| RAY a întrebat:

Dacă oamenii sunt buni doar de frica unei pedepse sau în speranța unei răsplate, atunci suntem într-adevăr o adunătură jalnică". Albert Einstein

41 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ratiunea este foarte slaba atunci cand vrea sa afle adevarul.

| shadovv a răspuns:

Multi nu inteleg ca trebuie sa fim buni pentru ca asta este scopul nostru metafizic, nu pentru ca sa ajungem in rai.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru shadovv):

Tu stabilesti asta?

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Ce e bunatatea?

| rocco09 a răspuns (pentru shadovv):

Poti explica "scopul metafizic"?

| shadovv a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Nu. Dumnezeu stabileste asta pentru ca El are puterea de a absolutiza. Noi doar ne pierdem in subiectivism.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Teoretizarea eticului vine de la Dumnezeu prin inspiratie si revelatie divina.

| shadovv a răspuns (pentru rocco09):

Eshatologia ortodoxa.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Dumnezeu fiind probabil creierul uman, pentru ca insasi moralitatea este o inventie umana.
Etica nu are nimic cu Dumnezeu, etica e o inventie umana.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Etica nu e o inventie umana. Fiecare om are o alta etica deci eticile sunt inventii umane. Mai multe adevaruri inseamna nici un adevar deci etica nu exista deci am dreptul universal de a face ce vreau eu deci am sa te jignesc spunandu ti sa lingi o piatra. De ce? Pentru ca pot dupa spusele tale.

| rocco09 a răspuns (pentru shadovv):

Vreau definitie!

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Datorita ratiunii s-a nascut etica, nu e ceva divim.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

"...eticile sunt inventii umane."
Eu vorbeam la modul general,daca tu aberezi si incepi sa iei fiecare individ in parte, atunci da, eticile sunt inventii umane.
"Mai multe adevaruri inseamna nici un adevar..."
De unde ai scos acesc concept?
Daca aplicam acest concept lumii in sine, inseamna ca nu exista nimic adevarat. Ca nu avem nici un adevar. Si se poate demonstra, empiric, ca acest concept este eronat, doar prin aducerea unui singur adevar ce poate fi probat.
Si implicit cade si ideea urmatoare: "etica nu exista"
Etica exista, este o inventie a umanitatii, dar nu are legatura cu divinitatea.
Daca spuneai mai multe adevaruri CONTRADICTORII inseamna nici un adevar, rationamentul era corect.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Deci tu spui ca exista o etica universala creata de oameni da? De ce e aceasta etica universala si mai mult de ce este aceasta etica reala?

Eu nu cred ca exista asa ceva. Fiecare om are un sistem etic. Exemplu: unii cred ca pedeapsa capitala nu este buna altii cred ca ea este buna. Care e adevarul? Totul e subiectiv! Chiar si daca incerci sa fi obiectiv in etica nu ai baza si devii subiectiv.

Etica exista. Dar exista ca un camp ce permeaza toate gandirile si oscileaza continuu in functie de locatie (metaforic vorbind). Nu exista o constanta cu care sa absolutizezi etica. Poti considera constanta oscilatia pe care o are majoritatea gandirii si optii o etica a majoritatii dar si aceasta este irelevanta, neabsoluta si arbitrala. Fara Dumnezeu care are puterea sa absolutizeze nu exista etica.

"Omul e guvernat pe pământ de două morale: de morala dogmelor, care e creştină şi eternă, adică absolută, şi de morala normelor, care, ca morală laică, e construită pe puţinătatea şi imperfecţiunea omului. Morala laică nu poate fi desprinsă de morala absolută şi ea arată că omul se mişcă asimptotic la perfecţiune, pe care n-o poate atinge niciodată." - Petre Tutea

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Eu vorbesc de etica in general. Etica e o inventie, pentru ca lumea vorbeste de ea si o considera reala.
Esta ca si binele si raul, inexistente pertotal, dar in mintea fiecaruia manifestanduse - diferit. Poate sa-mi spuna mie cineva ca binele si raul sunt izotrope? Poti sa spui ca etica este izotropa? Nu. Din cauza asta nu exista o etica universala. Exista o etica pentru fiecare individ in parte ce e bazata pa indoctrinarea infantila si pe lucrurile dezvoltate ulterior.
Dar daca privim in ansamblu putem afirma ca etica este o creatie a umanitatii ce se manifesta diferit de laindivid la individ. Asta este etica.
Nu o poti nega, pentru ca e prezenta in mintea fiecaruia.
M-ai innebunit cu Tutea.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Aceste chestiuni reprezinta filozofia crestina. De aceea multe citate de Tutea. El acopera destul de bine aceste probleme filozofice.

Bine. Deci etica exista dupa argumentele tale, dar este neabsoluta. Orice lege a etici devine neabsoluta spre deosebire de legile fizicii care sunt absolute. Corect? Intrebarea mea este: de ce sa ma i au eu dupa aceasta etica? Sa zicem ca eu personal nu mi formez nici un sistem etic deci sunt liber ideologic sa fac ce vrea, nu? De ce sa fiu judecat cand totul este in regula dupa etica mea care este "nula" la fel ca a tuturor?

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Un stat de drept este cel în care oamenii sunt guvernaţi de legi, nu de voinţa arbitrară a altor oameni.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Scuze dar pentru mine legile sunt vointa arbitrara a altor oameni.

Desigur mai exista si legi care sunt "vointa arbitrara" a lui Dumnezeu. Dumnezeu este perfect, oamenii imperfecti deci de aceea eu ma i au (incerc) dupa legile lui Dumnezeu. Sistemul meu filozofic.

He he... in polemica noastra am mai avea nevoie de inca o persoana, un albitru sau de un sfarsit.

| RAY explică (pentru Inferno):

Tu stii ca vb cu un crestin?

| RAY explică (pentru shadovv):

Auzi ma omul crede ceva, fiecare credem in ce vrem ce il obligi sa creada in porcarile tale lasa-l sa creada ce vrea comunistule apropo vrei ignor

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

"Scuze dar pentru mine legile sunt vointa arbitrara a altor oameni."
Intai citeste tot ce scrie aici, dupa mai discutam: http://www.scribd.com/doc/56661654/14/Etica-%C5%9Fi-legea

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Cata limitare!

| Inferno a răspuns:

Ce e inteligenta?

| alexandra2859 a răspuns:

Albert einstein un adevarat zeu.

| danay72 a răspuns:

Asa este, nici Dumnezeu nu vrea ca oamenii sa i se inchine de frica, ci din iubire.

| maryand12 a răspuns (pentru danay72):

Adevarat totusi oamenilor le e frica...le e frica de iad!
de aceea cei care pot trebuie sa invete pe cei mai mici (copii) sa il iubeasca pe dumnezeu! astfel ei vor intelege de la o varsta frageda ca dumnezeu, daca il iubim va fi mereu langa noi!

| danay72 a răspuns (pentru maryand12):

Daca inca de cand sunt mici sunt invatati adevarul biblic cu privire la faptul ca nu exista iad(ci se vorbeste in sens figurat, referindu-se la distrugere eterna, Apocalipsa21:8),atunci nu le va fi frica de Dumnezeu, ci il vor privi ca pe un Tata iubitor si un prieten drag de care se pot apropia si care va fi alaturi de ei mereu. Iacov4:8

| maryand12 a răspuns (pentru danay72):

Da exact asta am zis si eu happy

| mihaitaLGP a răspuns:

Deci din egoism credem in zei?

| charonmario a răspuns:

Daca crestinii merg laBiserica sau sunt buni doar de frica Iadului ar fi trist trebuie sa mergi la Biserica din dragoste pentru Christos

Răspuns utilizator avertizat
| missakihabara a răspuns:

Da,suntem o adunatura jalnica

| Niku3 a răspuns:

In final studentul intreba:
"Şi răul, domnule profesor, răul exista?"
"Da!"
"Dumnezeu nu a creat răul. Răul este absenţa lui Dumnezeu în inimile oamenilor, este absenţa dragostei, omenei şi credinţei. Dragostea şi credinţa sunt ca lumina şi căldura. Ele exista. Absenţa lor dă naştere răului"
Acum era rândul profesorului să tacă.
Numele studentului era: ALBERT EINSTEIN. -http://www.traiestezambind.ro/einstein-despre-rau/

Cred ca oamenii ar trebui sa fie buni din dragoste pentru Dumnezeu.

| Laura a răspuns (pentru Niku3):

"Ești idiot." - Gandhi

| Polaris a răspuns (pentru Laura):

"Sunt d-acord cu tipu' ăsta." - Kennedy

| Laura a răspuns (pentru Polaris):

"Ce să-i faci, e plin de cretini." - Bob Marley

| Polaris a răspuns (pentru Laura):

"Eu vroiam să scriu citatu' ăla!" - Jamie Oliver

| Dumnezău a răspuns (pentru Niku3):

"Trebuie sa ai niste mari probleme cu logica si coerenta pentru a crede orice gogoasa ce o intalnesti pe Internet." - Ioan Honterus

| Dumnezău a răspuns (pentru Polaris):

John sau Robert?

| Laura a răspuns (pentru Polaris):

"Măcar suntem de-acord." - Oprah

| Polaris a răspuns (pentru Dumnezău):

John, să-mi fie cu iertare neprecizarea.