| Zamolxe777 a întrebat:

Am cautat tot felul de informatii si sunt foarte confuz. Unde este Kogaionul? Muntele sfant al lui Zamolxe? Una dintre variante ar fi varful Gugu din muntii Godeanu, alta varful Omu din Bucegi si ultima era in Ceahlau. Dupa studierea a tot felul de informatii tind sa cred ca Kogaionul este in Bucegi, deoarece dupa cum zice Strabon, pestera unde s-a ascuns Zamolxe are langa un rau.Astept pareri si informatii! Multumesc!

10 răspunsuri:
| Zamolxe777 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca crezi ca asta e mit, esti prost informat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Zamolxe777):

Acum du-te si gaseste-ti patronul spiritual al userului tau

| Zamolxe777 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Raspunsul tau e paralel cu intrebarea.

| Exilee a răspuns:

Stii ca Zamolxe a fost divinizat doar pentru simpul fapt ca a reusit sa manipuleze pe cei din jur, nu? S-a ascuns in munti asta este adevarat ( din cate stiu, fusese o invazie), iar el a ramas o perioada de timp acolo, iar dupa ce s-a hotarat sa patrunda din nou in lume, multi au ramas surprinsi de faptul ca a supravietuit.

| Zamolxe777 explică (pentru Exilee):

S-a retrat in munti pentru a studia.El a fost elevul lui Pitagora, amandoi invatand unul de la celalalt la un moment dat si dupa ce a plecat de la dansul s-a retras intr-o pestera, unde era vizitat din cand in cand de cativa dintre oamenii lui.Nu te prea cred cand zici ca a fost divinizat doar pentru simplul fapt ca a reusit sa manipuleze pe cei din jur. Vreau informatii, de unde stii? Cum ai ajuns la concluzia asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kogaionu,este varful GOGU de pe muntele lui venus.

| godge a răspuns:

Kogalion parca era denumirea data oricarui munte pe care dacii isi faceau templu

| Zamolxe777 explică (pentru godge):

Nu, este muntele sfant al lui Zamolxe.S-a retras intr-o pestera a unui munte care trecea dincolo de nori.