| DonEduardo a întrebat:

ADN-ul nostru se gaseste in organism doar sub forma de cromozomi sau mai exista si in afara lor?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Ar mai fi ADN mitocondrial.

9 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Cromozomul e o structura nucleoproteică formată din combinarea unei molecule ADN cu proteine.
Deci în fiecare celulă a organismului găsești cromozomul deci implicit ADN-ul.
Deci nu există un "în afară".
Unde în afară?

| DonEduardo explică (pentru Hammurabi):

Intrebarea mea era daca exista ADN care sa NU fie incolacit in jurul acelor proteine.

| DonEduardo explică:

Stii macar ce-s aceia cromozomi?

| Saiko93 a răspuns:

Virusurile stiam ca sunt adn sau arn imperfecte sau pe jumatate. Sunt din exterior si de acolo cauza de ce se lipesc de noi si ne fac rele laughing D ale cu spirt la ochi rolling on the floor fiule. Sa indepartezi spiritele rele happy

| Lamasanu a răspuns:

Firele de păr sunt un Adn

| DonEduardo explică (pentru Lamasanu):

Stii ce e acela un cromozom?

| Lamasanu a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Intreaba-l mai bine daca stie ce e, sau contine, un fir de par. happy