| Zamolxe777 a întrebat:

Am cautat tot felul de informatii si sunt foarte confuz. Unde este Kogaionul? Muntele sfant al lui Zamolxe? Una dintre variante ar fi varful Gugu din muntii Godeanu, alta varful Omu din Bucegi si ultima era in Ceahlau. Dupa studierea a tot felul de informatii tind sa cred ca Kogaionul este in Bucegi, deoarece dupa cum zice Strabon, pestera unde s-a ascuns Zamolxe are langa ea, un rau.Astept pareri si informatii! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Zamolxe777 explică (pentru Peaches):

Mersi de informatie si interes!

| Peaches a răspuns (pentru Zamolxe777):

Imi pare foarte rau ca oamenii cu putere din Romania nu fac nimic pentru a cunoaste mai multe despre stramosii nostri. Nici macar nu conserva putinul despre care stim. Ma doare sufletul sa vad si sa aud despre locurile strabunilor nostri cum sunt neingrijite, devastatate si, mai rau, uitate si nepretuite de noi. Turcii scot multime de bani din orice coloana greceasca, le respecta, reconstruiesc lucruri care nici macar nu tin de istoria lor, iar noi nici macar nu stim pe ce pamant sfant pasim. Cati crezi ca au cunostinta despre statuile dacilor din Roma, statui in care niciun dac nu apare inlantuit iar acestea sunt asezate la loc de cinste... si altele, si altele...lasa, e mult mai usor ca noi, in nimicnicia noastra, sa-l zeflemisim pe Densusianu si pe altii si sa ne vedem de concediile noastre la greci, la turci, in tari straine unde "ai ce vedea, dom'le".

| Zamolxe777 explică (pentru Peaches):

Adevar graiesti! Avem o istorie extraordinara! Am avut niste personalitati extraordinare care si-au iubit tara si au facut ceva pentru ea! Pamanturile astea sunt comoara pe care ni le-au lasat stramosii nostri.Dar din pacate sunt multi tradatori printre noi.Acesta fiind cred ca ghinionul nostru cel mai mare.De pe vremea cand Gerula l-a tradat pe Decebal, tradatori tot exista in continuare!

| Peaches a răspuns (pentru Zamolxe777):

Nu-i asta ghinionul nostru. Tradatori au toate neamurile. Ghinionul suntem noi, cei care nu reactionam, cei care nu ne opunem, cei care-i lasam sa faca ce vor ei, cei ca mine, care doar se lamenteaza din cand in cand, fara sa faca nimic concret.Cei ca mine care spera ca vor fi altii mai drepti si mai curajosi.

| Zamolxe777 explică (pentru Peaches):

Gandhi zicea: "fii tu schimbarea care o vrei la altii".Noi insa suntem mici pentru a putea schimba prea multe.Merita macar sa incercam, "daca murim macar sa murim in lupta". Poate vor fi altii sau altul care sa schimbe intr-adevar in bine, lucrurile pana la urma, cine stie!