| anonim_4396 a întrebat:

Albert Einstein - "Daca oamenii sunt buni doar de frica unei pedepse sau in speranta unei rasplate, atunci, suntem intr-adevar o adunatura jalnica!". oameni trebuie sa invete sa faca diferenta intre religia politica si religia autentica. religia folosita in scopuri politice a genereat in permanenta conflict. religia autentica a adus pacea. pentru a scapa din plasa manipularii, fie ea politica, ecnomica sau religioasa, omul trebuie sa devina autentic* si atunci religia (credinta) sa, va fi autentica. Dumnezeu nu are nevoie de supusi orbi, acest aspect ar intra in contradictie cu atotputernicia! credeti ca avea dreptate?

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Religia autentica, care vi-l propaga pe asa-zisul stapan al lumii, nu e oare tot un act de manipulare? Adica, de ce faci voia asa-zisului stapan? Tie ti-e teama de asa-zisul stapan, Crinule? Crestini, voua va este teama de acel stapan? Daca nu exista religia autentica, nu exista pacea? Se spune ca un om, care face fapte bune pe pamant o sa ajunga la dreapta stapanului. Ok, asta cum se numeste, nu e rasplata, nu e tot un fel de manipulare? Daca ti s-ar spune ca, atunci cand faci bine te duci in iad, ai mai face bine? Aberam si eu, scuza-ma...

| Vizitiul a răspuns:

Crinu-Tu stii cel mai bine ce esti, ori ce doresti sa fii. Eu doar intrebam. Totusi, am nesimtirea sa spun ca pentru un crestin nu ar trebui sa conteze religia (c-o fi de drepta, stanga sau extremista), ci credinta. Asa mi-ai trimis o bucata de carne din pomana porcului...

April
| April a răspuns:

Crinu draga, imi pare rau dar intre spusele lui Einstein si restul mesajului, cel referitor la "religia politica"si "religia autentica", nu gasesc nicio legatura decat poate aceea ca stapanii politici ai lumii ar folosi rasplata si pedeapsa in scopul indreptarii moravurilor. Tu ne propui o discutie care nu poate fi unitara si coerenta daca vrem sa raspundem logic, aleg sa raspund la intrebarea din urma care cred ca se refera la spusele genialului fizician(cu toate ca o observatie tot as avea si pentru "intermezzo":nu exista religie politica, poate politica religioasa:normal ar fi ca politica sa nu se amestece cu religia doar Iisus ne-a invatat:"Dati Cezarului ce e al Cezarului si lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu").
Cat priveste cugetarea lui Einstein, vezi bine ca el incepe cu o conjunctie conditionala si spune :"DACA". Asta nu poate insemna decat ca el insusi se indoia de faptul ca oamenii ar fi buni numai in speranta rasplatei sau numai din frica de pedeapsa.Si ce exemplu mai bun as putea invoca decat acela ca si printre ateii autentici, deci care nu ar spera nici nu le-ar fi frica, sunt oameni buni, generosi, drepti, asa cum printre credinciosi, in ciuda credintei ca exista pedeapsa si rasplata se intalnesc destui ticalosi fiindca asa e natura umana, nu totdeauna respecta in fapta ideea pe care-si propun sa o urmeze.Asadar,consider ca Einstein insusi marturiseste in aceasta cugetare ca, de fapt, nu suntem o "adunatura jalnica"...Imi place sa vad partea plina a paharului si sa cred asta; fiindca, altminteri nu mi l-as explica pe "daca"...

| AvalohAlyn a răspuns:

Mare dreptate.Nu robotismul, habotnicia si mecanismul trebuie sa domine in credinciosi si in religie ci adevarata credinta si pura, nemecanica, din suflet.

Apache
| Apache a răspuns:

Da avea dreptate! dar asa e omul! ...cauta 100 de defecte la un om si o sa le gasesti in mai putin de 5 minute! cauta 100 de lucruri bune ...si o sa treaca mai mult timp!

| Flav a răspuns:

De aceea cred ca atat crestinii, cat si agnosticii sau ateii sunt judecati egal in fata lui Dumnezeu. Eu am un Dumnezeu personal, in care totul oglindeste in culoarea sufletului si nu in perceptii. De asta nu prea sunt de acord cu postul si alte lucruri, ma duc la biserica f rar, cand simt nevoia pentru mine, atat tot si ma amuza cei ce se dau mari credinciosi dar vad in vorbele lor o mare frustrare, o rautate de nedescris. De moment ce eu-s impacat cu mine si nu mi-e rusine de faptele mele si am curajul sa ridic ochii spre cer fara sa-mi fie jena, restul sunt maruntisuri. Precum si discutiile de pe aici in contradictoriu despre religie pe care nu le inteleg si le vad fara rost. N-am nimanui nimic de demonstrat, nu vreau sa schimb parerea nimanui, fiindca suntem diferiti si mi se pare normal asta. Unii sunt foarte religiosi iar asta le da falsa impresie ca-n fata Lui Dumnezeu sunt c-o treapta mai sus.
Va salut, de jos.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Nevoia omului de a cauta ajutor in momentele grele dateaza inca de la primul homo sapiens.
Din nevoia asta s-a nascut religia si credinta in fiinte atotputernice, de obicei nevazute si nesimtite, descrise doar in povestile pustinicilor fara a putea fi verificate.
Religia in tot ansamblul ei inseamna SLABICIUNE.Aici s-au facut cartile. Oamenii slabi au adoptat religia ca si-un refugiu din fata neputintei. Oamenii tari au adoptat logica si ratiunea in fata situatiilor.Suntem o adunatura de contradictii cu foarte multe lacune.

| mgtow a răspuns:

Traim infernul pe pamant si e pe punct sa se declanseze apocalipsa. Let's see what's happenz in 21 december 2012.

| ERMO a răspuns:

Mare dreptate. Te sfatuies sa urmaresti urmatorul film "Agora" este exact pe aceasta tema pe care ai expus-o.Actiunea se petrece in Alexandria.Este un film cu o mare incarcatura filozofica dar si religioasa. Sper ca ti-am fost de ajutor
Cat despre ceea ce a spus Einstein este un mare adevar, daca te uiti in Rusia toti politicienii, bisericile(marea majoritate) toate sunt ortodoxe tocmai pentru a spori increderea oamenilor care se supun, acelesi lucru si in Italia.
Multe afirmatii de-ale lui Einstei dau de gandit, in marea majoritate el incearca sa fie si umorist dar totusi au o incarcatura filozofica mare.

| dannyella15 a răspuns:

,, Religiile au evoluat constant, din erezie în erezie,, spunea Valeriu Butulescu. Tu clasificai religia in politica si autentica.Religia politica n-ar trebui sa fie, de fapt, o religie, nu? Nu promoveaza moralitate, un cod de legi si principii morale, deci nu educa spiritual, nu-i asa? Dar e foarte convenabila.De pe urma ei ai doar de castigat.Cand aud de religia autentica, ma intreb in primul rand,, Care e aia?,,. In opinia mea, religia propriu-zisa nu conteaza, conteaza ce ai in cap, ce simti tu si ce fel de om esti.In legatura cu ideea conform careia Dumnezeu nu are nevoie de supusi orbi, sunt perfect de acord.Nevoia de a deveni un,, supus orb,, al lui Dumnezeu se trage din fanatism religios, cu siguranta.Atotputernicia lui Dumnezeu nu tine in mare masura de supusi, cred.Asta pentru ca omul nu va ajunge niciodata la un nivel atat de inalt, ca Dumnezeu.

| muzicalBoX a răspuns:

Da cred ca are dreptate avand in vedere ca multi in trecut sa-u folosit de religie casasi atinga scopurile politice.

| Lora a răspuns:

O foarte mare dreptate, insa nici in zilele noastre oamenii nu au invatat sa faca diferenta intre religia politica si religia autentica si cu siguranta vor mai trece multi ani pana ca ceva sa se schimbe, poate doar Apocalipsa ne va schimba cu totul pe toti.

| GogosikaInfuriata a răspuns:

Da are dreptate happy Religia polica e facuta si manipulata de oameni parerea mea, religia autentica e de la Adam si Eva happy Si mie mi se pare stupid oamenii sa se teama de frica unei judecati si abia cand isi dau seama de greseli sa devina mai buni, dar mie mi se par tot mai jalnici, deci DA, Dumnezeu nu are nevoie de supusi orbi.
Poate nu am inteles eu bine intrebarea, dar cam asta e parerea mea happy

| thunderbird a răspuns:

Oamenii sunt buni prin natura lor, nu de frica. din teama si alte sentimente izvoraste rautatea.

in primul rand oamenii ar trebui sa invete sa faca diferenta intre credinta si religie si mai apoi intre tipurile de religii.
autentic e un cuvant urat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drojdierule la cum si la ce cred eu nici nu stiu ce religie mai am.prefer sa zic liber cugetator, cu tendinte spre ortodoxism. oare merge ca in politica? mai de dreapta, mai de stanga? centru dreapta, centrustanga, extremist?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile.nici nu stiu pe cine sa aleg casticator.il aleg pe pamanturi fiindca pana la urmas, acolo ajungem toti.

| cOnTexT a răspuns:

Religia e o forma de manipulare in masawinking! Oamenii trebuie tinuti sub control cumva ☺!