| anonim_4396 a întrebat:

Am dreptate măcar puțin în ceea ce zic?
Ce părere aveți de ceea ce am sa scriu?

Eu întotdeauna mi-am pus speranța în orice promite ajutor și vindecare fiindcă îmi doresc atât de mult sa ma ameliorez și sa ma vindec încât am cheltuit zeci de milioane pe suplimente, cărți,
și vitamine de-a lungul timpului, as face orice sa ma vindec fiindcă din 2009 de când m-am îmbolnăvit nu am avut altceva în minte și bu am decât sa redevin normal și sa fac o postliceala sau facultate,nu mi-am zis decât ca vreau sa fiu normal și ca eu nu merit asta și m-am agățat de multe lucruri care m-au dezamăgit dar niciodată nu o sa îmi accept boala pentru care nu sunt vinovat și nu o merit,nu m-am născut sa sufăr și nici nu e vina mea ca am boli psihologice. Poate e vina destinului, naturii poate e vina lui Dumnezeu dar eu știu un singur lucru:Voi spera și incerca mereu sa fiu sănătos, sa redevin normal și nu o sa accept niciodată soarta asta fiindcă boala mea nu ma mantuie și nu mântuire pe nimeni ci anxietatea si depresia și toc-ul încearcă sa ma înghită după ce mi-au invadat creierul si mintea dar eu vreau sa fiu cu 5 secunde mai deștept ca ele și sa reusesc sa ma ridic de jos ca oasarea Phoenix,poate am eu prea multa speranța însă eu nu m-am nascut sa sufăr,e treaba lui Dumnezeu ce planuri are El cu mine de vrea sa sufăr în halul asta și de am suferit,de ce m-am nascut bolnav și de ce nu ma vindec dar eu știu un singur lucru ca nu m-am nascut ca să sufăr și indiferent ce am făcut în viata asta pana acum nu mai trebuie sa sufăr, viata e făcută sa ne bucuram de ea cât mai mult și eu ii fac în ciuda bolii și destinului, sortii ca nu ma dau bătut ba încă cred ca o sa reusesc sa ma vindec sau sa ma ameliorez și dacă nu se va întâmpla asta știu în singur lucru ca sunt un EROU fiindcă am rezistat din 2009 pana azi și o sa mai rezist încă 14 ani dacă îmi propun asta fiindcă chiar nu m-am nascut sa sufăr și nu e vina mea și vina noastră ca am dibandut nenorociteke astea de boli e vina lui Dumnezeu ca ni le-a dat dar hai sa aratam ca suntem puternici și sa facem în ciuda destinului și planurilor oricui cu viata noastră încercând sa luotam și sa ne riducam și sa nu ne pierdem speranța,încercând orice ca să fie mai bine fiindcă știți ce? E viata noastră și noi facem ce vrem cu ea moi suntem stăpânii vieții noastre,nu Dumnezeu,nu destinul,nu boala si nu soarta.
Speranța moare ultima,haideți sa ne hrănim cu speranța atunci când totul pare pierdut,fiindcă repet chiar nu meritam o astfel de viata mizerabila cu boli psihice indiferent de orice motiv,meritam sa fim fericiți și sa ne bucuram de viata iar dacă nu o sa reușim măcar am luptat,am încercat,am sperat nu ne- am acceptat soarta ca niște lași și supuși bolii și destinului. Mintea,viata,corpul e al nostru nu al altora fie el și o fiinta divina,Univers,destin,soarta,karma sau natura iar noi suntem înzestrați cu creier,liber arbitru voința proprie și individualitate,libertatea de a alege și trebuie sa învățăm ca noi trebuie sa ne conducem mintea viata și destinul și nu mintea viata,destinul,natura sau Dumnezeu trebuie sa ne conducă pe noi asa ca Never Give Up,nu renunta niciodată,ei nu o sa renunț,nu îți accepta boala si destinul ci încearcă sa le schimbi fiindcă tu te-ai născut sa duci o viata frumoasa,extraordinara,sa te bucuri de ea și aici ma refer chiar la noi toți, nu sa ne chinuim,nu e vina noastră,chiar nu e vina noastră,nu avem absolut nicio vina ca suferim psihic și meritam sa fim normali și fericiți.
Meritam o viata ca a tuturor tinerilor su oamenilor normali psihologic indiferent ce spune religia, filosofia, unul și altul.
Nu ne-am născut sa fim bolnavi ci sa gustam din viata la maxim.Sa ne bucuram.Sa fim fericiți și stăpâni pe viețile noastre și pe mințile noastre și vom reuși iar dacă nu vom reuși ne-am câștigat deja calitatea de învingători și luptători pentru ca nu am renunțat și nu ne-am dat bătuți acceptandu-ne bolile ci am sperat,am luptat și am încercat,la fel ca Ucraina în fata Rusiei ca nu se da bătută și nu se lasă să fie cucerita asa trebuie sa facem și noi, sa nu ne dam bătuți și sa nu ne lăsăm prada bolii ca să ne cucerească și sa ne supună apoi conyrolanfu-ne în totalitate viata.
Exista vorba asta și îmi place mult:Noi trebuie sa ne conducem și controlam mintea( și inclusiv boala si nu mintea sau, adaug eu, boala pe noi) fiindcă e viata noastră și a nimeni altcuiva.
Iar viata are un sens:sa fim fericiți fiindcă meritam asta ca toți ceilalți oameni normali și nici măcar repet, nu e vina noastră ca trăim ce trăim.Atunci când lupți nu ești înfrânt deci cmcum zice celebra melodie a cântăreței canadiene Sia:Never Give Up.Nu renunta niciodată.
Fiindcă în momentul când ai renunțat și ti-ai pierdut deja speranța lăsând armele jos, ai pierdut totul.In istorie și în poveștile de succes ale oamenilor contemporani asta asta a fost și este cheia succesului sau victoriei lor ca nu au renunțat niciodată și nu si-au pierdut speranța că poate fi mai bine și chiar dacă la final au fost înfrânți și nu au reușit au pierdut s-o au murit cu capul și fruntea sus știind ca au luptat,au încercat,au sperat și nu au renunțat niciodată.
Și Donald Trump are un discurs motuvational pe YouTube cu titlul Never Give Up,deci pentru ce sa renunțăm vreodată?
Mai bine gândim ca speranta moare ultima si ca luptam și castigam decât să ne predam bolii și haideți sa ne agățam de orice speranța ca să ne fie poate mai BINE.

Nu renunta niciodată
Nu îți pierde speranța niciodată
Atunci când lupți nu ești înfrânt.
Spera și asta te va tine în viata,im picioare ni în genunchi.
Never Give Up!

Uite eu acum îmi pun speranța în cartea Restart,în citicolina și în gândirea pozitiva.Tu în ce îți pui speranța?
Speranța ne mai tine în viata,dacă nu ar fi ea eram de mult timp "cuceriți" de boala.

Nu degeaba se zice,ca speranța moare ultima fiindcă ea e lumina,sclipirea și energia care mai tine un om bolnav în viata si il face sa se trezeasca a doua zi,sa nu renunțe,l și sa nu se sinucidă, sa nu se resemneze și sa nu piardă totul.

Și închei spunandu-va ca cata vreme mai există în noi speranța lumina nu s-a stins,războiul nu s-a pierdut și raul nu te-a înfrânt.

Toată viata sa cauți sa nu îți pierzi speranța fiindcă adevarata lumina și putere interioara,adevăratele victorii și cele mai mari succese în lupta cu boala su venit fiindcă la început apoi mereu în fiecare zi a existat speranța, și nu s-a stins, speranța e lumina e focul ce arde în candela și face ca întunericul aa nu te acapareze total deci sa nu ne pierdem nucuodata speranța su acum chiar închei zicand ca atât cât inima încă ne mai bate nu e nimic pierdut, nu e niciodată târziu și mai este loc de mai bine în viata ta.

Hai ca deja cred ca sunt bun de speaker motivational laughing glumesc)

Deci Never Give Up.
Nu renunta niciodată
Niciodată sa nu îți pierzi speranța chiar dacă ea devine uneori din ce în ce mai mică.

Speranța tine un om bolnav în viata.

Și cred propoziția asta de mai sus e cel mai mare adevăr și motiv sa mergem înainte și nu înapoi sau sa cădem în genunchi.

Ascultați și melodia Siei:Never Give Up.

Pe mine ma ambiționează mereu când devin neîncrezător.

Sănătate multa tuturor!

Si ca sa pun si o intrebare:Am dreptate măcar puțin in ceea ce am zis?

PS:Trebuie și e bine sa menționez ca eu cred în Dumnezeu deci nu sunt ateu dar cred în felul meu.

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu te-aș întreba ceva. De ce nu ai curajul răspunderii? De ce pui întrebări și apoi imediat le ștergi?

| dullcat a răspuns:

,,Meritam o viata ca a tuturor tinerilor su oamenilor normali psihologic indiferent ce spune religia, filosofia, unul și altul.''

Da, ai dreptate.Dar greutatile nu cred ca sunt aruncate asa aiurea de Dumnezeu.

Succes.

| NoName22331 a răspuns:

Te felicit pentru că ai spus niște vorbe minunate și sunt perect de acord cu tine în tot ce ai spus legat de speranță, individualitate, dreptul de a alege și pozitivitate.
Dacă chiar ai o problemă de sănătate, fizică sau mentală, am un link pe care poți intra, este un fel de bibliotecă virtuală unde se află câteva cărți.
Una dintre ele se numește "Becomening supernatural,, by Joe Dispenoza, tradus din Engleză "Devenind supranatural,,
Acest autor este cunoscut ca medic prin intermediul anumitor metode precum meditație, a vindecat zeci de mii de oameni de cancer și tot felul de boli incurabile. În această carte el dezbate pe îndelete cum și de ce boala ia naștere în corpul uman și cum o putem vindeca prin metode naturale. Totodată, acesta oferă metode practice în această carte și te învață cum să pui totul în aplicare. În carte se află și câteva povești minunate și emoționante ale unor pacienți de-ai lui care au trăit momente și clipe grele dar cu ajutorul metodelor acestui specialist numit "Joe Dispenoza,, au reușit să se vindece de orice boală incurabilă.
Dacă vrei să îți dau link-ul sau mai ai nevoie de vreo informație, poți lăsa un mesaj oricând, Love and Peace?‍♂️❤️