| Mariela_1621 a întrebat:

Am dat peste contul lu fatuca asta zomgitscriss
este o atee din romania care are mare priza la publicul din occident
ce credeti desprea ea? e normala la cap?
http://www.youtube.com/watch?v=fmHN3JtyUXg

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

A fi ateu nu inseamna a nu fi normal la cap.Inseamna sa ai valoarea echivalenta cu sacrificiul vietii pamantene a Creatorului Universului, din dorinta de a imparti eternitatea cu tine; si inca sa nu-ti dai seama de aceasta.

| daddy a răspuns:

Pai din ce am vazut in video tot ceea ce spune ea are sens si logica
e parerea fiecaruia daca ti se pare ca abereaza de ce o mai asculti?

| unu a răspuns:

Da, e foarte normala la cap.
@masivan: ceea ce spui despre constitutie e o mare tampenie. Nu poate sa existe liberate fara limite. N-ai auzit de principiul "liberatea fiecarui individ se termina acolo unde incepe sa ingradeasca liberatea altor indivizi"? Constitutia ne impune restrictii, dar ne da si o multime de drepturi si libertati. Si legea nu e facuta doar pentru mase - toti cetatenii trebuie sa respecte aceeasi lege.
Sclavul era intretinut de stapan? rolling on the floor Te-auzi? Deci tu zici ca stapanul muncea pentru sclav? rolling on the floor
E de-a dreptul stupid felul in care pui problema muncii. E greu atunci cand trebuie sa muncesti doar pentru a-ti castiga existenta, dar marele progres facut este ca ai libertatea sa nu muncesti si nimeni n-o sa te omoare in bataie pentru asta. Nu-ti convine ca trebuie sa muncim pentru existenta noastra? Si cine vrei sa munceasca pentru noi, sclavii? A, stai, tu zici ca sclavii erau intretinuti de stapanii lor, asa ca nu merge... Poate in viitor productia o sa fie atat de robotizata incat n-o sa mai fie nevoie decat de intretinerea unor roboti care ar face toata treaba pentru noi. Dar la asta o sa se ajunga numai prin stiinta, nu prin credinta in mos craciun si muma padurii. Oamenii aia care, in opinia ta, sustin evolutionismul doar pentru ca nu vor sa-si piarda slujba, vor inventa toate astea. Si tot oamenii aia au creat tot felul de lucruri pe care le vezi in jurul tau (inclusiv computerul din fata ta) si care iti fac viata mai usoara. Dar tu zici ca ei doar sustin o teorie fara logica, fiind motivati doar de a-si pastra slujbele platite din banii tai de sclav modern.
Darwin a ajuns la cocluziile sale in urma observarii indelungate a naturii, si nu s-a gandit la asta intr-o zi ploioasa. Si chiar daca el a avut unele nelamuriri, de la el si pana azi s-au facut descoperiri la care Darwin nici nu visa, si toate sustin evolutionismul.
Raspunsul tau e de-a dreptul stupid si nici n-ar trebui sa discut cu cineva ca tine, dar m-am straduit sa-ti raspund ca sa vada si altii ca mai exista si oameni normali pe site-ul asta
@AMD: tu cat de gros poti sa ai obrazul? Adica in scolile romanesti ti se baga pe gat religia timp de 12 ani si tu spui ca copiii n-au voie sa vorbeasca de religie in scoala? Si matusii tale (daca e real cazul, desi nu-mi vine sa cred) foarte bine i s-a facut. In scoala nu vii ca sa convertesti minti naive la nebunia ta.
PS: pentru cine nu stie, AMD are 13 ani rolling on the floor trebuie sa o intelegem. De fapt cred ca nici masivan nu e mai batran laughing

| unu a răspuns:

@Firefly: foarte bine ca citeste biblia, dar sa o citeasca din scoarta in scoarta. Multi credinciosi si-au pierdut credinta dupa ce au citit biblia. Acuma depinde si de iq.

| 334499 a răspuns:

De ce n-ar fi?

| Pământul a răspuns:

Categoric.

| Stardust_8913 a răspuns:

Fiecare vede normalul într-un fel. îmi pare ok să îti exprimi propria opinie, însă totuşi, ar trebui să aiba limitele ei, mi se pare normal să fie revoltată daca nu e de acord, însă să o facă într-o manieră astfel încât să evite jignirile/ înjuraturile la adresa cărţii/ autorului. şi sunt de acord cu faza că copiii nu mai au voie să vorbească despre religie în scoală, dar asta e numai datoriă colectivului respectiv. Personal am o colegă care este exagerat de credincioasă şi citeste Biblia în timpul orelor. Tocmai de aceea o consideră ciudată si este evitată pentru ca timpurile s-au schimbat iar oamenii încep să-si piardă credinţa. Dacă nu esti ca ei eşti luat drept ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e deloc informata... tipul spune ca in zilele noastre copii nu au voie sa vorbeasca de religie in scoala... ea zice ca sunt chiar incurajatistraight face am o matusa care a fostpepunctul de a fi exmatriculata din scoala si de a primi si o amenda pentru ca a mentionat cuvantul Dumnezeu in clasa sad nde a ajuns societateaasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga unu... e vorba de USA... si caree problema ta ca am 13 ani huh? eu sunt normal la cap de la varsta astanu ca alti destepti ca tine de 60 de ani imbibati in comunism si ateism pana in gat.imi pare rau pentru tine. sa stii ca si Albert Einstein a condamnat evolutionismul toata viata lui iar Charles Darwin pe patul de moarte a recunoscut ca a sustinut numai prostii. din pacate prea putini stiu asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai am gasit un raspuns de-al tau : "unu a răspuns:
raspuns ales
M-as intoarce in seara in care am fost conceput, si l-as face pe tata impotent." te cred ca te urasti pana si tu dar poti sa tii asta pentru tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am prejudecati. dar la cum arata, nu cred nici macar ca e demon normal daramite om. din punctul mru de vedere este o superficiala ce copie pareri auzite ca fiecare de pe ateism. ro sau ca si corut care a pus problema in modul cel mai prostesc posibil. daca satan era rau, Dumnezeu il termina doar cu o privire. o ignoranta si superficialitate de ateu de doua parale.necitit nedocumentat ca...nu dau nume.ma intreb cum de e posibil asa ceva. dar nu ma mir.fiindca au fost anuntati din timp.si priza lor la public la fel.

| masivan a răspuns:

Da foarte emotionant, fatauca asta cum zici tu " fura curent "
Ea vorbeste de constitutie, de Darwin, de lucruri facute de alti, uite asa ajunge cineva care sta prea mult inchis in casa si care pe deasupra sustine ca are ceva sub parul ala blond carliontat.
Ironic dar cam asta e -> constitutia este o forma legala de a ingradi masele adica multimea de oameni pentru a putea fii controlata nu pentru ai da libertate, deci nu te poti astepta ca cineva care vrea sa te conduca cum sunt parlamentari sau orice institutie guvernamentala sa-ti dea libertate, Ei pe cine ar mai conduce, de la cine ar lua inpozite si asa mai departe intreg procesu este o sclavie moderna unde sclavul adica cetateanu se intretine singur, nu ca pe vremuri unde sclavu era intretinut de stapan, azi tottul e la dispozitia ta dar chiar totul poate fi al tau sau tu cetateanule muncesti sa traiesti sau esti tu acel liber si muncesti pentru ca te-ai plictisit de stat degeaba, cum sta problema de fapt cu constitutia!
Al doilea punct cel priveste pe Darwin direct in ochii lui de mainuta : e destul de clar ca teoria lui este destul de veche si inca nu are nici un dezodamant, inca sunt chesti lipsa pe acolo, inca nu pot face lagatura dintre om si maimuta, inca sunt, au gasit un animal care sta in 2 picioare si are ceva asemanari cu tine si ce sia zis omu intr-o zi ploioasa cand era si el deprimat si nu gasea raspunsuri la intrebarile lui, la fel cum avem fiecare ( un lucru e clar un om cand nare ce face viseaza la ziua de maine si astfel in vis el is rezolva majoritatea problemelor din viata reala, rau este atunci cand tot visand incepe a vorbi si justifica ca ce viseaza el e adevarat ).
Eu cred in mine si eu nu ma trag din maimute. Unu pentru ca nu prea am inclinatie la catarat in copaci, nici in cele mai bune zile ale mele, 2, cum fiecare specie de pe acest pamant se deosebeste asa si omul este o specie.
Partea faina e ca se aseamana asa cum operele unui artist se aseamana, de aceia se si numeste stil artistic, semnatura artistului, stilul lui si asa mai departe si cand toate sunt facute de acelasi artist normal ca sunt asemanari.
Deci pana la urma Darwin dezvolta o idee fara logica si incearca sa se convinga singur ca ar fi fost altfel dar n-a fost!
Haide la un moment toti ne dorim ca viata sa fi fost altfel, cu alte decizi cu alte scoruri cu alta atitudine, ei bine acela era visul lui Darwin.
Si in societatea de azi sunt destui care pentru bani pot face multe.
La baza teorie stau cercetatori care daca n-ar mai sustie teoria ar pierde slujba pentru ca n-ar mai avea ce cerceta.
In toate ceata asta fa un lucru -> folosesteti capul ala de pe umeri si vezi ce se intampla.
Multa Bafta!