NOname
| NOname a întrebat:

Am o dilema de ceva timp. Nu e o problema de viata si moarte, dar totusi... poate veti reusi sa ma lamuriti. Deci (totul este scris cu o usoara doza de ironie (in caz daca pentru unii va fi prea usoara)):
- Daca cineva se naste prematur in zodia X, asta inseamna, ca daca s-ar fi nascut cu o luna-doua mai tarziu, in zodia Y sau Z, ar fi avut un caracter cu totul diferit, i s-au fi potrivit cu totul alte caracteristici (unei alte zodii)?
- Iar daca o mama naste prin cezariana, si copilul apare pe lume nu atunci, cand ar fi trebuit sa apara in mod normal/natural, el (copilul) va avea o cu totul alta personalitate, un alt caracter? In loc de un copil, de exemplu, foarte linistit, va fi unul neastamparat si invers?
Oare data nasterii (si ora, daca mai vorbim si de ascendent) este chiar atat de importanta? Chiar ne influenteaza atat de mult?
- Nu cumva de mici incercam: sa ne regasim in caracteristicile zodiei, in care s-a intamplat sa ne nastem; sa tragem pe noi o "haina straina", chiar daca ne e prea mica sau prea mare; sa modelam caracterul nostru in functie de ceea, ce am citit despre noi in carti, in functie de cum ne-au spus altii, ca ar fi trebuit sa fim?
Un caz concret: Unui "Taur" de mic, de cate ori are toane, i se spune: "Mama, ce incapatinat esti! Un adevarat taur!". El zambeste, mandru fiind ca nu si-a tradat zodia si ca toata lumea considera incapatinarea lui, ca fiind ceva normal/firesc si chiar amuzant. In loc sa fie pedepsit, de cele mai multe ori este (aproape) laudat. Iar odata cu varsta, aceasta caracteristica, care mereu il aduce in centrul atentiei, se contureaza tot mai mult si la un moment dat incepe sa-l reprezinte cu adevarat.
Si sunt mii de cazuri de acest gen, care tin de zodii si caracteristici diferite, cum ar fi: timiditate, simt practic, pesimism, naivitate, fanatism, spirit rebel, sensibilitate, agresivitate, loialitate, aroganta, meticulozitate, posesivitate, altruism, superficialitate, tenacitate, gelozie, generozitate, spirit razbunator, creativitate, curaj, optimism exagerat, etc.
- Nu cumva o persoana din zodia X poate sa gaseasca zeci-sute de caracteristici din alte 11 (12) zodii, care i se vor potrivi ca manusa, dar toata smecheria consta in faptul, ca nu le cauta, pentru ca i s-a spus, ca el e un X si asta ar fi trebuit sa fie?
- Ce sa mai zic si de a 13-ea zodie care, daca nu a daramat, a zguduit puternic tot ce a fost cladit pana acum de astrologi? Daca aveti nevoie de mai multe detalii, intrati aici:
http://www.TPU.ro/......varsator/!

P. S. Orice raspuns este binevenit. As vrea sa aflu, care este punctul vostru de vedere referitor la acest subiect (o parere generala, atat; daca se poate, cu argumente). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| lauru a răspuns:

Nu este asa cum spui tu.treaba cu astrologia sta in felul urmator:in momentul cand se naste o fiinta umana(atunci cand a luat contact cu lumea exterioara, deci a iesit cu totul din uterul matern) atunci toate conjuncturile astrologice care se manifesta in acel moment ii imprima bebelusului o anumita radiatie specifica care este personala si proprie.fiecare planeta isi trimite radiatia proprie asupra noastra si de asemenea radiatia fiecarei planete interactioneaza cu cea a celorlalte planete astfel ca avem un adevarat caleidoscop de radiatii in fiecare moment functie si de miscarea planetelor fata de pamant.toate aceste interactiuni au fost studiate de-a lungul a mii si sute de mii de ani si li s-au stabilit anumite influente concrete.astfel ca fiecare om in momentul nasterii are o "harta a cerului" specifica doar lui.deci chiar si cei nascuti in aceeasi zodie sunt destul de diferiti.sunt doar unele caracteristici generale care sunt specifice celor nascuti intr-o anumita zodie dar particularitati sunt multe si difera de la individ la individ.acestea sunt date de pozitia relativa a unor planete fata de alte planete(pozitia lor asa cum e perceputa de pe pamant, din locul in care e persoana care se naste). este destul de mult de povestit aici dar in cateva cuvinte asa se petrece.pentru a spune despre o persoana cum e din punct de vedere astrologic trebuie sa se studieze harta cerului din momentul nasterii sale. daca s-a mai descoperit o constelatie zodiacala asta nu are cum sa modifice ceea ce a fost pana acum ci doar sa se mai adauge diferite aspecte si eventual sa se reorganizeze din punct de vedere strict adninistrativ insa caracteristicile pe care fiecare constelatie zodiacala le imprima prin radiatia proprie fiecarei fiinte umane in momentul nasterii nu se pot modifica.indiferent cum e nascut copilul,prin cazariana,prematur, etc, el beneficiaza de radiatia acelui moment si nu de radiatia momentului cand ar fi trebuit sa se nasca.si aceasta nu depinde deloc de faptul ca tu crezi sau nu.sunt foarte multi pe aici pe site care nu prea au habar de ei si cred ca totul este in puterea lor, insa cand se vor maturiza destul de mult isi vor da seama cu stupefactie ca ceea ce credeau ca este decizia lor in anumite momente este fals.acea decizie este doar manifestarea a unui fapt prestabilit sau a unei sugestii. poate ar trebui sa studieze putin despre teoria liberului arbitru si atunci isi vor da seama ca de fapt pentru ei liberul arbitru este chiar aproape inexistent si toata viata lor este doar o succesiune de imitatii si acte preconcepute.si chiar sunt foarte previzibili.de sub influenta astrelor nu avem cum sa iesim decat daca reusim sa ne angrenam liberul arbitru.dar deja cred ca te-am zapacit cu totul si pentru ca este foarte mult de vorbit pe acest subiect cred ca mai bine ma opresc. daca vei mai avea anumite intrebari mai punctuale si nu cu caracter general o sa-ti mai raspund cu drag daca vei considera ca te-a ajutat in vreun fel raspunsul meu.

120 răspunsuri:
| Monika18 a răspuns:

Da sunt cateva lucruri la care inca nu m-am gandit... asa cum zici pare interesant eu as zice ca un copil ar vrea sa fie cum vor ceilalti sa fie sa fie toti multumiti de el cred ca de aceea copii de mci incep sa corespunda zodiilor. Eu personal nu cred in zodii dar le mai citesc sa vad ce mai zic. Si cu cezariana si eu m-am nascut prin cezariana dar cred ca nu numai zodia ne formeaza parerea mae e ca depinde si de parinti de exemplu un copil linistit nu poate sa aiba pariniti care sunt cam inbtodeauna agitati sau cum e un copil nu poate avea parul negru daca ambii pariniti au parul blondbig grin asa-i si cu zodiile nu poti sa te duci la o alta zodie daca asa vrea el. Si soarta decide cand ne nastem in ce zodie parerea mea big grin

| 20.mvf a răspuns:

Scuza-ma ca o spun, dar ai vrut pareri. Si cum esti prin lista mea de prieteni aici, imi face placere sa-ti raspund. Din punctul meu de vedere, zodiile sunt o mare prostie. In niciun caz nu pot determina sau influenta in vreun fel temperamentul sau caracterul unei persoane, indiferent varsta. Am incercat sa caut demonstratii, am discutat cu un prieten obsedat de acest domeniu, dar toate ipotezele mi s-au parut foarte plauzibile. Deci consider ca sunt niste prostii. Singurul lucru pe care-l pot face este sa determine anumite persoane sa-si impuna anumite scopuri pe diferite durate de timp, ceea ce din nou poate avea un efect negativ asupra unui om.

Numai bine happy

| viopop54 a răspuns:

Buna. NOname! Eu am o varsta care trece de 5 decenii. Avazut si auzit multe. Nu cred in zodii si, pe verificate din partea mea intr-o vreme cand aveam dubii, am intalnit multe cazuri care nu s-au inscris in carateristicile trasate de zodia din care facea parte.Nu, nu cred in zodii.

| Pinky_1427 a răspuns:

Draga prietena,eu red ca daca sa-r fi nascut in alta luna nu ar fi fost nimic diferit. Daca asa i-a fos sortit, nu are nimeni cum sa-i schimbe destinul.Pup, pa.

| timiHash a răspuns:

Profund...laughing

| Aero_7920 a răspuns:

Nu cred in zodii, poate la uni oameni e chiar coincidenta, cum ar fi sa te nasti la 23:59 si sa ai un caracter extrem de diferit daca te-ai naste la 24:00 happy...

| bogdan10aqua a răspuns:

Pai nu prea cred in chestile astea dar stiu doar ca in zodiacul: normal sunt capricorn in cel chinezesc dragon si in cel indian vultur

| MiSk a răspuns:

Sunt CAPRICORN si sunt mandru!

| thunderbird a răspuns:

Am un caine ce s-a nascut in mai si in loc sa faca ham face muu

| thunderbird a răspuns:

E si de rasa. bulldog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine, zodiile sunt doar o chestie de amuzament. Nu iau nimic in serios. Nu zodiile iti dau tie caracteristicile ca si om.Nu zodiile iti decid comportamentul, personalitatea. Fiecare om este diferit, nu exista o adunatura specifica de oameni in functie de zodii.Eu iau informativ. Citesc de curiozitate, ma amuz. Dar nu ma iau in serios.Si povestea cu mama si copilul, daca se intampla asa ceva, inseamna ca mama aceea chiar e putin cretina (no offence). Este adevarat ca ea ii baga copilului indirect in cap (si prin urmare asta se manifesta si in personalitate )ca-i bine sa fie incapatanat, sa nu se opreasca. Daca stau si citesc caracteristicile fiecarei zodii, ma regasesc in multe de la fiecare.Si in nicio zodie nu ma regasesc in toate.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in lucruri "nedovedibile". Merg pe ideea de a nu crede nimic din ce se spune, iar din ceea ce vad sa cred doar jumatate. Cat despre caracter, eu cred ca acesta se formeaza in timp, schimbandu-se in functie de conjunctura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ÉrotiqueConseils, dupa aceste rodii (pardon, zodii) si eu sunt fecioara, dar nu merg la serviciu in fusta, nu-mi retusez machiajul la semafor si nici nu rosesc ca o fata mare atunci cand mi se fac complimente (mai rar, dar mi se fac big grin). Si, ce tot clipesti des din ochisori, fecioaro?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predictii 2011
La berbec iti spun sigur ca o vei face de oaie
Iar la taur iti prezic ca vei fii luat in coarne.
Daca esti gemeni vezi tot timpul totul la dublu
Dar dai inapoi ca racu si totul e mai simplu.
Daca esti leu iti doresti sa-ti depasesti eternitatea
Sau esti o fecioara ce are impresia ca nu-si mai pierde virginitatea.
Cantaresti ca o balanta dar tot iei decizii gresite
Si iese scorpionul din tine cu ipocrizii negandite.
Sagetator cu femeile altora pana se aude cheia in usa
Dar capricornul nu poate zbura iar popa iti canta de pe tusa.
Dupa o betie devi Involuntar varsator
Iti plasezi si nevasta, esti peste... sa mor.

Nu suport zodiile, e ca si cum ti-as spune astazi ca te vei implica in niste activitati, s-ar putea sa apara si conflicte pe parcursul zilei dar seara se termina frumos urmata de un somn.A? astea nu sunt preziceri. ~x(
Ma gandesc acum la cei ce au ales sa gaseasca unele semne in stele, nu mai bine citeau in Dunare sau in alta apa curgatoare, ex:"astazi pe cursul dunarii s-au descoprit mai multe deseuri, rugam naivii zodiei capricorn sa fie mai atenti in trafic, o posibila coliziune pare inevitabila.Pesti-apele sunt tulburi pentru dumneavoastra iar bancurile de somni ce stau cu burta in sus prezic ceva doliu in familie."Si nu stiu de ce ai pus intrebarea daca ai acoperit majoritatea raspunsurilor in descriere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai distrat teribil.Intradevar un pic ironic daca nu chiar mai mult. Vorbesti de caracter in cazul unei nasteri premature cind stim ca el se formeaza in timp.Adevarul este ca ne poarta subconstientul in zodii, ne poarta in cazul unor ghicitori in viitor, ne poarta fara a ne da seama.E vorba de mintea noastra si nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi, cand dai fundita, daca te hotarasti sa mi-o oferi, eu o vreau pe cea albastra.merci pentru intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noname,tata si bunicul meu, nu m-au invatat despre zodii decat ce era pe cer.despre influenta lor asupra vremurilor am cetit in biblie. despre influenta lor asupra oamenilor nu cred fiindca am fost curios si am citit cate 9-10 zodii in reviste diferite, nu se potrivea nici una cu cealalta, dar toate erau de bine.iar mie mi s-au mai intamplat si rele.cred,CRED ca e foarte rau,faptul ca multi isi incep noua zi,in functiie de ce spune zodia, sau deschizand biblia si citind un verset de acolo, urmand indicatiile respective.e cam ca la romani.cand ieseau din casa daca pronosticurile erau rele sau prima vorba auzita era suspecta se intorceau inapoi.asa a aparut salutul plin de farafstacuri si meniri din partea fistecaruia.in schimb cred in compatibilitatea si transmiterea genelor de la o generatie la alta chiar si la distanta de sapte generatii,fiindca am observat aceasta singur, si privitor la multe persoane,fiind traitor la tara,ajutat de amintirile celor mai in varsta,care spuneau; asta-i tatasu curat, cap taiat, si la faptura si la apucaturi.sau mosusau, sau bunicasu, dupa caz.nu cred ca erau toti si in aceeasi zodie.iar pe unii cu care am copchilarit si vad acum adulti, pot sa-mi dau seama ai cui sunt numa dupa cat ii vad. daca mai deschid si gura, ma conving imediat.cand oi vedea o zodie ca ma sfatuieste sa fiu atent la semafor ca trece un mercedes in viteza si nu opreste sa-mi dea prioritate...ma mai gandesc. daca se intampla de doua ori, voi fi foarte atent.deabia a treia oara am sa incep sa citesc zodia mai cu atentie.cat despre gemeni,zodia mea cam pe muche de cutit,ca este cea mai buna,din toate,ca santem cei mai inteligenti, si avem cele mai bune calitati din toate, cu asta sunt de acord 1000%. stiu voi ceilalti nu santeti de acord dar si asta scrie la gemeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite la erotique conseil, e fecioara.pai doar nu vrei sa zici ca o crezi pe bune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi sa se nasca cumva un copil la sapte luni,si noi sa avem o programare, de o natura aparte pe care nu o intelegem sau nu o cunoastem, cred ca acel copil va mosteni exact caracteristicile configuratiei celeste din secunda in care a stigat primul; yahooooo.bine el va face numa oaaaa,oaaaa,ca atata stie.dar cred ca e greu pentru noi sa calculam ezact distanta,ascendentul, semnele din cer si de pe pamant, daca a cantat cucosul sau s-a asezat bahnita pe crestetul casei.va fi un unicat asa cum santem toti. vor predomina anumiti factori care-l va face unic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai,lasati-o-n fasole de treaba.Cind eram rozator va luati de mincarea mea si acum cind sint iapa tot de mancarea mea va luati? Ce aveti cu verdeata de pe imasul meu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erotico noi barbatii avem vorba; pe proba nu luam bani.dar as e omul in general sceptic, pana la proba contrarie.Doaaaamneee ce-am mai scris.mi-am pofta-n cui.asta urma sa-mi sugerezi nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zodile sunt un text plin de prosti.
in ce crezi tu o sa se intample.
trebuie sa fi mandra de tot si sa fi curajos si totul o sa fie bine.

| stef87 a răspuns:

Cum puteti crede in asemenea lucruri? Cum poti sa spui ca zodia iti contureaza comportamentul? Ca te-ai nascut la ora x ziua y, luna z, inseamna ca ai fost radiat cu nu stiu cate raze gama si d-asta devii mai emotional sau nu, mai hotarat sau nu etc., asta credeti voi?
Personalitatea ne-o formam in functie de mediul in care traim si ne-o schimbam (in cotinuu) in functie de ce avem in jurul nostru... restul este pura statistica, coincidenta si timp pierdut de pomana. Zodiile nu trebuie privite decat ca sursa de amuzament.

| blabla5532 a răspuns:

Daca stam sa ne luam dupa cititu in stele.

| dragon88denis a răspuns:

Eu nu cred in zodii si personalitatea ta e definita de tine si de anturajul in care stai.

| Stefy200 a răspuns:

Ce ma?

| AngelandDemon a răspuns:

Nu stiu

| Kara_2955 a răspuns:

Nu cred ca cea dea-13-a zodie este f importanta.Pt. ca astrologii nu o includ in prezicerile lorwinking

| Quassar_7267 a răspuns:

De regula nu conteaza daca te'ai nascut prematur/cezariana sau mai tarziu, conteaza sa te nasti si sa iei prima gura de aer, aceea este ziua nasterii tale si atat. Si chestia cu taurul, e doar o expresie si nimic adevarat as spune ca mai supusi sunt taurii decat leii si berbecii. Timiditatea, naivitatea si celelalte scrise mai sus DEPIND si AU LEGATURA cu educatia nativului si felul de cum este INVATAT sa perceapa lucrurile, in rest totul vine de la sine iar zodiile nu sunt exacte si nici prea precise.

| ofelia_8046 a răspuns:

E foarte interesanta chestia aceasta, insa sa stii ca tot ce se intampla cu mama in cele 9 luni, poate avea consecinte asupra copilului, si bineinteles depinde si de educatie big grin