| lovitddefulger a întrebat:

Am facut de curand un test de inteligenta,repetitiv, si nu am reusit sa obtin decat rezultatele din care reiese ca am un iq de 85. Testul a fost de specialitate, am si platit 400 ron, pentru testarea care a durat cateva ore.In fine,ideea e ca multi altii,cunoscuti de-ai mei,au un iq mult mai mare, majoritatea 110.Nu sunt sigur cat de mult poate insemna aceasta diferenta,insa am observat ca sunt privit diferit,in sensul negativ. Ceea ce, cred ca imi pare putin ridicol.Am o prietena care are iq-ul de 125 si cand i-am spus ca am abtinut 85, nu mi-a parut ca era cazul sa mint,a inceput sa rada,si ma trateaza cu superioritate, cu toate ca mie nu imi pare a fi cazul. Voi ce parere aveti despre iq? Chiar denota el nivelul de inteligenta al unei persoane? Ce iq aveti daca ati fost testati? Se poate sa fiu eu mai prost decat ma cred si sa nu realizez cat de prost sunt de fapt?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

85 este un scor foarte mic, s-ar putea sa fi inteles tu ceva gresit din acel test sau sa fii chiar... lovit de fulger. Dupa mine, IQ 85 ti-ar periclita probabil coerenta si claritatea exprimarii, ceea ce evident nu este cazul.
Eu am facut doua testari profesionale, insa ambele au fost atat de confidentiale incat nici mie nu mi s-a comunicat rezultatul, la insistente mi s-a spus doar sa stau linistit, ca este foarte bun (ceea ce, lasand modestia la o parte, eram convins deja). Am mai facut unul la angajare, i-as spune semiprofesional, combinat cu o testare privind managementul timpului, la fel nu mi s-a spus rezultatul, ci doar ca a fost cel mai bun de pana in acel moment (firma nu era insa una mare).
In testele facute acasa, din doua carti de specialitate, rezultatul a fost peste asteptari, depasind baremul MENSA, insa nu stiu cat de relevante erau cele doua teste, prin urmare nu vreau sa dau cifra exacta.
Referitor la Einstein si Hawkins, 160 nu mi se pare un IQ exorbitant, tocmai am auzit de dimineata la radio ca Gari Kasparov ar avea 190.
IQ-ul reflecta intr-o oarecare masura nivelul de inteligenta, insa dupa cum se stie, inteligenta are mai multe componente, fiecare cu importanta ei.
IQ-ul din cate stiu exprima doar capacitatea de a rezolva probleme, inteligenta fiind definita astazi mult mai complex.

Răspuns utilizator avertizat
29 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Eu cred ca iq-ul este o masura tembela a ceva care nu poate fi masurat.In totalitatea speculatiilor de acest gen se apeleaza la constiența.Trebuia sa fi facut constient mult mai putine puncte si ai fi avut ocazia sa rizi tu de "inteligenta"celorlanti.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei7520152 a răspuns:

Nu sunt de incredere. Se pot gasi teste online, sau poate gasesti un formular pdf undeva si o faci singur. te poti si auto-evalua. 85 se considera un scor normal.

| Polaris a răspuns:

Ești destul de idiot, că tocmai ai luat cea mai epopeică țeapă din viața ta.

| Inferno a răspuns:

Din statistici 85 insemna retard mintal, dar nu stiu cat de corecte erau acele statistici.
Erau altele care spuneau ca e normal media fiin intre 80 si 100. Majoritatea oamenilor au valori apropiate de 100.
Eu nu stiu cat am, pentru ca nu am facut teste de specialitate ci doar 3-4 teste ce arata ba 124 ba 126. Deci banuiesc ca este undeva pe acolo.
Mai exista o posibilitate, poate erai obosit cand ai facut testul sau nu ai putut sa te concentrezi.
Einstein avea 160 si Stephen Hawking tot atat, dar in timp ce Einstein a avut o contributie importanta in domeniul stiintific, Stephen Hawking nu a avut o contributie asemanatoare. Are si el descoperiri radiatia ce-i poarte numele emisa de gaurile negre, si multe altele, dar nu este identica cu toate ca Iq-ul este identic. "People who boast about their IQ's are losers". Stephen Hawking

| 0rlando a răspuns:

Cu un IQ de 85, ești doar puțin mai deștept ca o maimuță, iar faptul că ai fost dispus să plătești 400 de lei, pentru a afla asta, confirmă cele de mai sus.
Dar, ăsta nu este un motiv de îngrijorare, poți duce o viață normală, fără ca nimeni să știe ce IQ ai tu.

| RAY a răspuns:

Nu e vorba ca esti prost nu dramatiza asa si cei daca ai fi cei asa rau in asta pe lumea asta fiecare avem un loc din pacate stim doar sa radem uni de alti in loc sa ne respectam, acceptam
iar asa zisi prieteni pe care i ai de fapt sunt niste gunoaie si prietena ta e varza, sincer eu accept pe oricine nu ma intereseaza ce iq are

citeste cartii ca asta voi face si eu invata o limba straina, exertici mintale nu baga raspunsurile rautacioase in seama ei sunt genii nedescoperite, amice nu iQ conteaza si banii in viata ei sunt viata desigur ca e fb sa te duca mintea si sa ai ambitie crede-ma ca poti reusi daca vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fost obosit la testare, rezultatele sunt mult sub limita reala.

| Gogu06 a răspuns:

Ai luat o mare teapa sau nu te-ai concentrat deloc sa il faci. Eu la un test din asta am facut daca m-am grabit si stau prost si cu concentrarea ca nu pot sa fiu atent perioade lungi de timp 90-100. Cand chiar aveam chef sa il fac am scos 120 si ceva. Nu te baza pe ele. Cel grav test de IQ care l-am dat continea 2000 de intrebari si cred ca am fost bun, daca din peste 100 de persoane ne-am calificat doar 19.

| SmokeyEye a răspuns:

Un test ieftin: te costa doar timpul, sa-l rezolvi. http://www.free-iqtest.net/ Bafta!
sa ne spui rezultatele de aici. Poate daca astia de pe site nu iti cer bani, sunt si corecti cu rezultatul.

| lovitddefulger explică (pentru SmokeyEye):

Asta e mai mult asa pentru testarea inteligentei minime, intrebarile sunt usoare.Am pus trei raspunsuri la nimereala si mi-a dat 100, ca nu am inteles cuvantul pe engleza, si la ora asta cu pornesc dictionarul.Un test de inteligenta trebuie sa aiba mult mai multe intrebari.Cunosc persoane care faceau genul asta de teste pe net, si cica ar fi avut un iq de 170, lol.Si erau si genul care invata la scoala cu note mari, insa cand incepi o discutie cu ei legat de fizica, mai mult de definitii invatate pe de rost nu reusesc sa scoata.
Da nu e mirare ca ne moare iq-ul, cand din scoala primara modul de invatare este unul fortat.

| SmokeyEye a răspuns (pentru lovitddefulger):

Atunci da 20 lei pentru testul ala "Mensa". Sunt testari de cateva ori pe an, la Bucuresti. E destul de complex.20 lei era cand am dat eu, de cativa ani, nu stiu acum... Daca treci de el, poti sa faci parte din organizatia Mensa. Detalii aici http://www.mensa.org/ exista si un pre-test online, de 30 minute.

| Sandu_Alin_1994 a răspuns (pentru SmokeyEye):

IQ Test for Free

| KaterinkaBoy a răspuns:

Dupa o analiza simplista a intrebarilor si raspunsurilor tale mie imi pari suficient de inteligent.Nu-ti face griji din cauza punctajului. Oricum, bravo tie pentru curajul de a face testul. Unii se tem sa afle cat de inteligenti sunt,laughing chiar daca testul poate nu reflecta cu exactitate nivelul de inteligenta.

| antigoni a răspuns:

laughing) M-ai facut sa rad! Nu stiu unde si cum ti s-a facut acel test. In mod normal un test de inteligenta se face astfel: se aduna punctele mai multor teste si media acestora este luata in considerare ca rezultat final. Ai incercat sa iti faci teste de inteligenta online? Fa mai multe...vei fi uimit sa vezi ca vei obtine rezultate diferite si deloc apropiate. Ca si la medic, nu lua de bun primul raspuns! Prietenii aia de care spui tu...cred ca nu iti sunt tocmai prieteni, nu asa ar trebui sa fie atitudinea lor.

| lovitddefulger explică:

Se pare ca un iq de 85 reprezinta limita inferioara. Oricum am citit de curand ca singurul test iq acceptat world wide este Stanford-Binet.Am auzit ceva spus de Dr Michio Kaku, referitor la iq, cum un iq mai mic poate functiona mai eficient, sau ceva de genul, dar nu mai reusesc sa gasesc respectivul discurs.
Oricum e o interpretare gresita potrivit careia iq-ul determina inteligenta unei persoane.Practic determina capacitatea de rezolvare a problemelor,inteligenta unui computer fiind masurata similar.
Sunt fel si fel de teste,astea de pe net sigur sunt pe langa,facute de amatori.
Cred ca testul pe care l-am facut era ok,cat de ok putea fi el,deoarece de fapt l-am facut cand am fost in Germania,fugitiv ce-i drept,era la reducere si m-am gandit sa-l fac si eu,ca na.
Probabil oboseala,deoarece in ultimul timp am ceva probleme cu somnul,baza fiind stresul,insa probabil si deoarece nu pot sa ma concentrez pe chestiile care te imping spre invatare robotica si/sau monotonie. Oricum am pus intrebarea mai mult ca si experiment social,cu scopul de a vedea si alte pareri cu privire la iq.
Complexul intelectual din intrebare este doar fictiv,pentru a puncta ceva anume.
Nu cred ca e ceva rau sa fii mai prost,intre ghilimele,dar daca esti atat de prost incat sa te crezi destept si sa-ti lipseasca dorinta de a invata, atunci chiar nu-i a buna.
Cei care vor sa-si mareasca iq-ul pot incepe cu odihna destula, obiceiuri zilnice(monotonia ucide materia cenusie), alimentatie sanatoasa.
In general activitatea, si diversitate.
Lol, raymusic22tm,sa nu exageram totusi, mersi de raspunsuri.

| lovitddefulger explică:

Am dat deja o lamurire.Singurul test iq care poate fi considerat valid este Stanford-Binet.
Nemtii nu sunt recunoscuti pentru a face lucruri de mantuiala, deci acel test era el cum era.Insa totusi pana la stadiul de specialist este drum lung.

| BULANGIU96 a răspuns:

Esti foarte prost ca ai platit 400 de ron lol.

| Infect a răspuns (pentru BULANGIU96):

Meriti 85 la testul de iq cand ai asa ceva pe internet GRATISSSSSSSSS
Pe bune, aproape 100 de euro? 4/7 din salarul minim pe economie, pentru un test ca sa vezi ca de fapt esti ce? debil nu esti sigur pentru ca sti sa scrii. Parerea mea. fa-ti alt test si da firma in judecata.
P.S. sper ca intelegi cuvintele salar minim, 4/7 si 100 de euro

| Liviu a răspuns (pentru BULANGIU96):

De acord cu tine, cum dracu sa dai 4 milioane si sa asi bata aia joc de tine.

| BULANGIU96 a răspuns (pentru Infect):

Da Vorbeste cu el pretenas, nu cu mine laughing

| BULANGIU96 a răspuns (pentru Liviu):

Pai da, ce sa le ceri la copiii din ziua de azi... happy

| ChloeCupcake a răspuns:

Nu cred ca denota nivelul de inteligenta al unei persoane... poate unele persoane au iq`ul mai ridicat pentru ca au inclinatii spre stiinte gen matematica, fizica, chimie, etc. Poate tu ai inclinatii spre romana, limbi straine, etc, poate iti place sa compui poezii sau sa inveti o limba straina. Sper ca nu vorbesc prostii dar asta e parerea mealaughing. Nu cred ca esti prosthappy

| 0rlando a răspuns (pentru ChloeCupcake):

Un test IQ, nu conține întrebări de cultură generală, conține foarte multe progresii iar în asta, totul ține logică.

| BlackEdy a răspuns:

Wow ai zis 85? imi pare rau pentru tine eu sunt in clasa a 10 -a si am obtinut 129 la un specialist...nu la teste pe net, si acel specialist mi-a spus de la inceput ca daca obtin sub 90 de pucte este destul de grav, cam ca o lovitura la cap de cand eram mai mic si pe care nu am luat-o in serioshappy

| BlackEdy a răspuns:

Conform NASA, o maimuta care a urcat in spatiu a obtinut 82 la un test iqhappyciteste pe wikipediawinking

| Dragosh94 a răspuns:

Eu zic in primul rand sa nu te lasi influentat de un simplu test. Este ceva orientativ nu trebuie luat ca atare. Nu exista persoane proaste ci doar persoane care nu vor sa isi foloseasca inteligenta. Iar prietenei tale spune-i ca niste cifre pe o foaie de hartie nu echivaleaza cu ce are in cap.

| Zaiat_Radu_1996 a răspuns:

Iq e un test ce testeaza, logica-supralogica, si e doar o parte din tot puzzle-ul,, inteligenta". Exista sportivi care au intrat in istorie cu IQ mai putin de 100. Exista oameni cu IQ de 140, care s-au pierdut, s-au autodistrus.