| Firu_Alexandru_1980 a întrebat:

Actualizată de sodiu este echivalentă sau ionica?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa cate-mi amintesc, solutiile apoase ale compusilor chimici care contin metal (natriu, sodiu) se ionizeaza, adica se pot descompune prin electroliza.

| minrest a răspuns:

Actualizata de sodiu, da? Nu e chiar ionica, e usor ironica. Bine insa ca e actualizata, adica adusa la zi. Cum te simti cand folosesti cuvinte pe care nu le intelegi? Ca nu stiu.

| minrest a răspuns (pentru Firu_Alexandru_1980):

Da, acetilura, numai ca, vezi tu, ai crezut ca o subtanta se poate numi ''actualizata de sodiu''.