| AvalohAlyn a întrebat:

Am cumparat o carte cu previziuni/profeții despre România și lume a inginerului Ioan Istrate(care a prezis cu exactitate cutremurul din 1977, lucru confirmat de unii comuniști de atunci) și acum știu o să știu cam ce se va întâmpla cu țara în viitor, va fi un cutremur major devastator de 8 grade Richter,va fi o seceta cumplită într-o primăvară- vară,Romania va fi atacată și cucerita de Rusia și aliații ei,va cădea un asteroid mare pe Terra iar soarele in viitorul îndepărtat va cădea, se va distruge, va exploda și se va vedea de către oamenii în viața atunci de pe Terra.Totodata mai scrie că Iisus Hristos chiar va cobora pe Pământ din nou și toată lumea îl va vedea.
Cartea se numește:Romania și lumea in timp(Ioan Istrate autor, ediția 2)
Vreau sa vă întreb deci ce părere aveți despre subiect, credeți în astfel de previziuni?
Credeți că pot exista persoane care au mesaje paranormale/profetice/vizionare despre viitor și nu numai?
Desigur sunt foarte multe previziuni in carte eu v-am zis doar puțin de tot.
Nu vreau sa fac reclama la carte ci doar sa dezbatem subiectul se să îmi spuneți și părerea voastră despre vizionari/previziuni etc

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

După părerea mea toate aceste previziuni sunt o imensă vrăjeală, un mod rapid și ușor de a face niște bani. E și destul de avantajos pentru că prezici evenimente care vor avea loc după moartea ta așa că nu vei fi tras la răspundere dacă nu se întâmplă nimic. Oamenii sunt așa de ușor de amăgit cu chestii pe care nimeni nu le poate dovedi... Viitorul nu poate fi prezis de nimeni pentru că există atâtea posibilități încât ți-ar lua o lună să numeri ce s-ar putea întâmpla în următoarea oră. Într-o altă ordine de idei, viitorul nu e ca o carte în care te uiți la pagina următoare să vezi ce urmează, e schimbător, flexibil și plin de neprevăzut. Un eveniment mic poate schimba complet lumea și implicit posibilitățile din viitor.

| Dandinelle a răspuns:

Mai degraba as crede ca un asteroid sau cine stie ce potop natural se va intampla decat un profet sa coboare fizic din cer.

Mai degraba hai sa filozofam pe tema profetiilor si a profetilor. Ce inseamna Iisus in diferite culturi si ce inseamna ca Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea lui si ca unul dintre ei este Iisus cum au fost si altii.
Daca te interesezi putin de ce teorii noi au aparut de exemplu teoria universului electric ar avea mai mult sens decat o seceta cumplita. Schimbarea polilor se poate intampla oricand, miscarea lor deja a devenit mai rapida si chiar peste noapte am putea sa nu mai fim.