NOname
| NOname a întrebat:

Am o dilema de ceva timp. Nu e o problema de viata si moarte, dar totusi... poate veti reusi sa ma lamuriti. Deci (totul este scris cu o usoara doza de ironie (in caz daca pentru unii va fi prea usoara)):
- Daca cineva se naste prematur in zodia X, asta inseamna, ca daca s-ar fi nascut cu o luna-doua mai tarziu, in zodia Y sau Z, ar fi avut un caracter cu totul diferit, i s-au fi potrivit cu totul alte caracteristici (unei alte zodii)?
- Iar daca o mama naste prin cezariana, si copilul apare pe lume nu atunci, cand ar fi trebuit sa apara in mod normal/natural, el (copilul) va avea o cu totul alta personalitate, un alt caracter? In loc de un copil, de exemplu, foarte linistit, va fi unul neastamparat si invers?
Oare data nasterii (si ora, daca mai vorbim si de ascendent) este chiar atat de importanta? Chiar ne influenteaza atat de mult?
- Nu cumva de mici incercam: sa ne regasim in caracteristicile zodiei, in care s-a intamplat sa ne nastem; sa tragem pe noi o "haina straina", chiar daca ne e prea mica sau prea mare; sa modelam caracterul nostru in functie de ceea, ce am citit despre noi in carti, in functie de cum ne-au spus altii, ca ar fi trebuit sa fim?
Un caz concret: Unui "Taur" de mic, de cate ori are toane, i se spune: "Mama, ce incapatinat esti! Un adevarat taur!". El zambeste, mandru fiind ca nu si-a tradat zodia si ca toata lumea considera incapatinarea lui, ca fiind ceva normal/firesc si chiar amuzant. In loc sa fie pedepsit, de cele mai multe ori este (aproape) laudat. Iar odata cu varsta, aceasta caracteristica, care mereu il aduce in centrul atentiei, se contureaza tot mai mult si la un moment dat incepe sa-l reprezinte cu adevarat.
Si sunt mii de cazuri de acest gen, care tin de zodii si caracteristici diferite, cum ar fi: timiditate, simt practic, pesimism, naivitate, fanatism, spirit rebel, sensibilitate, agresivitate, loialitate, aroganta, meticulozitate, posesivitate, altruism, superficialitate, tenacitate, gelozie, generozitate, spirit razbunator, creativitate, curaj, optimism exagerat, etc.
- Nu cumva o persoana din zodia X poate sa gaseasca zeci-sute de caracteristici din alte 11 (12) zodii, care i se vor potrivi ca manusa, dar toata smecheria consta in faptul, ca nu le cauta, pentru ca i s-a spus, ca el e un X si asta ar fi trebuit sa fie?
- Ce sa mai zic si de a 13-ea zodie care, daca nu a daramat, a zguduit puternic tot ce a fost cladit pana acum de astrologi? Daca aveti nevoie de mai multe detalii, intrati aici:
http://www.TPU.ro/......varsator/!

P. S. Orice raspuns este binevenit. As vrea sa aflu, care este punctul vostru de vedere referitor la acest subiect (o parere generala, atat; daca se poate, cu argumente). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| lauru a răspuns:

Nu este asa cum spui tu.treaba cu astrologia sta in felul urmator:in momentul cand se naste o fiinta umana(atunci cand a luat contact cu lumea exterioara, deci a iesit cu totul din uterul matern) atunci toate conjuncturile astrologice care se manifesta in acel moment ii imprima bebelusului o anumita radiatie specifica care este personala si proprie.fiecare planeta isi trimite radiatia proprie asupra noastra si de asemenea radiatia fiecarei planete interactioneaza cu cea a celorlalte planete astfel ca avem un adevarat caleidoscop de radiatii in fiecare moment functie si de miscarea planetelor fata de pamant.toate aceste interactiuni au fost studiate de-a lungul a mii si sute de mii de ani si li s-au stabilit anumite influente concrete.astfel ca fiecare om in momentul nasterii are o "harta a cerului" specifica doar lui.deci chiar si cei nascuti in aceeasi zodie sunt destul de diferiti.sunt doar unele caracteristici generale care sunt specifice celor nascuti intr-o anumita zodie dar particularitati sunt multe si difera de la individ la individ.acestea sunt date de pozitia relativa a unor planete fata de alte planete(pozitia lor asa cum e perceputa de pe pamant, din locul in care e persoana care se naste). este destul de mult de povestit aici dar in cateva cuvinte asa se petrece.pentru a spune despre o persoana cum e din punct de vedere astrologic trebuie sa se studieze harta cerului din momentul nasterii sale. daca s-a mai descoperit o constelatie zodiacala asta nu are cum sa modifice ceea ce a fost pana acum ci doar sa se mai adauge diferite aspecte si eventual sa se reorganizeze din punct de vedere strict adninistrativ insa caracteristicile pe care fiecare constelatie zodiacala le imprima prin radiatia proprie fiecarei fiinte umane in momentul nasterii nu se pot modifica.indiferent cum e nascut copilul,prin cazariana,prematur, etc, el beneficiaza de radiatia acelui moment si nu de radiatia momentului cand ar fi trebuit sa se nasca.si aceasta nu depinde deloc de faptul ca tu crezi sau nu.sunt foarte multi pe aici pe site care nu prea au habar de ei si cred ca totul este in puterea lor, insa cand se vor maturiza destul de mult isi vor da seama cu stupefactie ca ceea ce credeau ca este decizia lor in anumite momente este fals.acea decizie este doar manifestarea a unui fapt prestabilit sau a unei sugestii. poate ar trebui sa studieze putin despre teoria liberului arbitru si atunci isi vor da seama ca de fapt pentru ei liberul arbitru este chiar aproape inexistent si toata viata lor este doar o succesiune de imitatii si acte preconcepute.si chiar sunt foarte previzibili.de sub influenta astrelor nu avem cum sa iesim decat daca reusim sa ne angrenam liberul arbitru.dar deja cred ca te-am zapacit cu totul si pentru ca este foarte mult de vorbit pe acest subiect cred ca mai bine ma opresc. daca vei mai avea anumite intrebari mai punctuale si nu cu caracter general o sa-ti mai raspund cu drag daca vei considera ca te-a ajutat in vreun fel raspunsul meu.

121 răspunsuri:
| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

Salut happy! Eu cred ca zodiile ne influenteaza...intr-un anumit fel.De exemplu eu sunt Capricorn si am o colega tot in zodia asta dar eu sunt mai deschisa,amuzanta iar ea e timida, retrasa exact ca un Capricorn... deci cred ca noi stabilim cum sa fim, sa ne comportam.bineinteles ca si familia, anturajul contribuie la dezvoltarea comportamentului nostru.Si eu m-am intrebat daca nu-l influenteaza mama pe copil daca il naste prin cezariana nu cand vine momentul dar sincer nu stiu ce sa zic straight face.Nu cred ca se schimba personalitatea daca nici macar nu s-a nascut inca dar o sa aiba ceva din caracteristicile zodiei in care l-a adus pe lume.Iar cu a 13-a zodie nu ma bag si nu cred happy

Deci in concluzie pot sa spun ca zodiile s-au "inventat" sa zic asa nu pentru horoscoapele zilnce si previziunile fiecarei zodii ci pentru stiinta numita Astrologie happy cauta si tu ceva despre ea ca e interesant big grin. In astrologie pot spune cu mana pe inima ca cred dar acum depinde de fiecare ce pareri are si cum gandeste happy.

| marinica a răspuns:

Sincer mai urmaresc din cind in cind,horoscopul,dar nu cred decit in D-ZEU, suntem creatia LUI, si fiecare este unic...

| doc69 a răspuns:

Eu cred ca din adancul vremurilor oamenii au incercat sa lamureasca intr-un fel din tainele universului. daca iei tot ce se scrie intr-o zodie zilnic o sa dai de o multime de interpretari cred ca definitoriu este modul in care iti folosesti liberul arbitru si mediul in care te nasti si faci primii pasi nu ora la care te-ai nascut.cati isi stiu ora? apropo?

| hope2destiny a răspuns:

Daca te`ai nascut prin cezariana, prematur etc, inseamna ca asa a trebuit sa fie si esti in zodia in care esti. ora conteaza ff mult in astrologie pentru ca, daca nu ai sti ora, nu ti-ai putea calcula astrograma. daca stii sa ti`o calculezi si s`o interpretezi stii tot despre tine. cat despre influentele create de zodii...thinking depinde de fiecare in parte, daca se lasa sau nu influentati de psihologia inversa. iar ophiucus asta...nu e nimic de capu` lui. zodiile raman zodii, cu perioadele lor din antichitate. prin "perioade din antichitate" vreau sa spun ca nu mai sunt aceleasi. adica, de ex. soarele nu mai sta in sagetator intre 23 nov. si 21 dec. deoarece axa pamantului nu mai are aceeasi inclinatie ca acum 2000 de ani, cand s`a "inventat" astrologia. dar semnul natal [zodia] ramane semn natal si aia esti; nu ne luam dupe ce face pamantul si axa lumii acum. ophiucus nu e zodie in adevaratul sens al cuvantului, nu face parte din horoscopul zilnic. este considerata constelatie zodiacala pentru ca soarele, in miscarea lui aparenta pe bolta cereasca, petrece cam 10 zile [1-10 dec.] in aceasta constelatie.
nu stiu daca m`am exprimat in asa fel incat sa intelegi, dar asta e big grin

| Raphael a răspuns:

Probabil ca bugetarii sint singurii care jubileaza: in sfirsit isi justifica cererile pentru "al treisprezecelea salar"!

| insanityana a răspuns:

Atata agitatie pentru o intrebare atipica. intrebare 'no sense' NOname! ii va incetini cu ceva inaintarea in viata acelui copil preamatur, ii va afecta viitorul prin simplul fapt ca nu e sigur de zodia sa? iertati mi impertinenta dar adresati niste intrebari excesiv de ridicole! limitati-va la ceva cu adevarat util si terminati cu generalizarile!

| JustMelavJustMe a răspuns:

Eu cum am mai zis sunt rac-cu-cap -de leu... dupap parerea aceasta pasiune a ta pentru zodii oh.numai zic nimic.straight face

| EvangelineDS a răspuns:

Eu ne prea cred in zodiii inainte eram varsator dar acum sun capricornsad

| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

Eu cred in zodii si exact cum ai scris acolo despre copilul Taur, la fel mi s-a intamplat si mie.Cand eram mica si asa mai nebunatica, mama imi zicea "Leutul mamei" si iti dai seama ca mi s-a urcat la cap.De atunci si pana acum fac pe sefa, desi stiu ca nu e bine
Acum nu stiu ce sa zic.Un Leu de exemplu poate avea caracter diferit de un alt Leu.Chestia cu ascendentele si descendentele in functie de ora nasterii sunt niste prostii.Fiecare are caracterul lui si nu se poate generaliza, sa zicem, un sfert de tara pe langa caracterul unui om si sunt aceeasi zodie. Oameni diferiti, caractere diferite. Ceea ce ii leaga este zodia
Fara zodii ne-am simti singuri.Eu cred ca zodiile sunt ca avatarul de pe Yahoo Messenger.E ceva ceea ce te reprezinta intr-o lume "fermecata" as zice eu.

Ma bucur daca te-am putut ajuta. Pupici :*

| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

Aa stai putin. daca copilul se naste prematur, zodia se stabileste in functie de DATA NASTERII deci nu "daca e prematur".Sa fie, asta e :d a fost nerabdatorhee hee
zic ca orice caracter e diferit si nu poti sa zici ca daca e zodia leu e sef sau daca e fecioara e timid etc. Eu stiu lei timizi si raci care fac pe sefii asa ca c`est la vie laughing

| Forcas_9823 a răspuns:

Ok, in primul rand, chestia cu zodiile e realtiva. Este o teorie, conform careia personalitatea oamenilor ar fi determinata de o anumita ciclicitate a lunilor, insa abia apoi au observat ca se potrivesc oarecum cu rotatia constelatilor pe cer. Asa ca au mai adaptat, au mai observat, pana au gasit o forma convenabila. E, totusi, doar o teorie. Daca cineva crede in ea, nu are decat, insa e cam fortata. Revenind in trecutul indepartat, pe vremea aia femeile nasteau copii la 9 luni, in mod natural (sau murea copilul). Eu personal cred ca "alegerea" zodiei (daca chiar ar exista) are loc la momentul conceperii copilului (asta ar fi cel mai logic). Ei bine, astrologii din trecut nu puteau pur si simplu sa intrebe mama: "Cand..." asa ca, cu oarecare erori au determinat personalitatea "zodiilor" cu 9 luni decalaj (nu stiu daca am fost foarte clar...)

In concluzie: e o teorie (ca si bioritmul, sau teoria strigurilor) si pana cineva nu demonstreaza stiintific asta, nu merita sa discutam in contradictoriu.

| SameMistake a răspuns:

De foarte multe ori am zis la fel ca tine, si chiar incepusem sa cred ca treaba cu zodiile este o prostie, desi inainte de asta tineam foarte mult la horoscop, care de asemenea era foarte adevarat si astrele preziceau corect(in cazul meu, la vremea aceea) Si intr-adevar, ideea cu horoscopul (azi nu stiu ce se va intampla, maine la fel) este oarecum o prostie(sau prefer sa cred eu ca este o prostie).
Si cum spuneam, incepusem sa nu mai cred in de-astea, nu imi mai citeam horoscopul, ba chiar ma imprieteneam cu zodii cu care stiam inainte ca nu ma inteleg delcoc. Dat timpul trecea, si trecea, prieteniile se duceau, cunosteam din ce in ce mai multi oameni si, contientizand sau nu, ma interesam de zodiile fiecaruia. Si la un moment dat, am realizat ca indiferent de ce cred eu, de cat de putin imi pasa de zodii, caracterul fiecarui om in functie de zodie nu se schimba.
Si vreau sa iti spun cu toata sinceritate, sa crezi, nu in horoscopul zilnic sau toate previziunile astea, ci in caracteristicile generale fiecarei zodii si, mai ales, in compatibilitatile dintre zodii.
Foarte sincer, din nou iti spun, am incercat in acea perioada destul de lunga sa fiu "compatibila" cu mai toate zodiile. Si s-a intamplat totul exact "ca la carte".
P.S: Tu ce zodie esti?

| xDandreutzaxD a răspuns:

Este interesant ce ai spus.de chestia aceasta cu noua zodie nu m-am interesat si abia acum mi-am dat seama.insa nu vad sau nu simt nicio schimbare cu comportamentul sau cu felul meu de a fi.happy

| Ioanaaa22 a răspuns:

Sincer,caracterul si trasaturile ti le creezi singur iar principalul factor care te influenteaza este familia.
Cum ai invatat sa te porti, asa te porti.
Mai sunt unele exceptii.Intradevar si zodia te influenteaza ca,caracter (ex:zodia berbec: nu-i scoti niciodata din ale lor,o simt f. bine pe pielea mea ),insa zodia este doar inceputul conturarii caracterului, o idee a personalitatii tale, insa restul o conturezi singur/singura.
Asta-i pct. meu de vedere.
Sper ca te-am ajutathee hee

| nikol a răspuns:

Si iubitul meu s-a nascut prematur la 7 luni era sa moara ca avea 1kg si ceva dar se pare ca a vrut sa traiasca.Si nu are probleme pshice cum au altii care se nasc prematur el e foarte linistit nu se enerveaza aproape deloc. Asta depinde si cum a fost mama in timpul sarcinii daca s-a enervat si mereu era stresata copilul poate sa se nasca cu probleme psihice.Nu degeaba se spune ca in timpul nasterii trebuie sa fii cat mai linistit sa nu fumezi sa nu bei ...Nasterea prematura se datoreaza unor greseli pe care le-a facut mama in timpul nasterii sau ceva nu a mers bine.

| sweetkiss4u4ever a răspuns:

F. f. buna intrebarea.eu nu am chiar un raspuns la intrebarea ta dar eu cred ca daca un copil s-a nascut prematur inseamna ca asa i-a fost scris(parerea mea). fiecare om e diferit, unic chiar daca este intr-o zodie cu milioane de oameni.

| laurash_9338 a răspuns:

Nu cred in zodii... Fiecare suntem personalitati diferite si probabil daca ne-am lua dupa zodiac toti care sunt Balanta ar fi la fel... Parerea mea este ca zodiile nu au nicio importanta dar sunt 100 de pareri pentru ca fiecare are pareri diferite.

| Naspa6969 a răspuns:

Da. Ne schimbam la zodie si la caracter. Fiecare secunda, minut, ora,zi, luna, an, deceniu este ff important pentru. viata noastra. Este ciudat ca te intereseaza. Da ma bucur ca u folosesti TPU'ul pentru unele chestii folositoare. Sper ca te'am ajutat...

| Jessica a răspuns:

Sincer NOname nu cred ca exista a 13 a zodie. Daca chiar ar fi fost cu adevarat ar fi aratat-o mereu la horoscop, pe internet etc. Si in legatura cu ce ai spus tu nici eu nu sunt prea sigura. Dar poate sa fie un baiat din zodia X sa fie mai nervos si neastamparat decat un baiat din zodia Z. Conteaza caracterul fiecarei persoane.

| notsurewhoiam a răspuns:

Eu nu cred in zodii adica eu sunt in zodia rac si am multi prieteni in aceeasi zodie si suntem total diferiti cea mai bine prietena a mea e gemeni si desi astrele nu prea arata legaturi intre zodii noi suntem ca 2 surori de foarte multi ani...si compatibilitatea iarasi parintii mei sunt mama capricorn iar tata pesti si desi arata ca nuse potrivesc ei sunt super se inteleg super si nu se cearta maideloc si sunt o multime de astfel de cazuri

| notsurewhoiam a răspuns:

O si inca o chestie ca o paranteza de la subiect astea da intrebari un cine e in zodia mea are fundita sau cine ghiceste cum m cheama are fundalaughing

| DauRaspunsuriBunePeTPU a răspuns:

Ei bine, bravo NOName! Ai pusm o intrebare intrebatoare, destul de grea...hmmm...adevarul este ca eu sunt taur iar chestiia aia cu mama care ii zice pustiului ca e incapatanat ca un taur mi-a zis-o si mie mama( scuze @marina, dar mama mea nu-i cretina!phbbbbtcrying) si desigur, am crezut ca e ceva de bine! Dar acum cand stau in banca cu o alta colega taur si imi dau seama cat de nesuferita este si incapatana, iar cand i-o zici in fata crede ca este un compliment straight face
In fine, chestia cu a 13-a zodie mi se pare o porstie, adica cum a aparut si asta si de ce sa ma transform eu in berbec? Doar pentru ca asa vor astrologii astia? Neeeeah sunt taur si taur raman fara sa-mi pese de zodiac si alte cacaturi! tongue

| Jurnaldedecembrie a răspuns:

Zodiacul nu e de amuzament, asa cum si lauru a spus, astrologia are p foarte mare importanta in viata noastra numai ca suntem prea ignoranti pentru a o studia! Astrologia e mult mai mult decat un horoscop!

| elleme a răspuns:

Sti, e adevarata chestia cu taurul pe care ai scris-o mai sus. Cu toate ca sunt in zodia "... " mai luam si de la celelalte zodii.
Bine, asa cred eu, nu ca ar fi adevarat.
Si chestia cu a 13-a zodie e o prostie.

| AlexandraSmiley a răspuns:

Si eu sint fecioarahappyDa stii chestia. Zice popa sa nu crezi in zodii si nu crezi!

| DianaDidi95 a răspuns:

Pai daca toata treaba asta ar fi adevarata atunci eu ar trebui sa fiu leu, sunt nascuta in 8 septembrie si EU STIU ca sunt fecioara...adica nu se poate schimba zoddia asa peste noapte, eu vreau sa raman la zodia FECIOARA! love struck

| LarisaDragomir a răspuns:

Sa iti explic eu sunt nascuta pe 5 august deci sunt leu...eu trebuia sa ma nasc la sfarsitul lui august, adica sunt nascuta prematur.ar fii trebuit sa fiu in urmatoare zodie dar eu am o personalitate de leu deci sunt leu convins si nimic nu schimba asta!

| anca174 a răspuns:

Cred in zodii dar nu in totalitate. Si sunt de acord cu tine, noi oamenii incercam sa ne mulam pe ce spun zodiile. eu sunt berbec, unele caracteristici mi se potrivesc, iar altele nu happy de asta nu cred atat de mult in zodiihappy

| Alina_2047 a răspuns:

Eu nu sunt nascuta natural si pot confirma chestia cu 'caracterul' : sunt foarte timida si linistita. Poate chiar prea mult.
Iar zodiile... pentru cazul meu fiind scorpion, unele lucruri sunt adevarte altele nu sau am cunoscut si alte 'scorpii' si la fel da si nu.

| nicaruaga a răspuns:

O sa imi spun si eu parerea despre zodiacul asta:

e o mare prostie. dupa ce s-a trecut la calendarul nou si s-a adaugat anul bisect, calendarul a fost decalat cu 15 zile. totusi astrologia exista deja, si a ramas asa, nu s-a tinut cont de decalajul ala, si zodiile calendaristice au ramas la fel. lucru care e eronat.

astfel ca, conform calendarului, eu sunt in zodia gemeni, si pot sa ma mandresc cu personalitatea caracteristica, doar ca, in iunie 90 cand m-am nascut eu, soarele era de fapt in zodia racwinking.(lucru verificat), deci...majoritatea nu sunt in zodia care cred ei.