| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Am o intrebare pentru atei. Care este teoria voastra? Cum s-a format lumea, dupa voi? Oamenii, etc?
P. S.: Pot raspunde si crestinii, daca vor...Desi nu cred ca am sa primesc raspunsuri cine stie ce de la eilaughing!

21 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cred ca ceva a creat totul!
. adica a format universul,si a dus nastere la big bang si implicit evolutia universului!
Nu sunt nici prea crestin...dar nici ateu!
Sincer, nu pot sa cred ca universul a aparut din nimic!
ceva trebuie sa fii creat totul...dar cel putin pana acum, chestia asta este peste intelegerea noastra!

| wales a răspuns:

Dragă eucosti,

Nu poţi să dai un răspuns aşa de pueril. Explică cum a apărut materia, legile Universului etc.
Treaba cu '' fiecare are concepţiile lui despre viată '', sună a dezordine si nestiintă, noi nu trăim doar să facem umbră Pământului. Daca nu crezi intr-un Dumnezeu Creator, în ce crezi?

| wales a răspuns:

Dragă eucosti,

Am înțeles! Este modul tău elegant de-a evita un răspuns.

| wales a răspuns:

Draga eucosti,

Mă subestimezi, nu vreau să-mi formez o impresie despre ideologia ta, astept s-o povesteşti tu, doar n-o fi secret? Aşa consider că este '' fair-play '' de vreme ce comentezi ideologiile altora.
Ai 4 comentarii adresate aici şi nici unul nu raspunde indrebarii puse de interlocutorul nostru.

| Kosuchin a răspuns:

Vai de mine, dar singurul lucru pe care ateii il au in comun este faptul ca ei nu cred in zei.Punct.Pe urma fiecare are conceptiile lui despre viata si punct.
Mie, de exemplu, mi se pare mai plauzibil faptul ca noi oamenii am evoluat din organisme inferioare si ca avem un stramos comun cu primatele.

| Kosuchin a răspuns:

Fanaticilor,dearests; "Pentagrama este un simbol precrestin asociat cu venerarea naturii. Anticii considerau ca lumea are doua componente – cea masculina si cea feminina. Zeii si zeitele lor colaborau pentru a mentine echilibrul de forte. Yin si Yang. Cand masculinul si femininul se aflau in echilibru, in lume domnea armonia; dezechilibrul lor ducea la haos. Pentagrama este reprezentativa pentru componenta feminina a tuturor lucrurilor – un concept pe care istoricii religiei il numesc „femininul sacru" sau „Zeita". in sensul sau de baza, pentagrama o simbolizeaza pe Venus, zeita iubirii sexuale si a frumusetii."
Asa ca, nu aveti de unde sa stiti daca omul e satanist, sau doar ii place cum arata steaua in 5 colturi; x.

| Kosuchin a răspuns:

Wales, dearest, daca as fi asistat la aparitia materiei si a legilor universului, acum as fi in stare sa iti explic.De vreme ce n-a fost asa, nu am decat sa-ti bag pe gat fel de fel de teorii cu privire la aparitia universului, cum ar fi de ex:Big Bang, pe care oricum nu le crezi.Si, a crede intr-un zeu creator nu e totuna cu a crede in Dzeu, nici in Krishna, nici in Thor, nici in zeul Soare.
Pot sa cred ca exista o entitate care a creat totul, dar doar cred ca exista si atat.E alegerea mea daca sa cred sau nu, in fond orice as alege, nu ma afecteaza cu nimic in viata.
Iar treaba cu "noi nu trăim doar să facem umbră Pământului" este parerea ta, nu un adevar general valabil.
Eu consider ca fiecare om isi defineste singur scopul sau in viata, daca vrea sa aiba unul.

| Kosuchin a răspuns:

Sa inteleg ca daca nu cred in zei, automat imi indrept atentia catre teoria Big-Bang si Eva mitocondriala? Asta crezi ca e raspunsul meu?

| bebetho a răspuns:

Nu am nici o teorie cu privinţă la crearea lumii pentru că nu văd rostul unei astfel de teorii pentru că ne v-a lăsa tot timpu confuzi.

| dexro a răspuns:

Pai era o zii inorata si ma plictiseam cumplit, nici net nu aveam asa ca m-am gandit sa il chem pe Dumnezeu la o sedinta. Am zis sa zica sa fie lumina si alte chestii ca sa am eu net acum si sa imi pierd timpul pe TPU tongue

| gabrielutzu a răspuns:

Dar de ce nu ne zici intai parerea ta, ca sa te catalogam noi intai daca raspunsul tau este stupid sau nu, iar dupa aia sa ceri si parerile celorlanti ca sa ii cataloghezi tu pe ei.Nu ti se pare fair asa?

| NuConteazaCineSunt explică:

Reprosez cateva cuvinte lui CatalinInside si RomanianKnifeKiller. Uita-ti aici ipocritilor:
1. Sunt copil.
2.Habar nu am ce inseamna semnul ala, am scris la imagini google STELE si mi-a dat imaginea aia si mi-a placut.
3. Ce buricu' lu bunica din Cuba va ie lene sa va uitati la raspunsurile mele?
4. Lasati-ma dracu' in pace cu "satanistiile" voastre ca nu-s satanista, si nu exista zi in care sa nu merg la biserica, asa cawinking.
5.Satanisti puteti fi voi, daca comentati aiurea.
6. DOCUMENTATI-VA INAINTE SA-MI COMENTATIIIIII!

Mda. Acum o sa veniti cu argumente ca sunt satanista pentru ca am scris doar 6 motive (ceea ce vine de la 666=>66=>6). Da-mi fine. Comentati ce vretiwinking.
@eucosti merci pentru ce ai zis in al doilea comentariuwinking. mi-ai luat apararea in fata la niste prosti. merciwinking
acum.
credeti ce vreti ma doare undeva de ce credeti
!

(asta e spusa pentru cele doua specimene iesite din incubatoare de mai sus).

| Romanian a răspuns:

Salut.Sunt crestin.Nu iti voi raspunde la intrebare, vreau doar sa iti spun ca pentagrama din imagine e asezata gresit.Trebuie sa fie cu varful in jos, astfel pentagrama simbolizeaza capul de tap a lui Lucifer.Varfurile de sus sunt coarnele,varfurile din lateral sunt urechile iar varful de jos e botul. Daca tot esti satanist, macar fa-o cum trebuie, astfel te faci de ras cu imaginea aceea.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Am apărut din senin.

| 4b a răspuns:

Dupa raspunsul pe care ti-l postez iti dai seama daca sunt ateu sau nu; cred in Creationismul Biblic si nu putini sunt oamenii de stiinta care impartasesc acest concept. Dincolo de stiinta si filosofie, un rol important il joaca credinta! Aceasta nu este filosofie, si totusi de cea mai inalta clasa, fiind totodata si stiinta stiintelor. Stiinta merge pe urmele creatiunii, iar credinciosii pe urmele Creatorului. Si ce este credinta? elementul de care avem nevoie ca sa supravietuim si ultima veriga care ne leaga de speranta!

| CatalinInside a răspuns:

IamYourDeathlyHallow afla singur/a, de ce vrei totul oferit pe "tava"?! dupa avatar cred ca esti adeptul/a grupului Antichrist... eu nu inteleg ceva, daca nu esti cu d c sa fii impotriva?! o mare prostie, acest grup e o mare prostie(adica toate grupurile Anti), ok esti adeptul/a altei grupari, altei religii sau ateu... dar d c sa fii Anti?!
Citeste documenteaza-te si afla mai multe, totul e simplu, totul se leaga, at. ai sa vezi adevarul.

| CatalinInside a răspuns:

RedAl, acuzi prea tare crestinismul, fiecare are dreptul sa creada in ce doreste si in ce vrea sau daca nu vrea sa creada e dreptul lui.
Raspunsul tau e unul minor, Lumea nu a aparut in urma Big Bang-ului, dar planeta da, e o diferenta mare.
Afla mai mult despre asteroizi, despre planeta Marte ( doar 2 lucruri) si vei avea un raspuns mai concret, desigur totul nu se rezuma la atat.

| alecsStar a răspuns:

Pai... cred ca natura a format toate aceasta lume. si cred ca noi trecem printre stagii. adica mori, treci la stagiul urmatorwinking asta explica si putrezirea. Aceasta este parerea meawinking mult noroc la cautat alte raspunsuri big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce faci draguta? ai pus capul stapanalui tau cu coarnele in jos? ai grija sa nu patesti ceva rau in urmatoarele zile. daca o fi sa fie, asta e...soarta.

| sile_3093 a răspuns:

Asta e frumusetea ateismului, nu trebuie sa propui o asemenea teorie.

| RedAl_8440 a răspuns:

Dragi crestini, pe langa faptul ca sunteti niste ipocriti mai ziceti ca ateii nu au argumente. Eu cred ca nu intelegeti evolutionismul (care nu zice ca ne tragem din maimute idiotilor). Evolutionismul nu poate fi explicat pe un forum. Dar voi ce argumente aveti? "zice intr-o carte scrisa acum 2000 de ani de niste oameni care credeau ca pamantul e plat". Voi insultati pe oricine nu crede in prietenul vostru imaginar si sunteti in stare sa deveniti violenti daca cineva nu e de acord cu voi. Raspunsul meu la intrebare BIG BANG (daca nu stiti ce e imi pare rau pentru. voi). There was a time when religion ruled the world, that is known as The Dark Ages