| anonim_4396 a întrebat:

Teoriile evolutionista si Big Bang sunt compatibile cu constiinta spirituala a omului?

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ei na, astea au aparut ca reactie la dorinta omului de a fi Dumnezeu. Nu trebuie sa fi credincios ca sa dovedesti ca Bing Bangul este o poveste de adormit copii iar evolutionismul fara bang bang este o alta gaselnita rasarita din bangubangu.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Nu trebuie sa fii credincios, dar trebuie sa fii om de stiinta. Ageamiii doar au impresia ca le pot demonta, insa niciun ageamiu nu a reusit realmente asta. Mai ales ca doar ageamiii cred ca evolutionismul e conditionat de Big Bang.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Si uite cum ai facut o gramada de oameni de stiinta agiami si reciproca, nu de alta dar de ce sa mai discutam despre evolutionism cand nu avem univers si maruntul nostru pamant ratacit pe undeva prin el.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

I-am facut ageamii doar pe ageamiii care nici macar nu isi dau seama ca sunt ageamii, ci se cred oameni de stiinta.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Deci marea majoritate.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Nu am facut calculul, dar probabil e vorba de multi ageamii.

| Dandanache a răspuns:

Da. Drept dovada sunt si acceptate de unele culte, cum sunt catolicii.

| ania a răspuns:

Big bangul spune același lucru ca și Biblia și anume că universul material nu e veșnic, are un început.
Sunt și oameni de știință creștini, cum e Jim Collins, directorul institutului Genomul Uman, care a stabilit pentru prima dată harta completă a Genomului Uman care cred că evoluția e metoda prin care Dumnezeu a diversificat viața, că zilele din Geneza arată aceeași ordine a apariției viețuitoarelor ca și teroria evoluție.Și filosoful creștin CS Lewis e de părere că Dumnezeu a pus în mod supranatural într-o maimuță conștiență de sine, deci o conștiință spirituală și așa a apărut omul.Jim Collins aderă la ideea lui CS. Lewis și spune că l-a determinat să treacă de la ateism la creștinism tocmai dilema că un jumătate de cromozom, cât e diferențe dintre om și cimpanzeu nu poate explica diferența per ansamblu uriașă între om și maimuță, manifestată în conștiință de sine, inteligență. rațiune, conștiință etc.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Modul cum descrie Biblia ca a aparut omul sau Adam este in contradictie clara cu teoria evolutionista. Adam a fost creat din pamant adica Dumnezeu a luat o bucata de pamant i-a dat forma de om dupa care i-a insuflat energia vietii sau duh de viata. Cat despre variatie in cadrul aceluiasi gen, DA Dumnezeu a inzestrat omul si animalele cu capacitatea de inmultire si variatie in cadrul aceluiasi grup. Motivul pentru care genomul uman seamana mult dar nu complet cu cel al cimpanzeilor NU este pentru ca au legatura genetica comuna ci pentru ca sunt opera aceluiasi creator care s-a gandit ca omul sa semene oarecum cu maimutele si cimpanzeii DAR fara sa aiba material genetic comun sau fara sa ii creeze dintr-un material genetic comun.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"NU este pentru ca au legatura genetica comuna ci pentru ca sunt opera aceluiasi creator care s-a gandit ca omul sa semene oarecum cu maimutele si cimpanzeii DAR fara sa aiba material genetic comun sau fara sa ii creeze dintr-un material genetic comun." Logic si inteligent. Si daca tot ati descifrat intentia Creatorului, ce intentie a avut el sa asemene oarecum oamenii cu maimutele? Si daca modul cum descrie Biblia ca a aparut omul este incompatibil cu evolutionismul, cum de catolicii accepta evolutionismul?

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

"ce intentie a avut el sa asemene oarecum oamenii cu maimutele?" - motivul nu se stie pentru ca nu scrie in Biblie. In Biblie nu scrie ca maimutele imita caracteristicile de personalitate ale lui Dumnezeu ci doar omul imita pe Dumnezeu insa NU cu forma trupului. Probabil pentru ca mersul cu doua picioare si agatatul cu mainile permite o mai mare mobilitate, inclusiv innotul. Apropo maimutele mai mult topaie sau merg cu toate membrele pe pamant ceea ce le permite o mai slaba mobilitate la alergare. Nu peste tot sunt copaci pentru catarat unde maimuta e campioana. Insa omul avand inteligenta poate taia copacii fara sa fie nevoie sa se catere. Cinci degete la maini confera o mai mare manevrabilitate asupra obiectelor.

"cum de catolicii accepta evolutionismul?" - de fapt pe papa nu l-a interesat niciodata ce scrie cu adevarat in Biblie ci mai mult cum ar putea sa atraga simpatia lumii sau a parerii majoritare. De fapt crestinismul in Europa si SUA, NU s-a raspandit prin imitarea perfecta a crestinismului din secolul I e.n. ci prin modificari si interpretari care au captat interesul lumii sau s-a adaptat la crezul si dorintele lumii in detrimentul modelului crestin din secolul I e.n. La fel face si astazi. O c'urva se adapteaza dupa clientii ei pentru a le satisface cerintele. Apocalipsa 17, 18.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

In Biblie nu scrie nici faptul ca Dumnezeu "s-a gandit ca omul sa semene oarecum cu maimutele si cimpanzeii", dar asta nu te-a impiedicat sa enunti ideea ca certitudine.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Intr-adevar nu scrie ca Dumnezeu s-a gandit. Insa putem deduce ca s-a gandit la asemanarile si deosebirile dintre om si maimuta tinand cont ca animalele inclusiv maimutele le-a facut inainte de a-l face pe om. Interesant este ca nici evolutia nu spune ca omul a aparut inaintea maimutei sau inaintea unei asa zise verigi intermediare intre om si maimuta sau unui stramos comun. Biblia nu e singurul lucru din care sa-l cunoastem pe Dumnezeu. Il putem cunoaste pe Dumnezeu si din lucrurile facute de el. Iar ceea ce am spus nu intra in contradictie cu ce e scris in Biblie si cu realitatea din jur. Dumnezeu a facut pe om ca sa semene intr-o anumita masura cu maimutele chiar daca intre om si maimute nu exista legatura genetica comuna. Eva a avut legatura genetica comuna cu omul Adam intrucat a fost mulata pornind de la coasta lui Adam. Dupa ce a luat o coasta din Adam a mulat un corp feminin dupa caracteristicile ADN-ului inscris in acea coasta. Pot exista mai multe variante cum a facut corpul femeii plecand de la acea coasta: 1) coasta a pus-o in viitoarea cutie toracica a femeii pe care a interconectat-o cu pamant din care a dat forma celorlalte coaste si restului corpului. 2) a dezmembrat coasta pana la nivel de celule care prin inversare genetica a facut celula stem embrionara pe care apoi a combinat-o cu pamant facand ca corpul femeii sa creasca. Lui Adam i-a facut o alta coasta si i-a pus-o in locul celei lipsa. Si toate astea s-au petrecut cat timp Adam a fost in somn profund. Ar fi fost foarte bun un film facut DAR pana acum nu am vazut NICI un film facut in potrivire perfecta cu textul din Biblie. O explicatie pentru asta este ca Diavolul caruia ii place sa denatureze Biblia sau cuvantul lui Dumnezeu se amesteca in Hollywood. Prin denaturari s-au produs cele mai multe secte in crestinism fata de hinduism budism pentru ca mozaismul si crestinismul se afla in centrul religiilor lumii.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca, ipotetic vorbind, Dumnezeu alegea sa faca omul prin evolutie, cum ar fi reprodus Biblia, succint si comprehensibil, fenomenul?

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Pai Biblia ar fi descris cum ar fi facut Dumnezeu lucrurile prin evolutie in felul urmator: "din pamant Dumnezeu a facut plante. Din plante Dumnezeu a facut pesti si pasari. Din pesti si pasari Dumnezeu a facut animale terestre. Din animale terestre Dumnezeu a facut omul."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reflectam chipul si asemanarea Zeilor, Adevaratilor Zei (Zeii Goetici), darwin era un evreu, teoria evolutionista cade fara dar si poate, dar la formarea Pamantului aprob Big Bang-ul. Deci da, Adevarat Spiritualitate nu se afla in crestinism, sa stai in genunchi sa te rogi nu-i spiritualitate, pentru spiritualitate ai nevoie in primul rand de cunoastere de sine, iar in majoritate crestinii vor sa-l cunoasca pe yahwe si isus, in loc sa inceapa cu ei. Uita-te la practici yoghine, meditatii, vrajitorie, astea cuprind spiritualitatea, si Adevaratii Zei sunt Lideri Spirituali, nu o secta iudaica.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ajungi la cunoastere de sine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Intr-o oarecare masura ai dreptate: mai intai trebuie sa ne cunoastem pe noi insine in lumina adevarului biblic. Apoi trecem sa-i cunoastem pe Iah si Cristos. Iah spune ca e in constiinta noastra adica nu departe de fiecare dintre noi nu in sensul ca locuieste in constiinta noastra ci pentru ca constiinta noastra e dupa personalitatea lui Iah sau dupa chipul lui Iah: iubire, dreptate, intelepciune. Omului ii place muzica la fel cum ii place si lui Iah. Sa nu confundam pacatul care lucreaza in noi cu constiinta binelui dupa chipul lui Iah. Demonii cu Satan in frunte sunt fiinte inteligente dar nu intelepte pentru ca si-au atras mania creatorului lor Iah care ii va distruge ca intr-un lac cu foc. Apocalipsa 21. Satan se poate preface in inger de lumina aparent facand bine omului dar de fapt cauta sa-l duca la eroare si sa se indeparteze de Iah.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Satan este un Dumnezeu care l-a precedat pe yahwe, El mai este cunoscut si ca Enki, chiar te invit la o polemica pe asa ceva. De ce yahwe si-a aratat prezenta acum 2000-2500 de ani, si exista Zei care l-au precedat cum ar fi: Anu, Enki, Astaroth, Zeus, si sunt o multitudine. Acesti Zei sa se fi pierdut in nestire si dumnezeul tau sa fie atat de veridic? Sa nu uitam in Inchizitie cum au fost arsi pe rug frati Pagani ce practicau vrajitoria, pentru ca da, vrajitoria l-a precedat pe yahwe si isus si in plus de asta era considerata o arta si ceva normal. Si sa nu uitam ca xinismul s-a inspirat extrem de mult din Paganism, putem sa luam si sarbatoarea "craciunului" si vezi ca a fost copiata din Yule, o sarbatoare Pagana care se sarbatoreste pe 21 decembrie cu ocazia solstitiului de iarna, cu un simplu search pe wiki aflai si asta. Si nazarineanul a fost o copie a 17 Zei Pagani, de exemplu Odin a fost atarnat de un pom, si ei l-au pus pe isus pe cruce. Iarasi crucea, o mare blasfemie adusa Paganismului, caci inverseaza chakrele, "crucea intoarsa" cum ii spuneti voi a precedat crestinismul si nu e o reactie la adresa lui isus, reprezinta alinierea corecta a chakrelor, cand sunt inversate reprezinta distrugere, voi va atarnati distrugerea la gat.

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Asta doar tu poti sa afli, suntem diferiti din extrem de multe puncte de vedere, nu exista egalitate in nimic, si nimeni nu-i egal in fata nici unui Dumnezeu.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar Iah asta cine mai este de ce a mai venit, el nu vede ca scena religioasa e destul de incarcata?

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai observa.te atunci happy mai cu spor

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Tu dai raspunsuri fade din care vrei sa pari interesant, in locul tau n-as mai da pseudo-sfaturi la altii, si m-as observa pe mine in principal. Nu prezint nici o idee extremista, nu-mi expun frustrarile pe aici, impart Adevarul meu pe care e normal sa-l consider veridic si port conversatii si polemici cu diverse persoane. Care ar fi problema? Esti foarte josnic in fata mea prin simplul fapt ca filozofezi, te rog, un pic mai mult pragmatism, cum ne putem observa "mai cu spor"?

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. o sa scriu doar o singura data. Mi.am dat seama ca nu ai nimic real din autocunoastere pentru ca ai zis o chestie exact pe dos. Pe langa faptul ca e gresit (diferentele dintre oameni sunt foarte mici as putea spune), nu ai spus nici tu nimic concret. Dar sa vin cu exemplu de diferente imaginare... Ori ca pupi moaste si te rogi, ori ca faci exercitii de pe joy of satan, pentru mine e tot un drac.
Si iti explic si de ce. In niciunul din cazuri nu poti verifica relatia cauza-efect in mod clar. Daca iti imaginezi o lumina albastra in gura si iti trece durerea de masea, asta nu inseamna ca a venit sau ai creat tu energie. Desi asa suna cool si interesant. Durerea trece de la sine doar daca iti fixezi atentia pe ea si o observi, fara sa faci nimic altceva. Asta inseamna ca ar functiona orice "tehnica spirituala" si placebo si cu luminite si cu rugaciuni, pentru ca toate contin focusarea atentiei pe durere.

2. Ia toate teoriile pe care le stii, despre orice, mai ales astea "spirituale" si vezi daca le poti verifica 100% pragmatic, asa cum verifici daca ai o cana in dulap. Imi lasi mesaj cu ce ai observat si apoi mai vorbim, in functie de cum raspunzi.

3. exista 2 categorii de oameni: oameni care cred ca pot evolua spiritual de ūnii singuri, fara niciun ajutor - de obicei astia se invart in cerc, citesc 2-3 idei, apoi zic ca ei nu se iau dupa ideile altora, bla bla, nevazand ca insasi gandirea asta e luata de la altii. Apoi nu au o cautare autentica - de regula cautarea vine din faptul ca nu sunt in stare si nu au vointa sa faca nimic in viata si apoi isi creaza o lume imaginara, "spirituala" despre cum se plimba ei prin astral si cum se joaca ei cu energii. Repet. Daca ai atitudinea critica de la punctul 1, o poti descoperi repede.

A 2a categorie isi da seama ca de unii singuri nu pot ajunge prea departe. Isi dau seama ca 90% din cunoasterea pe care o au, e informatie inmagazinata care e imposibil de aplicat practic - doar de trambitat pe forum e buna... ca nu are nicio legatura cu viata de zi cu zi, in care te duci la scoala, mananci, etc. Apoi mai vad ca nu au un punct comun din care sa se faca observatoile - starile se schimba permanent si daca acum observa ceva, maine cand va observa acelasi lucru, va fi in alta stare si i se va parea altfel. Prin urmare nu exista o parte care sa observe impartial tot. Apoi daca observa ceva, uita foarte repede, etc. Un om care isi da seama in ce haos se afla, nu poate afirma ca e buricul pamantului si ca e in stare sa vada vreun adevar, asa cum e. Va vedea ca are o groaza de probleme si ca nu stie cum sa le rezolve.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

App, cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Sa vizualizezi energie albastra in gura? rolling on the floor Si sa stii, ca asta cu energia e adevarata, daca te focusezi bine sunt sanse ca durerea sa-ti treaca, Joy of Satan chiar recomanda sa fii inventiv. Dar tu-mi spui mie ca prin rugaciune iti trece, dar crezi ca crestinii stiu sa se concentreze cand se roaga? Lasa totul pe seama asa-zisului "dumnezeu". "diferentele dintre oameni sunt foarte mici as putea spune" pe bune? Asta numesc eu comunism, probabil te referi la diferente fizice, dar nu e adevarat, sunt diferente: rasiale, de gandire, de cum simti anumite lucruri, de evolutie, eu sunt avocat altul e maturator de strazi, suntem la egal? Nicidecum, deci afirmatia ta cade.

- "care e imposibil de aplicat practic - doar de trambitat pe forum e buna" - cred c-ar trebui sa te documentezi, si sa aflii mai multe despre manipularea energiei si despre puterea vibratiei de rune/mantre, si despre lucrari cu afirmatii, creierul nostru este foarte manipulabil si deschis sugestiilor, mai ales in timpul somnului cand se activeaza partea feminina, cu asta putem schimba multe la noi cu ajutorul afirmatiilor.

- "Un om care isi da seama in ce haos se afla, nu poate afirma ca e buricul pamantului si ca e in stare sa vada vreun adevar, asa cum e. Va vedea ca are o groaza de probleme si ca nu stie cum sa le rezolve." eu in afara de problema banilor iti spun sincer, nu stiu daca am o problema asa mare pe care sa nu stiu s-o rezolv, iar cand cineva nu stie sa rezolve o problema cel mai bine e sa o lase sa se rezolve singura, adica e aproape imposibil sa nu ai o vaga idee despre o rezolvare, si in plus de asta problemele sunt foarte omenesti, adu tu un yoghin care sta toata viata in natura, in oras, si vei vedea ca si la el vor aparea: probleme, stres, etc.

-"90% din cunoasterea pe care o au, e informatie inmagazinata " toata informatia e inmagazinata prin definitie, ea te asteapta sa o citesti, interpretrezi si sa iei o decizie, dar Spiritualitatea este mai mult practica, nu teorie, adica degeaba stiu tone de teorie daca eu n-am un gram de practica, asta se aplica in toate domeniile vietii, ca sa vezi ce mult se leaga Spiritualitatea in viata omului de zi cu zi. Noi la baza avem inceputuri Spirituale, care s-au deformat in timp din cauza aparitiilor sectelor religioase care au invins numeric. Nu cred ca varsta mea are vreo relevanta, nu reflecta absolut nimic.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu cred ca varsta mea are vreo relevanta, nu reflecta absolut nimic." - la astfel de asemanari ma refer. De unde stiam ca o sa zici asta? Simplu. Toti cred asa cand sunt tineri. E un mecanism general.

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Daca tu te-ai schimbat in timp, e fix problema ta. Eu am ales asta si o sa ajung la iluminare, cine blestema Joy of Satan este blestemat, cine binecuvanteaza Joy of Satan este binecuvantat! Comunitatea va merge in continuare fara ca macar sa le pese ca unii xini comenteaza despre ei, sper ca esti constient de asta, pe cand numele Satan este urgie printre crestini. Asa ca-ti doresc o viata frumoasa! Eu o voi avea cu siguranta, pe tine problemele pe care nu stii cum sa le rezolvi te tin in urma, si marea dezamagire e ca multi iti tin partea. Bine mai era pe vremea lui nea niku, nu? Batrane!

| anonim_4396 explică (pentru Apostolescu_Bianca_1998):

Bravo Bianca! Ai dat un raspuns simplu si cuprinzator. Raspunsul este in noi. Doar trebuie sa facem apel la natura sentimentala spirituala si nemuritoare a omului intrucat nu am fost creati sa murim. Omul nu are nevoie de evolutie. Omul a fost creat perfect si complet de la bun inceput de catre Iah. Omul nu este de acord sa ajunga sa se descompuna sau sa se disperseze pentru ca a venit in existenta din ceva etern adica prin duhul sfant al lui Iah care l-a creat ca sa nu moara niciodata adica sa traiasca vesnic. Ca omul a ajuns sa fie blestemat impreuna cu Pamantul datorita neascultarii de Iah este alta chestiune. Adam-Eva puteau trai vesnic fericiti si mereu tineri si fara tehnologie. Tehnologia a fost dezvoltata mai degraba ca urmare a unei constrangeri prin care omul a fost nevoit si este nevoit sa produca mai multa hrana in mod artificial intr-un timp cat mai scurt datorita cresterii populatiei globale si datorita pamantului tot mai infertil care necesita ingrasaminte artificiale, fapt ce contribuie la multe imbolnaviri. Daca Adam-Eva ar fi ascultat tehnologia ar fi fost descoperita cu mult timp in urma si fara sa cauzeze poluare prin procedeele de productie a echipamentelor tehnologice. Dumnezeu ar fi indrumat omul pe calea corecta fara poluare pentru dezvoltare tehnologica.

| raul092 a răspuns:

Cand o sa ai tu dovezi, si ma refer la dovezi, din biblia ta, nu texte, atuncea sa incepi tu sa i critici pe altii care iti dau teorii stintifice fara vreo dovata, esti o marioneta de la Biserica, si incerci sa i convingi pe altii cu texte de ale tale despre Dumnezeu ca el exista, si te va binecuvanta in,, Rai ". esti patetic https://www.youtube.com/watch?v=8kT96UIkhDE

| anonim_4396 explică (pentru raul092):

Nu veni cu linkuri. Ai spus nimic. Ai argumentat NIMIC. Ai aruncat cu noroi si gata, crezi ca ai spus mare lucru.