, m-am speriat că aia mă accidenta" ci de "eu știu că tu nu știi".

Cam asta este frustrarea mea. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sunt superficiale si bazate pe prejudecati.

| Emma30555 a răspuns:

1. Nu cred, cred doar ca unii dintre ei au orgoliu mai mare. 2. Nici asta nu cred, cel puțin în jurul meu nu am văzut. 3.in nici un caz, psihologic femeile sunt mai puternice, fac fata greutăților, lor le este frica și de o seringă la medic. Sunt cu alte ocazii mai puternici dar depinde de situație. 5 femeile pe care le cunosc eu nu sunt asa

| Sophieka a răspuns:

Mult orgoliu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bariel):

Da happy Ai dreptate, de fapt nici nu știu ce m-a durut mai tare aroganța lui sau faptul că avea dreptate și eu am greșit. Și da, poate ar trebui în final să fiu fericită că totul s-a terminat cu bine. Dar faptul că era bărbat a durut. Dar e ok și așa, așa aflu că de fapt am probleme, la mansardă. happy

| FreddieM a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Eu sper ca da.rolling on the floor
Cheers

| FreddieM a răspuns:

Clar, ești Rosa.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Eu sau bărbații? happy

| carevaescu a răspuns:

Daca imi permiti un sfat...

Cred ca iti este clar ca întrebările tale sunt bazate pe niste generalizari si prejudecati.
Adevarul este ca diferentele intre barbati si femei in orice categorie nu sunt mari. Chestia aceasta a fost arhi-studiata asa ca nu are rost sa dezbatem. Asa e lumea, barbatii si femeile sunt aproape identici. Punct.

Dai vina pe experienta ta proprie si pe o presupusa "dilire". Eu zic ca e neproductiv. Atata timp cat poti gandi rational, poti lua decizii rationale, indiferent de cum te simti. Aici poate trebuie sa reordonezi lista valorilor incat sa primeze rationalitatea, nu emotia. Nu, faptul ca esti femeie nu e o scuza buna, nici macar plauzibila (si nici barbatii nu stau mai bine la capitolul asta).

Ti-ai formulat o strategie de o viata mai buna prin a evita barbatii. E o atitudine destul de toxica, atat pentru tine cat si pentru cei din jur.
Asa ca analogie, imagineaza-ti ca cineva spune "sunt complexat/a si de acum am sa evit oamenii oest 175cm inaltime pentru ca in experiența mea au fost naspa", sau "cei care se imbraca cu verde". Doua pozitii absurde. De ce ar fi a ta mai putin absurda.

Hai sa ne gandim din punct de vedere moral. Mi se pare ca tu le aveai cu biserica. In orice caz, orice sistem de valori morale valid, fie el religie sau altceva, are la baza următoarea idee: sa fii bun cu ceilalti.

"A fi un om bun" presupune ca nu iei pasi sa excluzi categorii neutre (barbati, inalti, iubitori de vestimentație verde) de oameni din viata ta. Orice strategie buna (dpdv moral) de a trai sporeste coeziunea in societate. Exact cum rasismul nu sporeste coeziunea sociala, ba chiar ne face viata mai urata, si acest misandrinism duce la o viata mai urata pentru tine si cei din jurul tau.

Inteleg ca fiecare are traume si temeri, dar a fi un om ok (sau chiar bun) necesita sa treci peste ele, sau cel macar sa le gestionezi. In cel mai rau caz, intentia de a incerca.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

De barbati raspundeam dar si femeile pot avea mult orgoliu insa e predominant la barbati.