| Superior a întrebat:

Am momente in care intru intr-o stare intensa de concentrare pe un subiect mai ciudat (cum ar fi ma gandesc,eu chiar traiesc,ce inseamna viata, cum a aparut totul) si parca incep sa-mi pierd vederea si simtiurile incet-incet si devin inconstient putin timp apoi imi revin. Ce inseamna asta?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Las-o si tu mai moale cu intrebarile existentiale. Ocupa-te si de lucruri mai distractive - muzica, sport; mai citeste un roman de aventuri. Ca la problemele existentiale oricum nu se pot gasi raspunsuri clare si sigure; n-au reusit ei, atatia mari filosofi - ce sanse avem sa gasim noi?
Uita-te la intrebarea pusa de mine recent pe categoria Sport; sunt curios sa iti ascult parerea.

| Coconutz a răspuns:

Este intr-un fel, o stare de meditare. Din cauza faptului ca tu gandesti intes, creierul nu mai da importanta asa mare simturilor. E un trick de al creierului pentru managementul energiei si al focusului.

Un sofer care depaseste o masina intr-o curba poate deveni partial surd si nu va auzi alte persoane din masina care vorbesc cu el si nici nu va simti cald/rece. E concentrat 100% pe acel lucru si restul simturilor devin neglijate pentru a oferi acea concentrare.

| T0T a răspuns:

Punându-ți întrebări la care nu îți poți oferi răspunsuri e o pierdere de timp. Gândește-te mai bine la ceea ce poți rezolva.

Răspuns utilizator avertizat
| CryLulu a răspuns:

Meditare.

| Anirbas a răspuns:

Stii starile Beta, Alfa, Teta, Delta? Beta e starea de veghe care o avem majoritatea cand suntem treji. iar alfa e atunci cand esti concentrat doar pe un punct si nimic altceva, este meditatie, precum s-a mai zis. Cand devi inconstient deja te indrepti spre Teta, starea dinspre somn, si usor somn. Dar tu le controlezi bine. E normal.