| Sawarekh a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu tarile din orientul mijlociu in special legat de Egipt.

Acum multe secole, nu domina religia aceasta islamista nu?

Ce vedem noi prin filme, acel stil pe care il purtau egiptenii, acela stil bellydance, asa se imbracau femeile pe atunci?

Candva a fost o democratie in tarile Arabe?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cind domnea altceva decat arabi in acele tari ce arati tu, alea nu erau tari arabe, erau tari ale altor popoare. Arabi au venit peste aia si au ocupat teritoriile respective.
Democratie nu era nici inainte de arabi si nici la arabi.Ce are a face imbracamintea cu prefectura?
Tu te referi la faptul ca femeile la arabi stau ascunse? Asa e la ei, aia e cultura, lor dusa de acasa laughing egiptenii nu erau arabi, daca vorbesti de aia de pe vremea piramidelor, ori de pe vremea romanilor.
In timpul imperiului roman nu erau arabi in Egipt, nu incurca arabi cu alte popoare.
Deci nu domnea religia islamista si nici arabii nu conduceau Egiptul in vremea aia.Aia erau africani nu arabi.

| Sawarekh explică (pentru relian):

Pe mine ma fascineaza cultura si inovatia melodiilor, egiptenilor, a stiului dar si a traditiilor.
Practic, aceste traditii erau deja?
Ideea este ca toti cand vedem dansul acela cu imbracamintii cu accesorii ne vine gandul la cultura arabilor. Si cand vezi cat de stricti sunt arabii...
Atunci a carui culturu au apartinut stilul respectiv?

Răspuns utilizator avertizat