| likeabosssssssssssssss a întrebat:

1.De ce iarna e mai rece decat vara?
2.Cine a inventat soarele si de ce nu il vedem noaptea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Fiindcă vara nu ninge şi nu sunt temperaturi sub 0 grade, cred, nu ştiu, nu-s sigur.
2. Edison, l-a inventat între nişte aparate de luat vederi şi kinetoscopuri, ca să aibă suficientă lumină când le foloseşte. Noaptea nu-l poţi vedea fiindcă Edison când l-a proiectat, l-a proiectat să stea pe loc, nu să se rotească odată cu Pământul în aşa fel încât să fie mereu ziuă în Romania. Probabil Edison s-a gândit că trebuiesc fotografiate toate părţile lumii şi atunci, dacă într-o parte e lumină şi într-o parte nu, n-o să fie posibil acest lucru.

| likeabosssssssssssssss explică (pentru anonim_4396):

Nu cine a descoperit soarele, cine l-a inventat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru likeabosssssssssssssss):

Edison l-a inventat. Ştiu din surse sigure. Păi cine altcineva mai avea nevoie de soare, dacă nu el? Tesla?!

| likeabosssssssssssssss explică (pentru anonim_4396):

Ruşii pentru bombe nucleare activate prin razele soarelui. happy

| CryChristiAN a răspuns (pentru likeabosssssssssssssss):

Pentru ca Enola gay a lansat bombele ''Little Boy'' & ''Fat man'' la polul nord.

Glumescbig grin.

| likeabosssssssssssssss explică (pentru CryChristiAN):

Gresit. Ai pierdut!

| CryChristiAN a răspuns (pentru likeabosssssssssssssss):

GLumeam. Au fost lasante in 6 august, respectiv 9 august asupra Japoniei la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial. Ai mai aflat si tu ceva nou.

21 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

1) Ca asa zice Basescu
2) Probabil tot Basescu

| likeabosssssssssssssss explică (pentru IMC90):

Cine e Basescu?

| IMC90 a răspuns (pentru likeabosssssssssssssss):

Dumniezo

| sabin89 a răspuns:

Eu vara nu dorm. Nu am somn. Asa ca m-am uitat pe cer si, intr-adevar, soarele nu-i. Ce-o fi cu el? De fapt, nimic nu te mai mira in lumea asta. Te poti astepta la orice.

| Încrucişătorul a răspuns:

1- Deoarece iarna bate vantul.

2- Soarele este o stea medie-mare arzatoare. Aceasta ar fi fost provocata sa arda datorita unor "forte externe". Ca si cum ai aprinde un chibrit. Frecarea este cea care a aprins chibritul. Asa si in cazul acelei steli: ceva i-a dat foc.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

1. Pentru ca axa Pamantului este inclinata la 23 de grade astfel incat distanta fata de soare este diferita in functie de data.
2. Nu l-a inventat nimeni, nu il vedem datorite miscarii de revolutie a Pamantului si pentru ca Pamantul este o sfera.

| relian a răspuns:

1.Pentru ca Basescu a spus iarna nu-i ca vara.
2.Soarele a fost aprins de Miron Cozma si inventat de daci, care nu reusisera sa il si aprinda.

| Mădă0611 a răspuns:

1. Din cauza miscarii de revolutie a Pamantului (in jurul Soarelui) si a axei lui inclinata la 23°N.
http://i34.tinypic.com/213pybm.gif
De exemplu, cand la noi e vara, Soarele e mai aproape de emisfera nordica, la solstitiu de vara, razele lui bat perpendicular pe Tropicul Racului, paralela de aprox 23°latitudine nord, in emisfera sudica e iarna.

2. Gravitatia a creat Soarele.
Nu il vedem noaptea pentru ca Pamantul e aproape rotund, se roteste in jurul axei sale, astfel nu este mereu luminat pe aceeasi parte. Cand nu-l vezi, il vad cei din alte tari.
http://www.youtube.com/watch?v=0ow1s-5H0Os

| dragos9234 a răspuns:

1.pentru ca poate
2.Mos Craciun l-a inventat
3.nu il vedem noaptea pentru ca nu ne lasa Zana Asfaltului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca se schimba curentii (gulf stream). nu a inventat nimeni soarele, noaptea nu e lumina pentru ca e soarele pe partea cealalta, pamantul se invarte in jurul propriei axe.

| rutanklan a răspuns:

Geniale intrebari happy

| likeabosssssssssssssss explică (pentru rutanklan):

Si raspunsurile?

| rutanklan a răspuns (pentru likeabosssssssssssssss):

1 Nu stiu, 2 Dorm la ora aia.

| elyfel a răspuns:

1.pentru ca temperaturile scad su b 0 grade Celsius
2.soarele s-a format acum 6 miliarde de ani, nu-l poti vedea pentru ca Terra se invarte de accea

| s3v3n7 a răspuns:

1. Iarna e mai rece deoarece ne indepartam de soare. Pamantul face pe an o rotatie completa in jurul soarelui.
2. Daca ai vedea soarele noaptea atunci nu ai mai numi noapte. Ii noapte deoarece pamantul se roteste in jurul axei sale si lumineaza cealalta parte de pamant.