| shadovv a întrebat:

Raza Schwarzschild a universului cunoscut este de aproximativ 10 bilioane de ani lumina. Legile universului au intrat in functiune dupa era lui Plank (~ 10^(-43) secunde). In aceasta perioada (plus inca cateva secunde pentru a lua in considerare si legea de miscare) materia/energia produsa de big bang a avut o foarte scurta perioada sa se deplaseze. Chiar daca viteza ei ar fi foarte mare (de rangul lui c) tot nu ar fi parcurs o distanta mai mare de raza Schwarzschild. Deci imediat dupa big bang ar fi trebuit sa se produca o imensa gaura neagra. Cu timpul, prin radiata radiatia hawking, universul ar fi iesit din aceasta gaura neagra.

Ori nimeni nu sa mai gandit la asta ori nu i au in calcul ceva foarte important. Pareri?

6 răspunsuri:
| shadovv explică:

Am uitat sa precizez: datele numerice sunt de pe wikipedia si sunt aproximative (poate chiar false) insa variatia lor nu cred ca ar afecta problema.

| RAY a răspuns:

Cea ce vorbesti tu se numeste multiuniversuri dau creazare la teoria asta, din gauri negre se nasc universuri care evolueaza, e un fel de evolutia lui darwin in cosmologie

| WhatheWow a răspuns:

Deocamdată nu s-a putut studia vreo gaură neagră să știm exact ce e, ce o declanșează și cum se manifestă; doar speculații.

| shadovv explică (pentru WhatheWow):

Poti spune ca "nu s-a putut studia vreo gaură neagră" dar stim ce o declanseaza si stim si cum se manifesta. Nu sunt speculatii, e doar matematica.

Asa putem spune si despre Big bang... nu l putem studia, totul e doar speculatie... ia vezi unde ne duce asta.

| dragos9234 a răspuns:

"Deci imediat dupa big bang ar fi trebuit sa se produca o imensa gaura neagra."
M-ai pierdut pe drum.
Nu inteleg...
De ce sa se fi produs o gaura neagra?

| shadovv explică (pentru dragos9234):

Las wikipedia sa explice: "Raza Schwarzschild reprezinta abilitatea masei de a curba spațiul si timpul. Un obiect mai mic decât raza sa Schwarzschild mai este numit gaură neagră." Daca te intereseaza poti gasi formula ei si alte detalii cu un google...