| AvalohAlyn a întrebat:

Esti constient ca Cineva numit Iisus Hristos s-a jertfit pentru tine pe cruce acum aprox. 2000 si ceva de ani? Esti constient ca El te-a iubit atat de mult incat si-a dat viata pentru tine? Esti constient ca Fiul Domnului a indurat loviri,scuipaturi,a fost pus sa-Si care crucea singur, a fost umilit in fel si chip, fiind nevinovat 100% doar pentru a-ti salva tie viata si ati oferi o noua sansa pentru mantuire?

"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica."

El nu ne-a cerut si ne cere decat sa ne iubim unii pe altii, sa fim cat mai aproape de ce a fost El desigur nu ne putem asemana Lui nici 10% dar trebuie sa ii urmam dupa putinta comportamentul care L-a avut cat a existat pe pamant.

http://www.youtube.com/watch?v=BefRi7eH56E

Tu esti constient ca Iisus Hristos si-a dat viata pentru tine si a suferit cum nimeni nu a suferit doar pentru tine El fiind nevinovat? Esti constient de ce a facut Mantuitorul pentru noi?
:(

Daca da..atunci incearca sa respecti ceea ce a zis El si sa-L iubesti din tot sufletul si apoi sa incerci sa ai un comportament si un mod de viata cat mai asemanator Lui.Bineinteles,omul nu se aseamana cu El nici in 1 mil de ani dar ma refer ca noi trebuie sa Il avem ca model de viata pe Mantuitorul Iisus Hristos.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il am ca model pe Mantuitorul Iisus Hristos de cand ma stiu. Da, a facut un mare sacrificiu, pentru ca peste mii de ani, lumea sa fie altfel. Si noi cum Il rasplatim?! Uite, mor de rusine ca nu am putut sa tin Post nici in Saptamana Mare, din cauza unor probleme de sanatate. Dar la anul ma voi revansa si voi tine 7 saptamani. Insa nu despre asta vorbim!
Iisus Hristos TREBUIE respectat! S-a sacrificat pentru noi!
Iti recomand sa te uiti la Biblia, foarte interesant!

Si nu uita, iubeste-L pe Dumnezeu mai mult decat pe oricine!
Sarbatori Pascale Fericite!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar la anul ma voi revansa si voi tine 7 saptamani."
Tocmai asta iti trebuie la lipsa de sanatate, o alimentatie saracacioasa prelungita, dar nu-i nimic, God te iubeste si dincolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Am avut niste probleme de sanatate. S-au dus, dar mai trebuie sa iau tratament o luna. Numai am nimic!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga, chestiunea cu postul e o chestiune de ritual, ce nu intelegeti, ce legatura are alimentatia cu credinta? Oare crezi ca esti consemnata in catastif de SRI din ceruri ca nu ai tinut post la alimente?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Eu tin post si cu sufletul, si cu trupul. Anul acesta am tinut doar cu sufletul. Asa interpretez eu lucrurile.

| AvalohAlyn explică (pentru Hombre):

Noi tinem post fiindca chiar Mantuitorul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu a tinut post cat a trait.

51 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

''Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu,"
Unde l-a dat daca s-a ridicat la Dumnezeu?
Si ce s-a schimbat de atunci, nimic, au murit in chinuri mai multi oameni ca pana atunci. Cati nefericiti au murit in razboaie care nu erau ale lor, cati gazati, cati omorati degeaba de comunisti, tortionarii lor stau bine merci cu pensii babane si cei pe care i-a znopit in bataie si flamanzit in temnite sunt vai de ei. Milioane de copii au ramas orfani, flamanziti si copilarie trista in aceste conflicte neumane.
Unde e dumnezeul acesta al vostru "Lider Maxim" in univers Omnipotent, Omniprezent bla, bla, bla, unde? Aici trebuia sa fie daca exista nu in inchipuirile voastre si interminabila aberatie cu viata de apoi si vesnicia ei intru fericire.Idiotenii.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

La moarte L-a dat in locul tau.,, Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi. ''

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

EmaS explicatiile tale sunt fara continut, adica goale. Sunt doar niste propozitii fara absolut nimic temeinic.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sa inteleg ca vrei mai mult cum ar fi o predica, ceva?!
http://www.youtube.com/watch?v=KP8aTc5tI_c

| Exilee a răspuns:

Mantuitorul ne striga in fiecare zi a vietii noastre, Intinzandu-Si mainile de pe cruce, si noi nu ascultam, nici nu alergam catre Dansul. Veni-va vremea cand vom striga si noi catre Dansul si nici El nu va auzi pe aceia care nu L-au auzit pe El.

| Crâstoşelul a răspuns:

Eşti conştient că eşti un mare idiot?

| casablanca40 a răspuns:

Iisus "s-a sacrificat" pentru noi, chiar daca noi nu i-am cerut asta. Eu nu ma simt nevoit sa-i respect sacrificiul daca a facut-o fara alegerea mea. Halal liber arbitru.
In opinia mea daca Iisus este intr-adevar intelept, nu ar trebui sa se astepte la nimic din partea noastra, el s-a sacrificat pe propria lui raspundere si sunt sigur ca nu ar cere sa fie idolatrizat pentru sacrificiul sau.
Milioane de oameni au fost batuti, umiliti, omorati fara motiv, iar IIsus nu este mai presus decat acestia.

| Ironicnαme a răspuns:

Cum să fiu conștientă de ceva ce nu s-a întâmplat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Fetita draga, tu realizezi ce spui?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ironicnαme):

True!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Va dati importanta acum, dar cand veti ajunge in fata Lui Dumnezeu, veti implora iertare!

| Ironicnαme a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce am spus, fată diferită și unică? Dacă am spus ceva greșit, iartă-mă. Păcătuiesc cam des de când am început să ascult rock-ul ăla satanist. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Nu stiu daca ai spus-o in modul sarcastic sau in cel serios. Oricum, este timp sa te indrepti! Fa-ti rugaciunile macar inainte de culcura! Mergi des la biserica si spovedeste-te!
Sunt doar curioasa, cati ani ai?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu faci pe tine de frica nu inseamna ca toti sunt asa. Ai vreo 14 ani, te inteleg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,,da! Daca eu am 14 ani, tu esti gaina!

| Ironicnαme a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost destul de serioasă. Urăsc rock-ul. De aceea îl ascult.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa fie 15, sau 13 thinking La liceu nu esti, m-am uitat peste raspunsuri. Vezi ca minciuna e pacat smug o sa ajungi in iad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Cati ani ai? Rockul poate transforma copiii in biete marionete.sad

| Ironicnαme a răspuns (pentru anonim_4396):

Câți ani ar trebui să aibă o marionetă?
Și am 13.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu, nu sunt la liceu, dar nu am niciuna dintre varstele pe care le insinuezi tu. Ai grija, suntem in Postul Pastelui!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Sa fie copil este suficient. Depinde ce intelegi tu prin copil.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci esti mai mica thinking Vad ca in alta tara n-ai fost, deci, nu ai avea de recuperat, repetenta zici ca nu, 8-9-10-11-12 smug

| Ironicnαme a răspuns (pentru anonim_4396):

Muzica m-a transformat într-o marionetă, după spusele tale. Deci... nu mai sunt un copil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tu prin mai putin de 3 tari straine intelegi niciuna, asta e. Si da, sunt prin enumeratia lunga de numere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Imi este mila de judecata pe care o ai, pe cuvant!sad

| Ironicnαme a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbești exact cum se vorbește în biblie. Vorbește ca o persoană ce respiră aer în 2013. Ești om?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironicnαme):

In primul rand, se scrie Biblie.
In al doilea rand, eu nu am putut citi inca Biblia si nu stiu cum se vorbeste in Ea.
In al treilea rand, inseamna ca ai citit-O, daca stii cum se vorbeste in Ea.
In ultimul rand, da, sunt o mica samanta in livada Lui Dumnezeu.

| Ironicnαme a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-am scris 'biblie'? -.- Sau nu mai vezi? laughing
N-am citit biblia și nici n-am de gând s-o fac. Dar la orele de religie n-ai ce face, deci asculți tot ce ți se povestește.
Dumnezeu are livadă? Oh, man, that's great.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Rusine! Esti doar un copil, care s-a transformat in marioneta. O sa-ti schimbi judecata peste ani si ani, cand o sa realizezi in ce hal ai gresit.

| AvalohAlyn explică (pentru Ironicnαme):

Pana si arheologii si ateii au spus ca a existat Iisus pe pamant, ei negand totusi ca e Fiul lui Dumnezeu si a inviat.Te invit sa citesti acest articol, vei vedea argumente rationale si zdrobitoare cum ca Iisus Fiul lui Dumnezeu a existat/trait, a murit si a inviat.
http://www.everystudent.ro/dincolo/

| Ironicnαme a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze dacă la școală am fost învățată să scriu obiectele cu literă mică. Biblia e doar o carte. Fii serioasă, sunt un copil realist. Nu cred tot ce mi se spune, de aceea nu-s de acord cu oamenii care spun că Dumnezeu există, dar nici în cei care spun că Dumnezeu NU există.

| Ironicnαme a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De ce aș citi argumentele acelea? Nu-s atee. O repet de a 4a oară.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Niciun profesor de religie nu ar putea fi atat de inconstient incat sa nu te invete cum se scrie cuvantul Biblie, asa ca nu mai minti, tocmai in Vinerea Mare. Si nu este doar o carte, este Cartea Cartilor!

| andreiush25 a răspuns (pentru Mădă0611):

Gata ...nu te mai zbate.Ti-a dat K.O la partea cu gaina laughing..Iti este cu mult superioara smug...Tu esti cea oarba aici care nu are dreptate si traiesti in minciuna.smug

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la mers la scoala in alta tara. Deci esti mica, e de inteles de ce esti asa credincioasa, macar sezi frumusel in banca ta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru andreiush25):

Ai dreptate sad, ma duc sa caut taramul tinerete fara batranete si viata fara de moarte, exista, cartile scrise sunt dovada smug

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stii ceva, suntem in Vinerea Mare, nu vreau cearta. Fiecare interpreteaza lucrurile asa cum vrea, OK?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ceva? vad ca vrei cearta si nu primesti. laughing Eu nu sunt asa altruista.

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Culmea,vorbesti de marionete cand tu esti o marioneta

Răspuns utilizator avertizat
| Garganoit a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu crezi in el de frica

| anonim_4396 a răspuns (pentru Garganoit):

Ce judecata puteti avea voi?! Eu una, NU-mi dau seama.

| Garganoit a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa caut un avocat big grin

| Polonic1 a răspuns:

Nu cred ca si-a dat viata pentru mine, ca nu existam atunci si pe langa asta: "esti constient" ca nimic din ce ai zis tu nu poate fi dovedit?

| AnyAnA99 a răspuns:

Iisus a suportat atetea pentru noi...si totusi tot ne batem joc de El.Eu cred in Dumnezeu si voi crede mereu. Am o intrebare pentru ateii de pe TPU:chiar nu va e frica de Dumnezeu? Chiar nu aveti nici un regret pentru ca spuneti ca Dumnezeu nu exista?

Răspuns utilizator avertizat