| AvalohAlyn a întrebat:

Adrian Paunescu s-a stins...Pentru cine a vazut macar un concert si o poezie de-a lui simte durerea si macar putina tristete...Ati prins era de aur al lui? Ce poezie va place? Iata ultima lui poezie, scrisa in spital:http://www.europafm.ro/......cu~n44521/ superba e. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Saraci suntem...in toate, aproape un "popor blestemat"! Putine comori avem, am avut...si se sting pe rand!

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sa se odihneasca in pace! A fost un mare Om!

P. S. @AlanTigergerid, link-ul postat de tine, nu mai este valabil/functional, eventual, inlocuieste-l cu altul. "Intrebarile mele" -> "Editeaza".

NOname
| NOname a răspuns:

Superba poezie! M-au dat lacrimile...

| AvalohAlyn explică:

Flav, eu stiam despre el si inainte de moarte si ii citeam poeziile asa ca nu poti zice nimic.Nu s-a intamplat sa pun vreo intrebare despre el, nu mi-a venit in minte poate, am vorbit despre el pe alt site. Te rog fara certuri.Macar acum, ca a murit.

Multumesc NOname pentru observatie, eu nu am vazut.

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca... cel mai mult imi place ruga pentru parinti cu stefan hrusca si adrian paunescu. e de neegalat.si versurile si concertul, piesa...sad

| AvalohAlyn explică:

Flav, crede-ma dragule ca il ascultam si cand traia, am mai zis doar mai sus.Nu are rost sa ne certam.Era frumos daca spuneai un cuvant despre el sau nu postai. Ce atatea comentarii negative la adresa mea sau la adresa altora? Oricum nu ma poate nimeni contrazice si eu sunt singurul care stiu ca ascultam si citeam concertele respectiv versurile lui.Putine.Nu pe toate dar le ascultam, citeam.Asa ca ai gresit persoana.Doar daca intrebarea vine la moartea lui asta nu inseamna ca nu l-am citit, recunosc, cat de putin, dar am facut-o.Si nu l-am prins dar am ascultat concerte dupa. Flav, nu are rost. Tu ai intiparit ceva in minte despre mine cel putin si degeaba, pot sa scriu si romane.Nu mai vreau sa ma cert.Credincios sunt si voi ramane si asta o stiu numai eu si cei apropiati, tu nu ai de unde sa ma cunosti cu adevarat ca sa iti dai cu parerea.Important e ce stiu eu despre mine, ce e in sufletul meu si care e adevarul.Pa pa.Numai bine

| Flav a răspuns:

Dar de ce tocmai acum, cand a murit, spui de poeziile si arta sa? Din cele peste 200 de intrebari pe care le ai, ai vreouna cu Adrian Paunescu? Daca da, ai tot dreptul sa vorbesti. Daca nu, e jalnic, se trezesc toti pufetii sa se bage-n seama si sa arate valoarea unui om care a murit, doar pentru a impresiona si de-a o face pe cei culti.

| Flav a răspuns:

rolling on the floor Unii sunt prinsi cu mata-n sac si-o dau dubios, cica ''poate am scris pe alte site''.rolling on the floor
Sictirit de atatia ipocriti cu fete de samariteni, care se mai dau si credinciosi, dar imprastie cu stupid din cauza frustrarii si-a neputintei. Era imposibil sa nu auzi de el, la faza cu poeziile, ma indoiesc. Dar cam asa a fost si cu M. Jackson si ceilalti, toti devin fani si se dau in bocete dupa ce mor, ca pe perioada existentei le durea fix in palarie de ei.
Spor in epitete mirobolante despre el. Flacara lui nu e intretinuta prin voi, ci prin cei ce-l ascultau atunci cand traia!

| carminaburana43 a răspuns:

Odihneasca-se in pace. A avut poezii actuale la vremea adolescentei mele si atunci mi-a placut foarte mult, pe urma mai putin dupa ce a deveniot membrul unei formatiuni politice care nu mi-a fost pe plac.Nu ma simt trista pentru ca numai omul a murit, murim noi toti dar dupa el a ramas ceva.Au ramas poeziile lui.

| Minks a răspuns:

Flav, mare om mare caracter. Ai zis tot ce se putea spune. Dupa Madalina Manole toti au plans, desi poate nu stiau nici cine e, dupa Jan Constantin la fel, desi nu s-au uitat la nici-un film romanesc, de Ion Dolanescu la fel, desi ei nu asculta muzica populara, fiindca Inna canta mai frumos ca Dolanescu. Si in fine, multe alte exemple. Asta e valabil si pentru opinia publica, nu numai pentru - te citez - pufuletii care se trezesc sa zica faptul ca ei sunt foarte indurerati de pierderea "poetului national". Eu recunosc, uitasem de el, dar cu ocazia asta mi-am reamintit de singura melodie compusa pe versurile lui ce mi-a ramas in minte mereu, si anume Ruga pentru parinti. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace, pentru parintii nostri a insemnat mult.

| Nicoleta a răspuns:

Pacat ca este promovat abia dupa moarte.
Ma uitam la televzor la niste filmulete de acum aproximativ 10 ani, cand recita poezii pe scena, iar lumea il aplauda.Ma intreb daca astazi, intr-o lume in care publicul vrea doar scandaluri si diststractie, s-ar intampla la fel ca atunci.

| otilia88 a răspuns:

Mie una imi place ''nebun de alb''. cred ca e o caracteristica a poporului roman sa ne apreciem valorile abia dupa ce nu mai sunt asa cum s-a intamplat si cu florian pitis de exemplu; nu prea mai stii cine vorbeste serios, dorinta de a parea ''cult'' se iveste chiar si intr-un cocalar. important e sa incercam macar sa le respectam memoria nu sa ne bagam pe noi in fata incercand sa parem mari ''spirite erudite''.
ps. sper ca nu am jignit pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumenezu sa-l odihneasca!sad

| GuessWho a răspuns:

DA ai dreptate dar sa fiu sincera eu nu am o poezie preferata scrisa de el sa sa il odihneasca Dumnezeu in pace.
Dar tu aio pozie preferata?

| cerinstelat a răspuns:

Nebun de alb e superba