| antineutrino a întrebat:

Această întrebare se adresează cunoscătorilor de fizică relativistă:
Dacă o gaură neagră se deplasează, să presupunem, faţă de un observator, cu viteză relativistă, orizontul de eveniment va manifesta contracţie Lorentz faţă de acel observator, ţinând cont că şi masa găurii negre va creşte relativist proporţional cu viteza, iar raza Schwarzschild este proporţională cu masa sa?
Argumentaţi.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Ok, acum vad ca intrebarea era alta.
In raspunsul meu anterior ti-am dat formula pentru raza Schwarzschild (relatia 1) si formula pentru variatia masei in functie de viteza (relatia 2).
Contractia lungimii este exprimata de formula:
http://www.ogabriel.ro/......ormula.png (relatia 3).

Aplicand 3 putem deduce contractia lungimii pentru raza Schwarzschild: este raza initiala impartita la factorul Lorentz. (relatia 4)

Numai ca si masa variaza la randul ei. Este masa initiala inmultita cu factorul Lorentz.
Pe scurt, din relatia 1, 2 si 4 se observa ca factorul Lorentz de la numarator (aparut datorita variatiei masei) se reduce cu cel de la numitor (aparut datorita contractie lungimii). Prin urmare ramanem cu formula initiala a razei r=2Gm/c^2
Deci raza nu se modifica.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de directia si sensul de deplasare a celor doi.
Teoretic, s-ar putea manifesta si o contractie sau dilatatie de spatiu-timp, ceea ce impune si multe alte necunoscute.

| antineutrino explică (pentru Bula):

Detaliază.

| Bula a răspuns (pentru antineutrino):

Dupa unele teorii, in "gaurile negre" se percepe "disparitia" materiei si a luminii din cauza ca viteza relativa fata de noi (observatorii) devine mai mare decat viteza luminii - care s-ar putea intampla in caz de sens contrar de deplasare in spatiu, cu viteze compatibile cu viteza luminii.

Suntem foarte departe de a afla mecanismele Spatiului.
Cu nici un deceniu in urma s-a invatat ca, Pamantul se roteste in jurul Soarelui, iar recent s-a demonstrat ca nu e asa.

| Bula a răspuns (pentru Inferno):

Autoportret?
:O

| antineutrino explică (pentru Bula):

"Dupa unele teorii, in "gaurile negre" se percepe "disparitia" materiei si a luminii din cauza ca viteza relativa fata de noi (observatorii) devine mai mare decat viteza luminii "
E vorba de viteza de evadare, care este mai mare decât viteza luminii, nu de viteza relativă.

| Inferno a răspuns (pentru Bula):

N-ai inteles nimic din intrebare si bati campii cu afirmatii false.

Ideea era ca raza Schwarzschild a unui corp variaza direct proportional cu masa corpului.
Daca el se deplaseaza cu o anumita viteza atunci se intampla doua chestii:
1.) masa sa va creste direct proportional cu factorul Lorentz, ceea ce implica ca si raza Schwarzschild sa creasca direct proportional cu factorul Lorentz.
2.) Datorita contractiei lungimii raza Schwarzschild se va contracta invers proportional cu factorul Lorentz.

Din 1 si 2 este limpede ca raza nu se modifica deloc. Pe de o parte creste direct proportional cu factorul Lorentz (1),iar pe de alta scade invers proportional cu factorul Lorentz (2). Concluzia: raza Schwarzschild nu se modifica, contractia lungimii fiind contrabalansata de cresterea masei.

| Inferno a răspuns:

Raza Schwarzschild variaza in functie de masa corpului.
Masa corpului variaza in functie de volumul sau (presupunand densitatea constanta).
Volumul variaza in functie de contractia lungimii.
Iar contractia lungimii variaza in functie de viteza corpului.

| antineutrino explică (pentru Inferno):

Deci?

| Inferno a răspuns (pentru antineutrino):

Deci ce?
"raza Schwarzschild este proporţională cu masa sa?"
Raza Schwarzschild variaza direct proportional cu masa unui corp dupa formula:
https://wikimedia.org/......c5208b44bd
Iar masa depinde de viteza corpului dupa formula:
https://qph.ec.quoracdn.net/......ced728f5bd
Din cele doua formule poti deduce noua formula de variatie a razei.

| DANNY1004 a răspuns:

Cu nici un deceniu in urma s-a invatat ca, Pamantul se roteste in jurul Soarelui?
Poate te-ai intors tu zilele trecute dintr-o calatorie intergalactica, dar pe Pamant a trecut mai mult decat un deceniu. Mult mai mult.

| Bula a răspuns (pentru DANNY1004):

Nu, nu face miscare de rotatie, ci miscare "spirala".
Intregul nostru sistem solar se deplaseaza in spatiu, ca urmare - dupa un an - Pamantul nu se va intoarce in acelasi punct, traiectoria nu se inchide (in spatiu), nu descrie o elipsa.
https://www.youtube.com/watch?v=RCUhm63ioCU
Traiectoria eliptica o percepem doar relativ de Pamant, dar, vazut din exteriorul sistemului nostru solar, ea nu este asa.

| DANNY1004 a răspuns (pentru Bula):

Normal ca tot sistemul solar se deplaseaza in spatiu, dar asta nu inseamna ca Pamantul nu se invarte in jurul Soarelui.
Daca desenezi pe o foaie Soarele si Pamantul care se invarte in jurul lui si dupa asta mergi cu foaia in mana iti poti imagina miscarea spirala de care spui, dar Pamantul se invarte in continuare in jurul Soarelui si face o rotatie completa, chiar daca nu se intoarce in acelasi punct.
Tu de ce crezi ca poti vorbi de deceniu? Un deceniu inseamna timpul in care Pamantul face zece rotatii complete in jurul Soarelui.

| antineutrino explică:

Deci, în concluzie, orizontul de eveniment va manifesta, sau nu, contracţie Lorentz, în cazul descris?

| antineutrino explică (pentru Inferno):

Perfect, acesta este răspunsul corect!

| Inferno a răspuns (pentru antineutrino):

Ok, acum vad ca intrebarea era alta.
In raspunsul meu anterior ti-am dat formula pentru raza Schwarzschild (relatia 1) si formula pentru variatia masei in functie de viteza (relatia 2).
Contractia lungimii este exprimata de formula:
http://www.ogabriel.ro/......ormula.png (relatia 3).

Aplicand 3 putem deduce contractia lungimii pentru raza Schwarzschild: este raza initiala impartita la factorul Lorentz. (relatia 4)

Numai ca si masa variaza la randul ei. Este masa initiala inmultita cu factorul Lorentz.
Pe scurt, din relatia 1, 2 si 4 se observa ca factorul Lorentz de la numarator (aparut datorita variatiei masei) se reduce cu cel de la numitor (aparut datorita contractie lungimii). Prin urmare ramanem cu formula initiala a razei r=2Gm/c^2
Deci raza nu se modifica.