NOname
| NOname a întrebat:

Am o dilema de ceva timp. Nu e o problema de viata si moarte, dar totusi... poate veti reusi sa ma lamuriti. Deci (totul este scris cu o usoara doza de ironie (in caz daca pentru unii va fi prea usoara)):
- Daca cineva se naste prematur in zodia X, asta inseamna, ca daca s-ar fi nascut cu o luna-doua mai tarziu, in zodia Y sau Z, ar fi avut un caracter cu totul diferit, i s-au fi potrivit cu totul alte caracteristici (unei alte zodii)?
- Iar daca o mama naste prin cezariana, si copilul apare pe lume nu atunci, cand ar fi trebuit sa apara in mod normal/natural, el (copilul) va avea o cu totul alta personalitate, un alt caracter? In loc de un copil, de exemplu, foarte linistit, va fi unul neastamparat si invers?
Oare data nasterii (si ora, daca mai vorbim si de ascendent) este chiar atat de importanta? Chiar ne influenteaza atat de mult?
- Nu cumva de mici incercam: sa ne regasim in caracteristicile zodiei, in care s-a intamplat sa ne nastem; sa tragem pe noi o "haina straina", chiar daca ne e prea mica sau prea mare; sa modelam caracterul nostru in functie de ceea, ce am citit despre noi in carti, in functie de cum ne-au spus altii, ca ar fi trebuit sa fim?
Un caz concret: Unui "Taur" de mic, de cate ori are toane, i se spune: "Mama, ce incapatinat esti! Un adevarat taur!". El zambeste, mandru fiind ca nu si-a tradat zodia si ca toata lumea considera incapatinarea lui, ca fiind ceva normal/firesc si chiar amuzant. In loc sa fie pedepsit, de cele mai multe ori este (aproape) laudat. Iar odata cu varsta, aceasta caracteristica, care mereu il aduce in centrul atentiei, se contureaza tot mai mult si la un moment dat incepe sa-l reprezinte cu adevarat.
Si sunt mii de cazuri de acest gen, care tin de zodii si caracteristici diferite, cum ar fi: timiditate, simt practic, pesimism, naivitate, fanatism, spirit rebel, sensibilitate, agresivitate, loialitate, aroganta, meticulozitate, posesivitate, altruism, superficialitate, tenacitate, gelozie, generozitate, spirit razbunator, creativitate, curaj, optimism exagerat, etc.
- Nu cumva o persoana din zodia X poate sa gaseasca zeci-sute de caracteristici din alte 11 (12) zodii, care i se vor potrivi ca manusa, dar toata smecheria consta in faptul, ca nu le cauta, pentru ca i s-a spus, ca el e un X si asta ar fi trebuit sa fie?
- Ce sa mai zic si de a 13-ea zodie care, daca nu a daramat, a zguduit puternic tot ce a fost cladit pana acum de astrologi? Daca aveti nevoie de mai multe detalii, intrati aici:
http://www.TPU.ro/......varsator/!

P. S. Orice raspuns este binevenit. As vrea sa aflu, care este punctul vostru de vedere referitor la acest subiect (o parere generala, atat; daca se poate, cu argumente). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| lauru a răspuns:

Nu este asa cum spui tu.treaba cu astrologia sta in felul urmator:in momentul cand se naste o fiinta umana(atunci cand a luat contact cu lumea exterioara, deci a iesit cu totul din uterul matern) atunci toate conjuncturile astrologice care se manifesta in acel moment ii imprima bebelusului o anumita radiatie specifica care este personala si proprie.fiecare planeta isi trimite radiatia proprie asupra noastra si de asemenea radiatia fiecarei planete interactioneaza cu cea a celorlalte planete astfel ca avem un adevarat caleidoscop de radiatii in fiecare moment functie si de miscarea planetelor fata de pamant.toate aceste interactiuni au fost studiate de-a lungul a mii si sute de mii de ani si li s-au stabilit anumite influente concrete.astfel ca fiecare om in momentul nasterii are o "harta a cerului" specifica doar lui.deci chiar si cei nascuti in aceeasi zodie sunt destul de diferiti.sunt doar unele caracteristici generale care sunt specifice celor nascuti intr-o anumita zodie dar particularitati sunt multe si difera de la individ la individ.acestea sunt date de pozitia relativa a unor planete fata de alte planete(pozitia lor asa cum e perceputa de pe pamant, din locul in care e persoana care se naste). este destul de mult de povestit aici dar in cateva cuvinte asa se petrece.pentru a spune despre o persoana cum e din punct de vedere astrologic trebuie sa se studieze harta cerului din momentul nasterii sale. daca s-a mai descoperit o constelatie zodiacala asta nu are cum sa modifice ceea ce a fost pana acum ci doar sa se mai adauge diferite aspecte si eventual sa se reorganizeze din punct de vedere strict adninistrativ insa caracteristicile pe care fiecare constelatie zodiacala le imprima prin radiatia proprie fiecarei fiinte umane in momentul nasterii nu se pot modifica.indiferent cum e nascut copilul,prin cazariana,prematur, etc, el beneficiaza de radiatia acelui moment si nu de radiatia momentului cand ar fi trebuit sa se nasca.si aceasta nu depinde deloc de faptul ca tu crezi sau nu.sunt foarte multi pe aici pe site care nu prea au habar de ei si cred ca totul este in puterea lor, insa cand se vor maturiza destul de mult isi vor da seama cu stupefactie ca ceea ce credeau ca este decizia lor in anumite momente este fals.acea decizie este doar manifestarea a unui fapt prestabilit sau a unei sugestii. poate ar trebui sa studieze putin despre teoria liberului arbitru si atunci isi vor da seama ca de fapt pentru ei liberul arbitru este chiar aproape inexistent si toata viata lor este doar o succesiune de imitatii si acte preconcepute.si chiar sunt foarte previzibili.de sub influenta astrelor nu avem cum sa iesim decat daca reusim sa ne angrenam liberul arbitru.dar deja cred ca te-am zapacit cu totul si pentru ca este foarte mult de vorbit pe acest subiect cred ca mai bine ma opresc. daca vei mai avea anumite intrebari mai punctuale si nu cu caracter general o sa-ti mai raspund cu drag daca vei considera ca te-a ajutat in vreun fel raspunsul meu.

120 răspunsuri:
| ghionea a răspuns:

Zodiile sunt practic niste calcule bazate pe numerologie. si constelatie.dar nu are nici o leg practica cu viata de zi cu zi, aaaaaaaa tu o sa sp ca ti se mai intampla, da pentru ca tu citesti asta dimineata si la nivelul subconstientului ti se implementeaza ideea ca trebuie sa faci aceea ca trebuie sa faci pe cealalta, cam asta e tot sper ca ai inteles ideea